Νίκη με... αγγαρεία για την Μπάγερν! (vid)

Προκρίθηκε με δεύτερη επικράτηση επί της Λάτσιο

Έχοντας διαλύσει με 1-4 τη Λάτσιο μέσα στη Ρώμη, η Μπάγερν Μονάχου νίκησε με 2-1 τους «μπιανκοσελέστι» και στην «Allianz Arena», παίρνοντας επάξια το εισιτήριο για τα προημιτελικά του φετινού Champions League. Καλό παιχνίδι στο Μόναχο κι αυτό εξαιτίας της Μπάγερν που παρά το γεγονός πως έκανε ''αγγαρεία'' στο Βαυαρικό γήπεδο, έκανε και πάρτι απέναντι στην παντελώς αποδιοργανωμέμη άμυνα της Λάτσιο.

Μέτριο το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν ελάχιστα πράγματα, την Μπάγερν να παίρνει προβάδισμα από το σημείο του πέναλτι και στη συνέχεια να κρατά εύκολα τους «μπιανκοσελέστι» μακριά από την περιοχή της. Στο δεύτερο μέρος η Βαυαροί μπήκαν πολύ καλύτερα, έπαιξαν ωραίο ποδόσφαιρο επιθετικά και βρήκαν δεύτερο τέρμα απέναντι σε μία Λάτσιο που είχε εγκαταλείψει, έχοντας μάλιστα τις ευκαιρίες και για περισσότερα γκολ. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάκι, ήταν να βρει το γκολ της τιμής από μία στημένη φάση στα τελευταία λεπτά.

Η Μπάγερν είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 13' με τον Σανέ να κάνει ωραία ενέργεια συγκλίνοντας και σουτ που πέρασε λίγο έξω. Δύο λεπτά αργότερα απείλησε και η Λάτσιο με τον Λουίς Αλμπέρτο να γυρίζει για τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς που πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα πάνω στον Νίμπελ. Στο 31' οι Βαυαροί κέρδισαν πέναλτι για μαρκάρισμα του Μουρίκι στον Γκορέτσκα, με τον Λεβαντόφσκι ν' αναλαμβάνει την εκτέλεση κάνοντας το 1-0.

Η Μπάγερν είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 46' με τον Λεβαντόφσκι να κλέβει και να σουτάρει αλλά ο Ρέινα απέκρουσε, ενώ είχε την επιλογή να δώσει στον αμαρκάριστο Σανέ. Στο 67' νέα καλή στιγμή για τους Βαυαρούς με τον Ντέιβις να γυρίζει για τον Γκνάμπρι που πέρασε στον Λεβαντόφσκι κι αυτός έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Ρέινα. Στο 73' η Μπάγερν τελείωσε το παιχνίδι με τον Αλάμπα να περνά ωραία κάθετη για τον Τσούπο-Μότινγκ που σε τετ-α-τετ με τον Ρέινα ''τσίμπησε'' ωραία την μπάλα για το 2-0. Στο 82' η Λάτσιο βρήκε το γκολ της τιμής, με τον Αντρέας Περέιρα να εκτελεί ένα φάουλ και τον Παρόλο με κοντινή κεφαλιά να κάνει το 2-1. Στο 89' ο Σανέ πέρασε ωραία κάθετη για τον Γκνάμπρι που νικήθηκε σε τετ-α-τετ με τον Ρέινα.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Νίμπελ, Παβάρ, Μπόατενγκ (45' Ζούλε), Αλάμπα, Λούκας Ερναντές, Κίμιχ (77' Χάβι Μαρτίνεθ), Γκορέτσκα (64' Ντέιβις), Σανέ, Γκνάμπρι, Μίλερ (71' Μουσιάλα), Λεβαντόφσκι (71' Τσούπο-Μότινγκ)

ΛΑΤΣΙΟ: Ρέινα, Ράντου, Ατσέρμπι, Μάρουσιτς, Λατσάρι (57' Παρόλο), Εσκαλάντε (84' Άκπα-Άκπρο), Φαρές (45' Λούλιτς), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Λουίς Αλμπέρτο (75' Κατάλντι), Κορέα, Μουρίκι (55' Αντρέας Περέιρα)

Πηγή: aek365.org