H’ όμιλος:Νίκες-βάλσαμο για Ρεάλ και Ρόμα

Νίκησαν και έχουν το πρώτο χέρι για την πρόκριση

Ρεάλ Μαδρίτης και Ρόμα «καθάρισαν» εντός έδρας τη Βικτόρια Πλζεν (2-1) και την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (3-0) αντίστοιχα και ανέκτησαν… ηρεμία.
Νίκες-βάλσαμο για Ρεάλ Μαδρίτης και Ρόμα, που πήραν προβάδισμα για την πρόκριση κι ενώ προέρχονταν από αρνητικά αποτελέσματα στα πρωταθλήματά τους. Η «Βασίλισσα» νίκησε με… μπόλικο άγχος τη Βικτόρια Πλζεν (2-1) στη Μαδρίτη, ενώ οι «τζιαλορόσι» επικράτησαν με σχετική άνεση (3-0) της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στη Ρώμη.

Η Ρεάλ μπήκε δυνατά από τα πρώτα λεπτά και ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον Σέρχιο Ράμος να στέκεται άτυχος στο 5’, όταν η κεφαλιά του προσέκρουσε στο δοκάρι των φιλοξενούμενων. Στο 11’ ο Πετρζέλα είχε διπλή ευκαιρία, αλλά ο Νάβας του είπε «όχι».

Μερικά δευτερόλεπτα αργότερα ήρθε ο Μπενζεμά με κεφαλιά να ανοίξει το σκορ μετά από εξαιρετική σέντρα του Λούκας Βάθκεθ. Στο 30’ και το 44’ η Βικτόρια Πλζεν σπατάλησε δύο σημαντικές ευκαιρίες, με τη δεύτερη να έρχεται κι ενώ ο Χροσόφσκι βρέθηκε μόνος του στη μικρή περιοχή!

Στο 55’ ο Μαρσέλο έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του με πανέμορφο τρόπο: Βαλβέρδε και Μπέιλ συνεργάστηκαν, με την μπάλα να καταλήγει στον Βραζιλιάνο μπακ, ο οποίος πλάσαρε υποδειγματικά τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Οι Τσέχοι μπήκαν και πάλι στο παιχνίδι, με τον Χροσόφσκι να μειώνει στο 79’ «εκτελώντας» τον Νάβας από το ύψος της περιοχής κι ενώ ένα λεπτό νωρίτερα ο Λούκας Βάθκεθ σπατάλησε σημαντική ευκαιρία για το 3-0. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι και ως εκ τούτου η Ρεάλ Μαδρίτης επέστρεψε στις νίκες (2-1) μετά από 5 ματς σε όλες τις διοργανώσεις.

Το ανησυχητικό για τη «Βασίλισσα» -πέρα από την προβληματική εικόνα της- ήταν ο τραυματισμός του Μαρσέλο, που χτύπησε στο 89’ και προκαλεί ανησυχίες στην ομάδα του ενόψει του «κλάσικο» της Κυριακής με την Μπαρτσελόνα.

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Ρόμα επικράτησε 3-0 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο «Ολίμπικο». Στο 30’ οι Πελεγκρίνι-συνεργάστηκαν πολύ ωραία, με τον πρώτο να σερβίρει «έτοιμο» γκολ στον Τζέκο, ο οποίος πλάσαρε σε κενή εστία για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του.

Ο ίδιος ποδοσφαιριστής «χτύπησε» και δεύτερη φορά στο 43’ αποδεικνύοντας την εκτελεστική του ικανότητα, με τον 32χρονο στράικερ να τελειώνει υποδειγματικά την ασίστ του Ελ Σαράουι.

Ο Βόσνιος φορ από εκτελεστής μετατράπηκε σε δημιουργό στο 50’, καθώς «έστρωσε» με το κεφάλι ιδανικά στον Ουντέρ, που έγραψε το 3-0. Μετά το γκολ οι «τζιαλορόσι» κατέβασαν ταχύτητα κάνοντας συντήρηση δυνάμεων για το κυριακάτικο παιχνίδι πρωταθλήματος με τη Νάπολι.