Παρί Σεν Ζερμέν-Λίβερπουλ 2-1: Εδώ είναι Παρίσι! (vid)

Τεράστιο βήμα πρόκρισης για την γαλλική ομάδα

Κάνοντας ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, η Παρί κέρδισε την Λίβερπουλ με 2-1 και έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης στα νοκ άουτ.Από την άλλη, η Λίβερπουλ πρέπει να κερδίσει με 1-0 πάνω την Νάπολι στην τελευταία αγωνιστική για να περάσει στην επόμενη φάση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η Παρί μπήκε δυνατά στο ματς και στο 6ο μόλις λεπτό ο Ντι Μαρία έπιασε φοβερό σουτ αλλά ο Άλισον του είπε όχι και στην επόμενη φάση ο Βραζιλιάνος κίπερ σταμάτησε και την κεφαλιά του Σίλβα. Στο 12’ το σουτ του Νεϊμάρ δεν ανησύχησε τον Άλισον αλλά στο επόμενο λεπτό ο Φαν Ντάικ απομάκρυνε λανθασμένα πάνω στον Μπερνάτ, που από το ύψος του πέναλτι, πλάσαρε έξυπνα στη γωνία του Άλισον κι έκανε το 1-0. Στο 22ο λεπτό το σουτ του Σαλάχ πέρασε λίγο έξω, όπως και η κεφαλιά του Φιρμίνο στο 30’ Στην κόντρα ο Νεϊμάρ έκανε το γύρισμα από αριστερά αλλά ο Άλισον έδιωξε σωτήρια προ του Καβάνι, αλλά στο 36’ οι Εμπαπέ και Νεϊμάρ έφυγαν στην κόντρα, ο Γάλλος από αριστερά έκανε το γύρισμα με τον Καβάνι να πλασάρει πάνω στον Άλισον και στην επαναφορά ο Νεϊμάρ σε κενό τέρμα έκανε το 2-0. Στο 44’ το σουτ του Σαλάχ πέρασε λίγο έξω και στο 45+1’ ο διαιτητής μετά από διαβουλεύσεις, έδωσε πέναλτι στους Άγγλους για ανατροπή του Μανέ από τον Ντι Μαρία και ο Μίλνερ μείωσε σε 2-1 από την άσπρη βούλα.

Β΄ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στο 57’ ο Κιμπεμπέ έκανε τραγικό λάθος αλά ο Μπουφόν έδιωξε προ του Φιρμίνο, ενώ στο 60’ ο Βραζιλιανός έκανε το σουτ που πέρασε λίγο έξω. Στο 70ο λεπτό, ο Νεϊμάρ εκτέλεσε από δεξιά το κόρνερ και ο Μαρκίνιος πήρε την κεφαλιά αλλά ο Άλισον έδιωξε εντυπωσιακά και στο 84’ ο Εμπαπέ έφυγα σαν σφαίρα στην κόντρα αλλά ο Ρόμπερτσον τον έκοψε σωτήρια. Ο Νεϊμάρ στις καθυστερήσεις είχε μια εκτέλεση φάουλ που αποκρούστηκε από τον Άλισον σε κόρνερ.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και η Παρί πήρε μια σπουδαία νίκη.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Νεϊμάρ και Τιάγκο Σίλβα οι κορυφαίοι των Γάλλων. Από την Λίβερπουλ, ξεχώρισαν οι Ρόμπερτσον και Άλισον.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Περιμέναμε πολύ περισσότερα από τον Εμπαπέ από πλευράς Παρί. Από την Λίβερπουλ, Σαλάχ και Φιρμίνο ήταν απλή αναφορά στο φύλλο αγώνος.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

Με φουλ επιθετικούς προσανατολισμούς άρχισε το παιχνίδι ο τεχνικός της Παρί Τόμας Τούχελ, καθώς χώρεσε στην ίδια ενδεκάδα Ντι Μαρία, Καβάνι, Νεϊμάρ και Εμπαπέ! Οι αλλαγές του βοήθησαν την ομάδα του να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος.

Από την άλλη, ο Γιούργκεν Κλοπ επέλεξε τον Γκόμεζ αντί του Άρνολντ στα μετόπισθεν, ενώ επανέφερε τον Μίλνερ στο αρχικό σχήμα. Οι αλλαγές του έφεραν μια βελτίωση στην επανάληψη,όμως δεν απέφυγε την ήττα.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Σωστό το πέναλτι της Λίβερπουλ, σωστές και οι κίτρινες που έδειξε ο Πολωνός Μαρσίνιακ.

Οι συνθέσεις:

Παρί Σεν Ζερμέν: Μπουφόν, Τιάγκο Σίλβα, Κιμπέμπε, Κέρερ, Μαρκίνιος, Βεράτι, Εμπαπέ (85' Ραμπιό), Καβάνι (65' Τσούπο-Μότινγκ), Νεϊμάρ, Ντι Μαρία (65' Άλβες), Μπερνάτ

Λίβερπουλ: Άλισον, Γκόμεζ, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Μίλνερ (77' Σακίρι), Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ (66' Κεϊτά), Σαλάχ, Μανέ, Φιρμίνο (71' Στάριτζ)

Σκόρερς: 13' Μπερνάτ, 36' Νεϊμάρ/ 45+1' Μίλνερ

Κίτρινες: Βεράτι, Νεϊμάρ/ Βαϊνάλντουμ, Γκόμεζ, Στάριτζ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Κεϊτά