Ρεάλ με εκατό κιλά… φανέλα, έγραψε την ραψωδία του αιώνα! (vid)

Η «βασίλισσα» άφησε εκτός τελικού τη Σίτι με «μυθική» ανατροπή

Ρεάλ Μαδρίτης με… cojones! Η «βασίλισσα» έδειξε πως μόνο τυχαία δεν αποκαλείται έτσι, έβγαλε τεράστια ψυχικά αποθέματα και έγραψε τη ραψωδία του αιώνα, αποκλείοντας με 3-1 (ανατρέποντας την ήττα του πρώτου ματς με 4-3) την αυτοκτονική Μάντσεστερ Σίτι στην παράταση!

Απίθανη, μυθική, τρομερή η εμφάνιση των Μαδριλένων, έβγαλαν ψυχή και αυταπάρνηση και με δύο γκολ σε ισάριθμα λεπτά του Ροντρίγκο, ο οποίος ήταν η «χρυσή αλλαγή» του Αντσελότι τέζαρε τη Σίτι στη ραψωδία του αιώνα, στέλνοντας στην παράταση το ματς. Εκεί, ο Μπενζεμά κέρδισε το πέναλτι και το μετέτρεψε σε γκολ, για μία από τις πιο μάγκικες προκρίσεις όλων των εποχών σε τελικό του Champions League.

Λύγισε η Μάντσεστερ Σίτι για ακόμη μια χρονιά, αφού μετά τον χαμένο περσινό τελικό, έχασε μέσα από τα χέρια της και την πρόκριση φέτος στο «Μπερναμπέου», με τους «μερέγχες» να συμμετέχουν για 17η φορά στην ιστορία τους στον τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Ρεάλ Μαδρίτης και Λίβερπουλ το μεγάλο ζευγάρι του τελικού στο Παρίσι!

Καλό τέμπο στο ξεκίνημα του παιχνιδιού αλλά ασφαλώς χαμηλότερο από αυτό του πρώτου αγώνα, με τη Ρεάλ να είναι καλά οργανωμένη και να κλείνει τους διαδρόμους μην επιτρέποντας στη Σίτι να παίξει από τον άξονα. Στο 4’ η Ρεάλ είχε την πρώτη φάση, αλλά ο αφύλακτος Μπενζεμά έκανε κακό τελείωμα με το κεφάλι για να την σπαταλήσει. Δυνατά μαρκαρίσματα και ένταση ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων συνέθεταν το σκηνικό ενός πραγματικού ντέρμπι, με τους Μαδριλένους να απειλούν ξανά στο 18’ αλλά το βολέ του Βινίσιους στο 18’ δεν βρήκε εστία.

Σιγά-σιγά η Σίτι άρχισε να παίρνει μέτρα στο γήπεδο αλλά και την κατοχή, φτιάχνοντας πολύ μεγάλη φάση στο 20ο λεπτό όταν ο Ντε Μπρόινε βρήκε τον Σίλβα στην περιοχή αλλά ο τελευταίος νικήθηκε από τον Κουρτουά. Τρία λεπτά αργότερα, ήταν η σειρά του Ζεσούς να απειλήσει αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε ένα μέτρο από το αριστερό «Γ» της εστίας. Η Ρεάλ απάντησε με την εκτέλεση φάουλ του Κρόος που πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια, με την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα να διατηρεί τον έλεγχο ως το φινάλε του πρώτου μέρους που έληξε χωρίς τέρματα (0-0).

Η Ρεάλ μπήκε φουριόζα στο δεύτερο μέρος, πίεζε και δημιουργούσε αλλά δεν είχε το καθαρό μυαλό στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου για να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που της παρουσιάζονταν. Η Σίτι από τη μεριά της δεν έβγαζε άγχος, περισσότερο μάλλον ήλεγχε στο τέμπο της το παιχνίδι και πάλευε για να βρει το γκολ που όλα έδειχναν πως θα της έδινε την πρόκριση. Όπως συνέβη στο 73ο λεπτό: Τρομερή κυκλοφορία της μπάλας από τους φιλοξενούμενους με Ζιντσένκο, Γκιντογκάν, Σιλβα, ο τελευταίος σπάει στον Μαχρέζ που με απίθανο πλασέ στην κίνηση εκτελεί τον Κουρτουά! 1-0 η Σίτι και αγκαλιά με την πρόκριση! Ο Αντσελότι έπαιξε φουλ επίθεση, η Ρεάλ ανέβηκε πολύ ψηλά στο γήπεδο, με τη Σίτι να αγγίζει το 2-0 στο 87’ αλλά το πρώτο πλασέ του Γκρίλις έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Μεντί, ενώ το δεύτερο τελείωμα του Άγγλου μεσοεπιθετικού έβγαλε με υπερένταση ο Κουρτουά!

Τρία λεπτά αργότερα, ο Μπενζεμά πήρε την βαθιά μπαλιά στην περιοχή, γύρισε με την μία και ο Ροντρίγκο πετάχτηκε για να ισοφαρίσει σε 1-1. Στα… καπάκια, ο ίδιος ποδοσφαιριστής με τρομερό άλμα και υπέροχη κεφαλιά μετά τη σέντρα του Καρβαχάλ, εκτέλεσε τον Έντερσον για δεύτερη φορά, έγραψε το 2-1 και έβαλε φωτιά στο «Μπερναμπέου». Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Ροντρίγκο λίγο έλειψε στο 90’+3’ να κάνει χατ-τρικ αλλά ο Έντερσον έσωσε την εστία της ομάδας του, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Φόντεν είδε το πλασέ του να περνάει ελάχιστα άουτ με το 2-1 να μένει ως το φινάλε και τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση!

Το ματς είχε οδηγηθεί στην παράταση, ο Πεπ στην προσπάθειά του να διαφυλάξει το υπέρ του προβάδισμα στην κανονική διάρκεια είχε αποδυναμώσει την ομάδα του και η επτάψυχη Ρεάλ Μαδρίτης είχε το μομέντουμ. Για να έρθει ο Ντίας να ανατρέψει τον Μπενζεμά που του είχε τσιμπήσει την μπάλα μετά το γύρισμα από τον Ροντρίγκο, με τον Ντανιέλε Ορσάτο να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Γάλλος ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε τον Έντερσον στην άλλη γωνία και έστειλε τους οπαδούς της Ρεάλ Μαδρίτης στον έβδομο ουρανό, γράφοντας το 3-1 για τους «μερέγχες» και δίνοντάς τους προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό.

Η Ρεάλ έπαιζε φουλ άμυνα, έπαιζε με τον χρόνο και ήθελε να διαχειριστεί το προβάδισμά της. Ο Κουρτουά έβαλε το… χεράκι του σε αυτό σώζοντας την εστία του στο 105’ στην γυριστή κεφαλιά του Φόντεν, με τον Φερναντίνιο να μην μπορεί εξ επαφής στη συνέχεια με προβολή να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα! Ένα τέταρτο έμενε ακόμη για να αντέξει η Ρεάλ, ένα για να βρει το γκολ που θα έστελνε το ματς στα πέναλτι η Σίτι. Οι Μαδριλένοι όντας έμπειροι, με το κοινό στο πλάι τους και πιο ψύχραιμοι, βρήκαν τον τρόπο να διαχειριστούν κατάλληλα το παιχνίδι. Ροκάνισαν τον χρόνο, έβγαλαν δύναμη και τσαμπουκά, με τη Σίτι να μη φτιάχνει ούτε τελική στο δεύτερο μέρος της παράτασης, με το τελευταίο σφύριγμα του Ορσάτο να βρίσκει τους παίκτες της «βασίλισσας» να γίνονται ένα κουβάρι, παρέα με τον κόσμο…