Μπαρτσελόνα-Ίντερ 2-0: Ραφίνια και Άλμπα κλείδωσαν την πρωτιά του ομίλου (vid)

Και χωρίς τον Μέσι μπορεί να νικήσει

Τέλος του αγώνα στη Βαρκελώνη με την Μπαρτσελώνα να παίρνει την νίκη με 2-0 απέναντι στην Ίντερ και να κλειδώνει την πρωτιά του ομίλου. Σκόρερς για την ομάδα της Μπάρτσα οι Ραφίνια και Άλμπα όπου σκόραραν από ένα τέρμα στο κάθε ημίχρονο. Η Ίντερ ίσως στο τέλος της ημέρα να φοβήθηκε τον αγώνα και να έπαιξε πιο αμυντικά απ’ όσο έπρεπε και να έχασε τον αγώνα δίκαια.

Α’ ημίχρονο

Ένα πρώτο ημίχρονο με τις δυο ομάδες να προσπαθούν περισσότερο να κρατήσουν την μπάλα. Η ομάδα της Μπαρτσελώνα το πέτυχε σε καλύτερο βαθμό από τους ποδοσφαιριστές του Σπαλέτι. Τα πρώτα λεπτά όπως πάντα να είναι αναγνωρίστηκα. Ουσιαστικά είδαμε το γνωστό πρόσωπο της Μπαρτσελώνα με τους «Μπλαουγκράνα» να ανεβάζουν τους ρυθμούς τους της λεπτό με λεπτό. Έστειλαν τα πρώτα τους μηνύματα με την ευκαιρία αρχικά του Λανγκλέτ από το κόρνερ του Κοουτίνιο και στην συνέχεια ξανά από ένα σουτ του Βραζιλιάνου. Το τέρμα που χώρισε τις δυο ομάδες στο πρώτο μέρος ήταν αυτό του Ραφίνια στο 32’ λεπτό. Μια απ τα ίδια από τους «καταλανούς». Άλμπα και Κοουτίνιο έκρυψαν την μπάλα σε χρόνο μηδέν, η μπάλα έφτασε στον Ραφίνια όπου από κοντά έκανε το 1-0. Ο Βραζιλιάνος δεν πανηγύρισε το τέρμα του αφού φόρεσε τα χρώματα της Ίντερ την περσινή χρονιά. Η «νερατζούρι» από την άλλη προσπάθησαν να κρατήσουν την μπάλα αλλά δεν το πέτυχαν σε μεγάλο βαθμό. Είχαν τις δικές τους ευκαιρίες χωρίς να γίνουν αρκετά επικίνδυνοι. Μουδιασμένοι περισσότερο από όσο έπρεπε να ήταν. Ένα φάουλ στο τέλος του ημιχρόνου από τον Κοουτίνιο σε πολύ καλή θέση ήταν το αμέσως σημείο που άξιζε σχολιασμού με την μπάλα να βγαίνει έξω μετά από κόντρα των ποδοσφαιριστών της Ίντερ. Αυτά έγιναν στο πρώτο μέρος με την Ίντερ να είναι πίσω στο σκορ.

Β’ μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Ίντερ. Οι «νερατζούρι» μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και μέχρι το 60’ λεπτό δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για να φέρουν το ματς στα ίσα. Ικάρντι και κυρίως η αλλαγή του Σπαλέτι ο Πολιτάνο έβαλαν πίεση στους «καταλανούς». Η Μπαρτσελώνα από εκεί και πέρα ισορρόπησε τον αγώνα και έκλεισε την Ίντερ στο δικό της μισό. Με επιθέσεις διαρκείας και διαρκείς πάσες έσπαζαν με εύκολο τρόπο την άμυνα των Ιταλών και γίνονταν επικίνδυνοι. Από την μια οι συνεχόμενες πάσες που ζάλιζαν τους ποδοσφαιριστές της Ίντερ και από την άλλη ο Λούις Σουάρεζ καραδοκούσε. Στο 61΄λεπτό έγινε ένα τραγικό λάθος από τον Ασαμόα αφού με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο Λανγκλέτ που από κοντά αυτός αστόχησε. Η συνέχει άνηκε ε ολοκλήρου στην ομάδα του Βαλβέρδε όπου στο 71’ λεπτό είχε μεγάλη διπλή ευκαιρία. Μετά το κόρνερ της Ίντερ έγινε η απομάκρυνση και η Μπάρτσα βγήκε αμέσως στην αντεπίθεση. Ο Κοουτίνιο βρήκε τον Σουάρεζ όπου ο Χαντάνοβιτς απέκρουσε την μπάλα ενστικτωδώς. Στην συνέχεια ο Ράκιτιτς έκανε σουτ. Ανέλπιδες προσπάθειες από την Ίντερ που ότι καλό επιθετικά το είχε από τον Πολιτάνο. Το αποτέλεσμα του αγών το έκρινε ο Άλμπα στο 83’ λεπτό. Συνεργάστηκαν άψογα οι Βιδάλ και Ράκιτιτς βρίσκοντας τον Άλμπα που από με κοντινό πλασέ έκανε το 2-0 για την Μπαρτσελώνα και κλείδωσε την νίκη.

Αυτά έγιναν στην Βαρκελώνη με την Μπάρτσελώνα να παίρνει την νίκη και αυτόματα να κέιδώνει την πρώτη θέση του ομίλου.Αν και με την απουσία του Μέσι οι ποδοσφαιριστές του Βαλβέρδε βρήκαν τον τρόπο και πήραν την νίκη.

Διακριθέντες:

Μπαρτσελώνα:Από την ομάδα της Μπαρτσελώνα η παρουσία του Κοουτίνιο ήταν καταλυτική όπου σε αρκετές φάσεις ήταν ο ποδοσφαιριστής που απειλούσε και έβαζε δύσκολα στην ομάδα της Ίντερ.

Ίντερ: Ο Πολιτάνο ήταν ο μοναδικός ποδοσφαιριστής που κατάφερε να βάλει πίεση στην άμυνα της Μπάρτσα

Απογοήτευσαν:

Ίντερ: O Ικάνρντι σε καμία περίπτωση δεν ήταν απειλητικός και δεν βοήθησε την ομάδα του για να πετύχει το στόχο της.

Διαιτησία:

O Ρούμανος διαιτητής είχε ένα ήσυχο παιχνίδι κάνοντας σχεδόν όλες του τις αποφάσεις σωστές

Κοουτσάρισμα:

Ε.Βαλβέρδε: Ο τεχνικός της Μπάρτσα είχε ένα ήσυχο βράδυ αφού είδε την ομάδα του να παίρνει άνετα την νίκη και δεν χρειάστηκε να επέμβει. Διαχειρίστηκε εύκολα την απουσία του Μέσι και κλείδωσε την πρώτη θέση του ομίλου.

Λ.Σπαλέτι: Ίσως φοβήθηκε τον αγώνα και έπαιξε αρκετά αμυντικά στη αρχή του αγώανα. Προσπάθησε να αλλάξει τα πράγματα στην αρχή του Β’ μέρους, χωρίς όμως να τα καταφέρει.

Συνθέσεις των δυο ομάδων:

Μπαρτσελόνα (Ε.Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Σ. Ρομπέρτο, Πικέ, Λενγκλέ, Αλμπα, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς, Αρτούρ, Ραφίνια, Σουάρες, Κοουτίνιο.

Ίντερ (Λ.Σπαλέτι): Χαντάνοβιτς, Νταμπρόζιο, Σκρίνιαρ, Μιράντα, Ασαμόα, Βεσίνο, Μπρόζοβιτς, Καντρέβα, Μπόρχα Βαλέρο, Πέρισιτς, Ικάρντι.

Διαιτητής: O.Xάτεγκαν

Σκόρερ:32' 12.Ραφίνια, 83' 18.Άλμπα/-

Κίτρινες: 62' 9.Σουάρεζ,/73’ 77.Μπρόζοβιτς, 74’ 37.Σκρίνιαρ, 85’ 10.Μαρτίνεζ