Ο Μοράτα είχε τη λύση (vid)

ημαντική νίκη με 1-0 πέτυχε η Ατλέτικο κόντρα στη Λεβερκούζεν

Τι κι αν ήταν υποτονική σε ακόμη ένα παιχνίδι, η Ατλέτικο με το γνώριμο της στυλ, κέρδισε τη Λεβερκούζεν με 1-0 κι έφτασε τους 7 βαθμούς. Στο απόλυτο μηδέν οι «ασπιρίνες».

Στο 9ο λεπτό, μετά από κόντρες η μπάλα στρώθηκε στο πέναλτι στον Μπαουμγκάρτλινγκερ ο οποίος γύρισε με τη μία κι έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ, ενώ στη συνέχεια το ματς δεν είχε καλό ρυθμό και η Ατλέτικο δεν μπορούσε να δημιουργήσει κινδύνους για τον Χραντέτσκι. Η πρώτη αξιόλογη φάση των «ροχιμπλάνκος» ήταν ένα μακρινό σουτ του Λόντι στο 32’, με τον Χραντέτσκι να μπλοκάρει, ενώ στο 44’ το σοουτ του Παρτέι πέρασε λίγο έξω.

Στο 57’ το σουτ του Αμίρι πέρασε λίγο έξω και στην κόντρα η κεφαλιά του Κόστα δε βρήκε στόχο ενώ στο 61’ το σουτ του Φελίπε σταμάτησε πάνω στον Τα. Η Ατλέτικο ανέβασε στροφές και στο 64ο λεπτό, ο Ερέρα έκανε τη λόμπα από το ύψος της περιοχής αλλά ο Χραντέτσκι έδιωξε σε κόρνερ, αλλά στο 78’ ο Λόντι σέντραρε από αριστερά και ο Μοράτα από κοντά με κεφαλιά έκανε το 1-0.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Τρίπιερ, Χιμένες (15’ Ερμόσο), Λόντι, Φελίπε, Παρτέι, Κόκε (71’ Μοράτα), Σαούλ, Ερέρα, Ντιέγκο Κόστα, Κορέα (62’ Λεμάρ)

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Χραντέτσκι, Τα, Σ.Μπέντερ (90+2’ Ντράγκοβιτς), Λ.Μπέντερ, Χάβερτς (76’ Παουλίνιο), Βάιζερ, Ντεμιρμπάι, Μπαουμγκάρτλινγκερ, Αμίρι, Φόλαντ, Μπελαράμπι (84’ Αλλάριο)