Καθάρισε την Μπενφίκα και βλέπει «16» η Λιόν!

Τις πιθανότητες πρόκρισης στους «16» του Champions League απογείωσε η Λιόν!

Ένα τεράστιο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League έκανε η Λιόν!

Η ομάδα του Ρούντι Γκαρσιά λύγισε 3-1 την Μπενφίκα και εκμεταλλευόμενη και την ήττα της Ζενίτ από τη Λειψία, βρέθηκε στη δεύτερη θέση του 7ου ομίλου.

Πριν καν συμπληρωθεί πεντάλεπτο, οι γηπεδούχοι είχαν πάρει ήδη προβάδισμα με κεφαλιά του Άντερσεν (έπειτα από εξαιρετική σέντρα του Ντιμπουά).

Και πριν καν βγει το ημίχρονο είχαν βάλει σημαντική παρακαταθήκη νίκης, με τον Ντεπάι στο 33’ να ολοκληρώνει άψογα τη φανταστική ενέργεια του Αουάρ από τα αριστερά.

Οι «αετοί» ωστόσο δεν παραιτήθηκαν. Πίεσαν στο δεύτερο ημίχρονο και ξαναμπήκαν στο ματς με πλασέ του Σεφέροβιτς στο 76’. Δεν κατάφεραν όμως να ολοκληρώσουν την ανατροπή.

Γιατί ήρθε στο 89’ ο Τραορέ να κάνει όμορφη ατομική προσπάθεια και φαλτσαριστό πλασέ, το οποίο δεν σφράγισε απλώς τη μεγάλη νίκη της Λιόν, αλλά της έδωσε και προβάδισμα σε περίπτωση ισοβαθμίας (μιας και είχε ηττηθεί 2-1 στη Λισαβόνα).