Η ζωγραφιά του Εμπαπέ έδωσε προβάδισμα πρόκρισης στην Παρί κόντρα στη Ρεάλ! (vid)

Προβάδισμα για Παρί με γκολ στο φινάλε

Η Παρί έπαιξε για 90 λεπτά στο μισό γήπεδο τη Ρεάλ, η οποία λύγισε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων από το απίθανο γκολ του Εμπαπέ και οι Παριζιάνοι πήραν προβάδισμα πρόκρισης (1-0).

Ανώτερη η Παρί Σεν Ζερμέν στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού, με τις τελικές να είναι 5-0 στο 25λεπτο. Ο Κιλιάν Εμπαπέ στο 18’ είχε μια μεγάλη φάση να ανοίξει το σκορ, βρέθηκε τετ-α-τετ υπό την πίεση του Καρβαχάλ, ο Γάλλος έκανε το σουτ, αλλά ο Κουρτουά έδιωξε.

Στην συνέχεια του παιχνιδιού η Ρεάλ προσπαθούσε να φύγει στην κόντρα και να φτιάξει με αυτό τον τρόπο φάσεις, ωστόσο δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του Ντοναρούμα.

Πρωταγωνιστής στις… απειλές της Παρί ήταν κυρίως ο Εμπαπέ που βρισκόταν μέσα στο γήπεδο με τον Μέσι και τον Βεράτι, ωστόσο μέχρι το σφύριγμα του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και άρχισαν το δεύτερο μέρος όπως ξεκίνησε ο αγώνας.

Το ξεκίνημα το δεύτερου ημιχρόνου ήταν παρόμοιο με το πρώτο με τους Παριζιάνους να έχουν τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού και να δημιουργούν πολλές φάσεις. Στο 50’ ο Εμπαπέ μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ, έδιωξε ο Κουρτουά, ο Μέσι πήρε το ριμπάουντ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 61’ ο Καρβαχάλ ανέτρεψε τον Εμπαπέ, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα, αλλά ο Λιονέλ Μέσι ένα λεπτό αργότερα δεν κατάφερε να νικήσει τον φοβερό Κουρτουά, ο οποίος έβγαλε το πέναλτι του Αργεντινού σταρ κρατώντας καθαρή για ακόμη μια φορά την εστία του.

Η Ρεάλ έπαιζε κυρίως στις αντεπιθέσεις, ωστόσο όσες φορές και να πέρασε το κέντρο, οι αμυντικοί της Παρί την έκοβαν. Στο 87’ η ομάδα του Ποτσετίνο είχε ακόμη μια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Μέσι έκανε το πλασέ, αλλά ο Νεϊμάρ έκανε κακό γύρισμα παράλληλα με την εστία.

Τα λεπτά περνούσαν, το ματς έδειχνε πως πήγαινε για 0-0 αλλά στο τέλος μίλησε ο Εμπαπέ. Στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Γάλλος σούπερ σταρ έκανε υπέροχη ντρίμπλα ανάμεσα σε δύο αντιπάλους και εκτέλεσε τον Κουρτουα, χαρίζοντας τη νίκη και το προβάδισμα πρόκρισης στην Παρί στο 90+4’ (1-0).

MVP: Ο Εμπαπέ… έκλεψε το βραβείο από τα χέρια του Κουρτουά, σκοράροντας με υπέροχο γκολ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων. Δικαίως παίρνει το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη του αγώνα.

Η σφυρίχτρα: Δεν αντιμετώπισε προβλήματα ο Ντανιέλε Ορσάτο, με τον Ιταλό να δίνει σωστά το πέναλτι υπέρ της Παρί και γενικότερα να αφήνει το ματς να εξελιχθεί χωρίς να σφυρίζει συνέχεια.