Όρθια στο «Στάμφορντ Μπριτζ» η Κράσνονταρ

Πρωτιά για Τσέλσι, δεύτερη η Σεβίλλη

Ισόπαλες 1-1 αναδείχτηκαν Τσέλσι και Κράσνονταρ σε ένα αδιάφορο ματς κι έμεινα όλοι ικανοποιημένοι. Οι «μπλε» τερμάτισαν έτσι κι αλλιώς πρώτοι και η Κράσνονταρ πάει στο Europa.

Στο 3ο λεπτό μετά από σέντρα του Έμερσον η άμυνα της Κράσνονταρ πρόλαβε τον Έιμπραχαμ, ενώ στο 12’ ο Κέπα έσωσε μετά από σουτ του Φιλένα και στο 16’ το όμορφο σουτ του Κλάεσον πέρασε μόλις έξω.

Τελικά στο 24ο λεπτό ο Φιλένα έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Καμπελά με σουτ από το ύψος του πέναλτι, έγραψε το 0-1. Όμως στο 26’ ο Κάιο γκρέμισε τον Έιμπραχαμ και ο ρέφερι έδωσε με τη μία το πέναλτι, με τον Ζορζίνιο να ισοφαρίζει σε 1-1 από την άσπρη βούλα.

Μάλιστα με τη σέντρα ο Γκορόντοβ έσωσε μετά από πλασέ του Έιμπραχαμ, όπως έκανε και στο 38’ μετά από σουτ του Γκίλμουρ ενώ στο 43’ η κεφαλιά του Έιμπραχαμ πέρασε μόλις έξω.

Στο 52ο λεπτό το σουτ του Ανζορίν κόντραρε και πέρασε έξω, όπως και η κεφαλιά του Έιμπραχαμ στο 59’ και στο 64’ ο Κέπα έσωσε μετά από πλασέ του Βάντερσον.

Στο 68ο λεπτό ο Γκορόντοβ έβγαλε με τα πόδια το σουτ του Έιμπραχαμ, ενώ στο 77’ ο Βέρνερ έχασε απίθανη ευκαιρία.

ΤΣΕΛΣΙ: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Ρίντιγκερ, Κρίστενσεν, Γκίλμουρ, Έμερσον, Ζορζίνιο, Κόβατσιτς (74’ Βέρνερ), Χάβερτς (74’ Καντέ), Ανζορίν (79’ Ζιρού), Έιμπραχαμ

ΚΡΑΣΝΟΝΤΑΡ: Γκορόντοβ, Μαρτινόβιτς, Σμολνίκοβ, Κάιο (74’ Σορόκιν), Ραμίρες, Καμπελά (79’ Σουλεϊμάνοβ), Όλσον (79’ Καμπόλοβ), Φιλένα, Κλάεσον, Βάντερσον (79’ τσερνόβ), Μπεργκ (90' Μάρκοβ)

ΡΕΝ-ΣΕΒΙΛΛΗ: 1-3

Γήπεδο: Roazhon Park

Η Σεβίλλη πέρασε με 3-1 από την έδρα της Ρεν σε ένα αδιάφορο ματς στη Βρετάνη.

Στο 6ο μόλις λεπτό ο Νιάνγκ έκλεψε από τον Κουντέ κι έκανε το σουτ από τα 40 μέτρα, με την μπάλα να περνά λίγο έξω, ενώ στο 8’ ο Ντοκού έκανε το γύρισμα για τον Νιάνγκ, που πλάσαρε από το πέναλτι αλλά είδε την μπάλα να ξύνει το δοκάρι της Σεβίλλης.

Στο 21ο λεπτό μετά από σέντρα του Κοντέ, ο Εν Νεσιρί πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε για λίγο, ενώ στο 28’ ο Νιάνγκ έκανε το σουτ και ο Μπόνο έσωσε εντυπωσιακά.

Και μάλιστα στο 32’ ο Κουντέ έπιασε απίθανο σουτ έξω από την περιοχή κι έκανε το 0-1.

Στο 43ο λεπτό ο Σαλίν έδιωξε εντυπωσιακά το σουτ του Σούσο, αλλά στο 45+1’ ο Τόρες σέντραρε όμορφα από αριστερά και ο Εν Νεσιρί με κεφαλιά έκανε το 0-2.

Στο 54ο λεπτό και πάλι ο Νιάνγκ, απείλησε αλλά το σουτ του κόπηκε από τον Κάρλος, ενώ στο 77’ η Ρεν έχασε τεράστια τριπλή ευκαιρία με τους Ρούτερ Καμαβινγκά και Ντοκού.

Στο 82’ ο Οκάμπος έβγαλς στον Τόρες κι εκείνος έστρωσε στον Εν Νεσιρί που έκανε το 0-3 με όμορφο σουτ ενώ στο 85’ ο Καμαβινγκά κέρδισε πέναλτι και ο Ρούτερ έκανε το 1-3 από τα 11 μέτρα.

ΡΕΝ: Σαλίν, Νταλμπέρ, Ντα Σίλβα (70’ Οζέρντ), Γκρενιέ (79’ Τάιτ), Ενζονζί, Καμαβινγκά, Μαουασά (79’ Τρουφέρ), Νιάνγκ (70’ Ρούτερ), Σοπί, Τραορέ, Ντοκού (79’ Γκμποό)

ΣΕΒΙΛΛΗ: Μπόνο, Ρεκίκ, Σέρχι Γκόμεθ (79’ Φερνάντο), Ντιέγκο Κάρλος, Κουντέ, Ράκιτιτς, Γκουντέλι, Σουσο (79’ Όσκαρ Ροντρίγκεθ), Εν Νεσιρί (83’ Κάρλος Φερνάντεθ), Ιντρίσι (72’ Οκάμπος), Τόρες (83’ Βάσκες)

Πηγή: aek365.org