Ρόμα - Πόρτο 2-1: Ο Λόπες κράτησε τους «δράκους» (vid)

Το γκολ από τους φιλοξενούμενους τους δίνει ελπίδες ενόψει του επαναληπτικού

Στο πρώτο παιχνίδι μεταξύ των δυο ομάδων για την φάση των 16 του Τσάμπιονς Λιγκ η Ρόμα νίκησε εντός έδρας την Πόρτο με 2-1. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ χάρις σε δυο τέρματα του Ζανίολο στο 70ο και στο 76ο λεπτό , ωστόσο η Πόρτο μείωσε 3 λεπτά αργότερα με τον Λόπες και πλέον όλα θα ξεκαθαρίσουν στην ρεβάνς που θα διεξαχθεί μετά από τρεις εβδομάδες

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Ελάχιστες οι καλές φάσεις των δυο ομάδων. Η Ρωμαίοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και προσπάθησαν να απειλήσουν με τον Ελ Σαράουι από τα αριστερά χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα. Στο 27΄ οι γηπεδούχοι βρήκαν την πρώτη τους φάση όταν ο Πελεγκρίνι έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής αλλά αυτό δεν ανησύχησε τον Κασίλιας που μάζεψε. Τρία λεπτά αργότερα ήρθε και το πρώτο σουτ εντός εστίας για την Πόρτο. Ο Φερνάντο γύρισε εντός περιοχής και έκανε το σουτ το οποίο ωστόσο κατέληξε στα χέρια του Μιράντε. Στη συνέχεια ακολούθησαν δυο κεφαλιές εκτός εστίας από Μανωλά και Τζέκο. Στο 38΄ η Ρώμα έχασε σπουδαία ευκαιρία όταν ο Κασίλιας απέκρουσε το κοντινό δυνατό σουτ του Τζέκο μετά από ντρίπλα του εντός περιοχής.

Β΄ Ημίχρονο: Η Πρώτη φάση στην επανάληψη ήταν για την Ρόμα που μπήκε πιο επιθετικά. Ο Κριστάντε, μετά από ωραίο γύρισμα εντός της αντίπαλης περιοχής, έκανε το σουτ που έδιωξε με τις γροθιές ο Κασίλιας. Στο 57΄ η Πόρτο έφτασε πολύ κοντά στο γκολ όταν η κεφαλιά που πήρε ο Περέιρα μετά από εκτέλεση κόρνερ, έφυγε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Μιράντε. Στο 62΄ ο Πελεγκρίνι πήρε με μέτρα με την μπάλα και έκανε το μακρινό σουτ για να διώξει και πάλι ο Κασίλιας. Στο 66΄ο Κριστάντε έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Πελεγκρίνι έπιασε με την μία το σουτ, αλλά για ακόμη μια φορά ο Κασίλιας έπεσε και μάζεψε. Δυο γκολ μέσα σε έξι λεπτά βρήκε η Ρόμα, με τον Ζανιόλο. Στο 70΄ο Τζέκο υποδέχτηκε την μπάλα εντός περιοχής και έστρωσε στον Ζανιόλο που με χαμηλό σουτ έκανε το 1-0, ενώ ο ίδιος παίχτης, στο 76΄, με κοντινό πλασέ, έκανε το 2-0. Η απάντηση των δράκων ήταν άμεση, αφού τρία λεπτά αργότερα ο Αντριέν Λόπες, ο οποίος εισήλθε στον αγώνα ως αλλαγή, έκανε το ντροπ εντός περιοχής και μείωσε σε 2-1 . Αυτά που ακολούθησαν μέχρι την λήξη του αγώνα ήταν ένα ωραίο μακρινό σουτ του Ερέρα στο 84΄ που πέρασε λίγο έξω από την εστία και ένα σουτ εντός περιοχής του Κολάροβ έπειτα από εκδήλωση αντεπίθεσης το οποίο έσωσε ο Κασίλιας.

Κοουτσάρισμα:

Ρόμα (Ντι Φραντσέσκο): Σε σχηματισμό 4-2-3-1 παρέταξε τους ποδοσφαιριστές του ο Ντι Φραντσέσκο. Προσπάθησε να δημιουργήσει φάσεις από τα πλάγια με τον Ελ Σαράουι, χωρίς ωστόσο να υπάρχουν οι σωστές τοποθετήσεις στην περιοχή. Βρήκε την ευκαιρία με τον Τζέκο στο 38΄ αλλά επιθετικά δεν έφτασε σε ψηλά επίπεδα απόδοσης. Στην επανάληψη μπήκε δυνατά και πήρε προβάδισμα 2-0, αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει το μηδέν παθητικό όπως δήλωσε στην συνέντευξη τύπου πριν τον αγώνα.

Πόρτο (Κονσεϊσάο): Με 4-4-2 ξεκίνησε τον αγώνα ο τεχνικός των «δράκων». Αρκετά ατομικά λάθη είχαν στα αρχικά στάδια του αγώνα οι αμυντικοί των γηπεδούχων ενώ ο Κονσεισάο ζήτησε στενότερο μαρκάρισμα στους αντίπαλους επιθετικούς μετά τις προϋποθέσεις που έβγαζαν. Είχαν κάποια καλά διαστήματα οι φιλοξενούμενοι για το οποίους το γκολ του Λόπες τους δίνει ελπίδα.

Διακριθέντες:

Ρόμα: Ο Ζανιόλο με τα δυο γκολ που πέτυχε έδωσε το στίγμα του στην αναμέτρηση στην οποία αν το Λόπες δεν μείωνε θα λέγαμε ότι χάρισε στους γηπεδούχους ένα σκορ πρόκρισης.

Πόρτο: Καλή εμφάνιση από τον Κασίλιας ο οποίος έσωσε σε αρκετές περιπτώσεις την Πόρτο και δεν επέτρεψε την παραβίαση της εστίας του πριν το 70ο λεπτό. Θετικός ήταν και ο Λόπες που μπήκε ως αλλαγή στον αγώνα, σκόραρε και έδωσε λύσεις.

Απογοητεύσαντες:

Ρόμα: Δεν υπάρχει κάποιος που να υστέρησε από πλευράς γηπεδούχων. Ο Τζέκο, παρόλο που δεν σκόραρε, έδωσε βοήθειες, μια ασσίστ και δημιούργησε ευκαιρίες.

Πόρτο: Δεν απείλησε την αντίπαλη άμυνα ο Σοάρες και δεν κατάφερε να βρει τις φάσεις για να σκοράρει.

Διαιτησία: Αυτό για το οποίο ίσως εξετάζεται ο Ολλανδός είναι η ανεκτικότητα που έδειξε σε μερικές περιπτώσεις φάουλ όπου δεν έδωσε κίτρινη κάρτα. Ήταν σαφές ότι ήθελε να το πάρει μέχρι τέρμα καθώς την πρώτη κάρτα την έδωσε στο 74΄.

Ρόμα (Ντι Φραντσέσκο): Μιράντε, Φλορέντσι, Μανωλάς, Φάτζιο, Κοράλοβ, Ντε Ρόσσι, Κριστάντε, Πελεγκρίνι (Ενζονζί 83΄), Ζανιόλο (Σαντόν 87΄), Ελ Σαράουι (Κλάιφερτ 90΄), Τζέκο

Πόρτο (Κονσεϊσάο): Κασίλιας, Μιλιτάο, Φελίπε, Πέπε, Τέλιες, Περέιρα, Ερέρα, Οτάβιο (Ερνάνι 84΄), Φερνάντο (Αντρέ Περέιρα 76΄), Μπραχίμι (Λόπες 69΄), Σοάρες

Σκόρερ: Ζανιόλο (70΄, 76΄) / Λόπες (79΄)

Κίτρινες κάρτες: Ελ Σαράουι / Ερέρα

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Ντάνι Μακέλι (Ολλανδία)