Προβάδισμα για Κοπεγχάγη και Μπόντο/Γκλιμτ, συμβιβάστηκαν Ρέιντζερς και Αϊντχόφεν

Τα αποτελέσματα στα πρώτα παιχνίδια των πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ

Προβάδισμα πρόκρισης στους ομίλους του φετινού Champions League πήρε η Κοπεγχάγη, επικρατώντας με 2-1 στο «Πάρκεν» της Τράμπζονσπορ!

Οι πρωταθλητές Δανίας με τον Κάρλος Ζέκα βασικό και αρχηγό, πήραν προβάδισμα στο 9ο κιόλας λεπτό της αναμέτρησης με τον Κλάεσον, ενώ διπλασίασαν το προβάδισμά τους στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (48'), με τον Λέραγκερ. Ωστόσο, λίγο πριν το φινάλε (80'), ο Μπακασέτας διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες πρόκρισης των πρωταθλητών Τουρκίας, όταν μετά από ένα μακρινό του σουτ που κόντραρε σε αμυντικό των γηπεδούχων, διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Προβάδισμα πρόκρισης πήρε και η νορβηγική Μπόντο/Γκλιμτ, η οποία επικράτησε με 1-0 εντός έδρας της Ντιναμό Ζάγκρεμπ. Ανώτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα οι γηπεδούχοι, με τον Πελεγκρίνο να σκοράρει στο 37' το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, μετά από σέντρα ακριβείας του Μουγκισά, δημιουργώντας πανζουρλισμό στις κερκίδες!

Τέλος, στο εντυπωσιακότερο παιχνίδι της βραδιάς, Ρέιντζερς και Αϊντχόφεν έμειναν στο ισόπαλο 2-2 στο «Άιμπροξ», αφήνοντας ορθάνοιχτους λογαριασμούς ενόψει της ρεβάνς!

Ο Σανγκαρέ έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 37', πριν ο Τσόλακ απαντήσει άμεσα, με το τέταρτο γκολ του σε έξι εμφανίσεις του με τους Σκωτσέζους! Η Ρέιντζερς έκανε την ανατροπή στο 70', μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λόρενς και... γκάφα Μπενίτες, ενώ ο Ομπισπό διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στο 79'.