Στα προημιτελικά με περίπατο η Σίτι (vid)

Καθάρισε με δύο γκολ από νωρίς

Πιο ξεκούραστα δεν μπορούσε να πάρει την πρόκριση για τα προημιτελικά του Champions League η Μάντσεστερ Σίτι.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα επιβλήθηκε 2-0 της Γκλάντμπαχ στη Βουδαπέστη σκοράροντας από –πολύ- νωρίς με Ντε Μπρόινε και Γκουντογκάν και με συνολικά σκορ 4-0 πήρε άνετα το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Οι Άγγλοι... προειδοποίησαν με τον Φόντεν στο 7’ και πέντε λεπτά αργότερα άνοιξαν το σκορ, με τον Ντε Μπρόινε να «εκτελεί» τον Ζόμερ με εκπληκτικό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή. Πριν προλάβουν να συνέλθουν τα «πουλάρια», ο Γκουντογκάν έκανε το 2-0 με συρτό σουτ μετά από τρομερή προσπάθεια του Φόντεν, τελειώνοντας ουσιαστικά το ματς από το 18’!

Οι «πολίτες» έφτασαν κοντά στο 3-0 με τον Γκουντογκάν (27’) και Ντε Μπρόινε (35’) όμως δεν είχαν τύχη, ενώ ο Εμπολό άγγιξε το γκολ για την Γκλάντμπαχ στο 41’, όμως το σουτ του από πλάγια θέση πέρασε ελάχιστα άουτ.

Με το ματς να έχει ουσιαστικά καθαρίσει από το 20λεπτο, ο ρυθμός ήταν αναμενόμενα πεσμένος στο δεύτερο μέρος. Ο Μαχρέζ αποτέλεσε τον πιο επικίνδυνο ποδοσφαιριστή στο γήπεδο αλλά παρότι τις φιλότιμες προσπάθειές του δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, με το 2-0 να μένει μέχρι το τέλος και να δίνει ξεκούραστα στη νίκη και την πρόκριση στους Άγγλους.

Αυτό ήταν το έβδομο συνεχόμενο clean sheet για την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, με τα «πουλάρια» από τη μεριά τους να γνωρίζουν την όγδοη ήττα τους στα εννέα τελευταία ματς.

MVP: Σε ένα ματς που η Σίτι έδειχνε μία ταχύτητα πάνω από την αντίπαλό της, ο Φιλ Φόντεν έκανε ό,τι ήθελε τους αμυντικούς της Γκλάντμπαχ. Απόλαυση η προσπάθειά του στη φάση του 2-0, όπου σέρβιρε το γκολ στον Γκουντογκάν.

Οι ενδεκάδες των ομάδων

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Ντίας (70’ Λαπόρτ), Κανσέλο (63’ Ζιντσένκο), Σίλβα, Ρόδρι (63’ Φερναντίνιο), Γκουντογκάν (70’ Στέρλινγκ), Μαχρέζ, Ντε Μπρόινε, Φόντεν.

Στον πάγκο: Στέφεν, Κάρσον, Άκε, Ζεσούς, Αγουέρο, Τόρες, Μεντί, Γκαρθία.

Γκλάντμπαχ (Μάρκο Ρόζε): Ζόμερ, Λάινερ, Γκίντερ, Ελβέντι (88’ Γιάντσκε), Μπενσεμπαϊνί (88’ Βεντ), Χόφμαν, Νόιχαους, Ζακάρια, Στιντλ (80' Τραορέ), Εμπολό (65’ Βολφ), Τουράμ (65’ Πλεά).

Στον πάγκο: Σίπελ, Γκρουν, Λανγκ, Κράμερ, Χέρμαν, Μπέγιερ, Λάζαρο.