Λίβερπουλ-Πόρτο 2-0: Απλή, λιτή, περιεκτική... (vid)

Σημαντικό βήμα για την ομάδα του Κλοπ

Με σβηστές μηχανές και χωρίς να θέλξει ιδιαίτερα με την απόδοση της η Λίβερπουλ επικράτησε με 2-0 ενάντια στην Πόρτο στο Anfield για το 1ο σκέλος της προημιτελικής φάσης του Champions League, χάρις τα γκολ των Κεϊτά και Φιρμίνο από το πρώτο ημίχρονο. Καλό 1ο ημίχρονο σε αντίθεση με το 2ο για τους «Reds, οι οποίοι είχαν το μυαλό και στο παιχνίδι της Κυριακής με την Τσέλσι.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η πρώτη καλή στιγμή της αναμέτρησης άνηκε στην φιλοξενούμενη Πόρτο, μιας και μετά από σέντρα που έγινε μέσα στην περιοχή, ο Μαρεγκά έκανε δυνατό σουτ σε κίνηση, στέλνοντας την μπάλα έξω. Στο 5ο μόλις λεπτό η Λίβερπουλ έκανε το 1-0. Αρχικά, ο Μίλνερ έδωσε πολύ ωραία στον Μανέ, ο οποίος με την σειρά του βρήκε τον Φιρμίνο κι αυτός τον Κεϊτά, ο οποίος έκανε το σουτ, το οποίο αφού πρώτα κόντραρε στον Τόρες κατέληξε στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Κασίγιας. Στο 18’ ο Κεϊτά έδωσε στον Σαλάχ, ο οποίος έκανε πολύ ωραίο σουτ, αλλά μάζεψε ο Κασίγιας. Στο 21’ ο Σαλάχ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του. Ο Κορόνα έκανε τραγικό γύρισμα πίσω στην άμυνα, βγάζοντας ολομόναχο τον Σαλάχ, αλλά το πλασέ του Αιγύπτιου έστειλε την μπάλα δίπλα από το δοκάρι! Στο 27’ ο Χέντερσον έβγαλε καταπληκτική κάθετη πάσα στον Αλεξάντερ-Άρνολντ, ο οποίος έδωσε στον Φιρμίνο που δεν αντιμετώπισε κάνενα πρόβλημα, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-0 για την Λίβερπουλ. Στη συνέχεια, η Πόρτο και συγκεκριμένα ο Μαρεγκά έχασε δύο καλές στιγμές να μειώσει για τους «Δράκους» αλλά τόσο το πλασέ του όσο και το σουτ του αποκρούστηκαν από τον Άλισον. Στο 34’ ο Χέντερσον έβγαλε την σέντρα βρίσκοντας τον Φιρμίνο, αλλά το δυνατό του σουτ πήγε πάνω από τα δοκάρια, στην τελευταία καλή στιγμή του 1ου μέρους.

Β’ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η Πόρτο ξεκίνησε πιο επιθετικά στο 2ο μέρος, παρ’ όλα αυτά η πρώτη καλή στιγμή ήταν για την Λίβερπουλ και τον Σαλάχ ο οποίος έκανε το σουτ μετά το γύρισμα του Άρνολντ, αλλά μάζεψε ο Κασίγιας. Στα επόμενα λεπτά η Λίβερπουλ είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης με καλή κυκλοφορία της μπάλας, χωρίς όμως να είναι και τόσο απειλητική για την εστία του Κασίγιας. Το 2ο ημίχρονο ήταν αρκετά μέτριο, με χαμηλό τέμπο. Χαρακτηριστικό το γεγονός πως στο 70’ είδαμε την επόμενη καλή στιγμή με το τεχνικό σουτ του Μανέ, αλλά η μπάλα πήγε για λίγο έξω. Στο 78’ ο Μιλιτάο έβγαλε μακρινή μπαλιά προς το μέρος του Μαρεγκά ο οποίος αφού κατέβασε την μπάλα έκανε το σουτ, αλλά ήταν πολύ κακό. Το 2-0 έμεινε μέχρι τέλους και έτσι η Λίβερπουλ πήρε ένα σημαντικό προβάδισμα.

Διακριθέντες:

Λίβερπουλ: Εξαιρετικό παιχνίδι και ειδικά στο 1ο ημίχρονο από τους Κεϊτά-Χέντερσον. Πολύ καλή απόδοση και από τον Φιρμίνο ο οποίος είχε γκολ και ασίστ. Εξαιρετικός για άλλο ένα παιχνίδι ο Φαν Ντάικ.

Πόρτο: Σε ένα μέτριο γενικά παιχνίδι για τους δράκους», ο Ντανίλο ήταν ίσως ο πολυτιμότερος για την ομάδα του.

Απογοήτευσαν:

Λίβερπουλ: Για να λέμε την αλήθεια δεν υστέρησε κάποιος με την απόδοση του, παρόλο που η Λίβερπουλ έριξε πολύ την απόδοση της στο 2ο ημίχρονο.

Πόρτο: Πολύ κακό παιχνίδι είχε ο επιθετικός της ομάδας, Μουσά Μαρεγκά, ο οποίος είχε αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει αλλά τις «πέταξε όλες στα σκουπίδια». Πολύ μέτριος και ο μπακ, Μάξι Περέιρα, φάνηκε πως πέρασαν τα καλά χρόνια του Ουρουγουανού.

Κοουτσάρισμα:

Λίβερπουλ (Κλοπ): Σημαντικό προβάδισμα για την ομάδα του, έχοντας και το μυαλό στο παιχνίδι της Κυριακής με την Τσέλσι, θα μπορούσε όμως να σκοράρει ένα 3ο γκολ που θα σιγούρευε κατά πολύ την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Πόρτο (Κονσεϊσάο): Είχε τις ευκαιρίες η ομάδα του για κάποιο γκολ, ωστόσο ήταν αναποτελεσματική μπροστά από την αντίπαλη εστία. Ενδιαφέρον να δούμε πως θα προσεγγίσει τον επαναληπτικό με το εις βάρος του 2-0.

Διαιτησία (Mateu Lahoz): Σωστός στις αποφάσεις του ο Ισπανός διαιτητής, παρ’ όλα αυτά θα μπορούσε να δοθεί κάρτα σε δυνατό μαρκάρισμα του Σαλάχ στον Ντανίλο.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Λίβερπουλ: Άλισον, Άρνολντ, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Μίλνερ, Φαμπίνιο, Χέντερσον, Κεϊτά, Σαλάχ, Μανέ (Οριγκί 73'), Φιρμίνο (Στάριτζ 81')

Πόρτο: Κασίγιας, Περέιρα (Φερνάντο 77'), Φελίπε, Μιλιτάο, Τέλες, Κορόνα, Ντανίλο, Τόρες (Κόστα 74'), Οτάβιο, Μαρεγκά, Σοάρες (Μπραχίμι 62')

Σκόρερς: Κεϊτά, Φιρμίνο /-

Κίτρινες Κάρτες:  -/ Σοάρες, Φελίπε