One Benzema show και φουλ για τετράδα η Ρεάλ! (vid)

Η «βασίλισσα» πήρε γερό προβάδισμα για πρόκριση στα ημιτελικά

Ποιος, ποιος, ποιος; Ο Καρίμ Μπενζεμά, ο Θεός! Ο Γάλλος killer πέτυχε χατ-τρικ για δεύτερο σερί παιχνίδι και η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε… αέρα από το «Στάμφορντ Μπριτζ», επικρατώντας 3-1 της αναιμικής Τσέλσι που είχε περισσότερες τελικές αλλά δεν είχε ουσία.

Σαφέστατο προβάδισμα πρόκρισης για την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι που ήταν αποτελεσματική και διαθέτει τον, ίσως, καλύτερο επιθετικό στον κόσμο που της «καθαρίζει» τα παιχνίδια.

Ο Χάβερτς είχε μειώσει προσωρινά σε 2-1 για την Τσέλσι, με τον Γερμανό να είναι ο κορυφαίος παίκτης των Λονδρέζων αλλά να είναι απελπιστικά μόνος.

Εξαιρετικός ο ρυθμός στο ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να απειλούν από μια φορά έκαστος στο πρώτο δεκάλεπτο. Αρχικά ο Χάβερτς στο 5’ είδε τον Αλάμπα να βάζει σωτήρια προβολή πριν εκτελέσει τον Κουρτουά, ενώ το οριζόντιο δοκάρι στέρησε το γκολ στον Βινίσιους στο 10’. Η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω, οι δύο ομάδες έβγαζαν μεγάλη διάθεση στο χορτάρι, αλλά η Ρεάλ ήταν αυτή που χτύπησε πρώτη. Στο 21’ οι Μαδριλένοι έφυγαν στην κόντρα, με τον Βινίσιους να κάνει το γύρισμα και ο Μπενζεμά με φοβερή κεφαλιά στην κίνηση εκτέλεση τον Μεντί για το 1-0. Τρία λεπτά αργότερα, ο Γάλλος killer χτύπησε ξανά, πάλι με κεφαλιά μετά την υπέροχη δημιουργία του Μόντριτς για να γράψει το 2-0 και να «παγώσει» το «Στάμφορντ Μπριτζ».

Ο Χάβερτς φώναξε για πέναλτι σε πέσιμο μετά από ανεπαίσθητη επαφή με τον Κασεμίρο με τον Τουρπάν να δείχνει σωστά «παίζετε», ενώ στο 33’ ο Μεντί είπε «όχι» στον Καρβαχάλ που βρέθηκε σε θέση φορ. Τα λεπτά περνούσαν, η Τσέλσι είχε την κατοχή αλλά δεν έβρισκε τρόπο να απειλήσει, όμως κατάφερε να μπει ξανά στο ματς όταν ο Ζορζίνιο με «γλυκιά» σέντρα βρήκε τον Χάβερτς που εκτέλεσε με κεφαλιά τον Κουρτουά για το 2-1 στο 40’. Στα… καπάκια (42’), η Ρεάλ λίγο έλειψε να βρει ξανά δίχτυα, όμως ο Μπενζεμά έχασε ένα φαινομενικά εύκολο γκολ για την κλάση του με το σκορ να παραμένει ως είχε μέχρι την ανάπαυλα.

Ο Τούχελ έριξε Κόβατσιτς και Ζίγιεκ στην ανάπαυλα μέσα στο ματς, βγάζοντας τους Κρίστενσεν και Πούλιτσιτς και γυρνώντας τη διάταξη σε 4-3-3, αλλά είδε πριν καν συμπληρωθεί ένα λεπτό στο δεύτερο μέρος τον Μεντί να κάνει τραγικό λάθος, μοιράζοντας απλόχερα στον Μπενζεμά το χατ-τρικ και το 3-1 στην Ρεάλ Μαδρίτης.

Το γκολ αυτό «έσβησε» το ματς, αφού η Τσέλσι ήταν η μοναδική ομάδα που προσπαθούσε να φτιάξει κάτι, με την Ρεάλ να βολεύεται με το σκορ και να προσπαθεί να το διαχειριστεί. Ο Κουρτουά έβαλε το… χεράκι του στο 50’ για να κρατήσει το 3-1 στο σουτ του Αθπιλικουέτα, με τον Τούχελ να ρίχνει στη συνέχεια και τους Λόφτους-Τσικ, Λουκάκου. Είδε μάλιστα τον θηριώδη Βέλγο φορ να αστοχεί από τη μικρή περιοχή, όντας αμαρκάριστος, και να χάνει την ευκαιρία να μειώσει στο γκολ (69’). Στα… καπάκια ο Πούλισιτς είχε και αυτός μεγάλη φάση για να σκοράρει, με το σουτ να περνάει λίγο άουτ…

Τα λεπτά περνούσαν, αλλά η Τσέλσι δεν μπορούσε να βρει γκολ και ο Ζίγιεκ έαχσε μεγάλη φάση στο φινάλε για να μειώσει και να δώσει νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, με τη Ρεάλ Μαδρίτης να νικάει για πρώτη φορά στην ιστορία της τους Λονδρέζους και να παίρνει μίνι… ρεβάνς για τα περσινά ημιτελικά του Champions League.

MVP: Δεν μπορεί να πάρει κάποιος άλλος τον τίτλο του κορυφαίου από τον Καρίμ Μπενζεμά, ο οποίος με χατ-τρικ σε δεύτερο σερί παιχνίδι στέλνει την Ρεάλ στην... επόμενη φάση.