Η Παρί την πρόκριση και τα ρεκόρ η Ρεάλ

O Ροντρίγκο Γκόες ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στο Ρεάλ – Γαλατασαράι

Η Παρί Σεν Ζερμέν ταλαιπωρήθηκε, αλλά πήρε τη νίκη απέναντι στην Μπριζ με 1-0 και έχοντας κάνει το απόλυτο μετά τις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές εξασφάλισε την παρουσία της στους «16» του Champions League.

O Ροντρίγκο Γκόες ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στο Ρεάλ – Γαλατασαράι 6-0, αφού πέτυχε δύο γκολ στα επτά πρώτα λεπτά, έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία του Champions League που πετυχαίνει κάτι τέτοιο και συνάμα και ο νεότερος Βραζιλιάνος που σκοράρει στην διοργάνωση σε ηλικία 18 ετών και 301 ημερών.

πιπλέον έγινε και ο δεύτερος νεότερος μετά τον Ραούλ που κάνει χατ-τρικ. Ο Μπενζεμά πέτυχε άλλα δύο και έγινε ο δεύτερος μετά τον Μέσι που σκοράρει σε 15 σερί σεζόν στην διοργάνωση, ενώ έφτασε τα 50 γκολ με την φανέλα της Ρεάλ στο Champions League.

Το πανόραμα της 4ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο:

Παρί Σεν Ζερμέν – Μπριζ 1-0
(22’ Ικάρντι)

Ρεάλ Μαδρίτης – Γαλατασαράι 6-0
(4’, 7’, 90+3' Ροντρίγκο Γκόες, 15’ πεν. Ράμος, 45’, 81’ Μπενζεμά)

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ – ΜΠΡΙΖ

Η Παρί μπήκε φορτσάτη στο ματς και στο 5ο λεπτό ο Ντι Μαρία εκτέλεσε φάουλ το οποίο έδιωξε με δυσκολία ο Μινιολέ. Στο 7’ οι Βέλγοι απάντησαν με σουτ μέσα από την περιοχή του Οκερέκε, αλλά αυτός αστόχησε από καλή θέση. Τελικά το γκολ ήρθε περίπου στα μισά του πρώτου μέρους, όταν ο Νταγκμπά έβγαλε σέντρα από δεξιά, η άμυνα δεν μπόρεσε να διώξει και ο Ικάρντι από κοντά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Η Μπριζ βγήκε μπροστά με τον Μποναβεντούρε και αυτός υποχρέωσε τον Νάβας σε επέμβαση στο 28’. Ο Ντέλι στο 38’ είχε καλή ευκαιρία για την ισοφάριση, όπως και ο Ικάρντι στο 42’.

Στην επανάληψη ο Νάβας θα αποκρούσει σουτ του Μποναβεντούρε, ενώ στο 52’ ο Νταγκμπά θα χάσει μεγάλη ευκαιρία για το δεύτερο γκολ. Όμως ήταν η Μπριζ αυτή που είχε την τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσει με το πέναλτι που παραχώρησε ο Τιάγκο Σίλβα στον Ντιανέ, αλλά ο ίδιος παίκτης που το κέρδισε ανέλαβε και την εκτέλεση με τον σπεσιαλίστα Κοσταρικανό πορτιέρε να μπλοκάρει την μπάλα και να σώζει την Παρί από ισοφάριση.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ – ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ

Ο 18χρονος Ροντρίγκο Γκόες με το «καλησπέρα» στην αναμέτρηση, από ισάριθμες πάσες του συμπατριώτη του Μαρτσέλο και έγινε ο νεότερος Βραζιλιάνος που έχει σκοράρει ποτέ στην ιστορία του Champions League. Eπιπλέον έγινε ο πρώτος παίκτης που έχει σκοράρει δύο γκολ στα πρώτα επτά λεπτά της διοργάνωσης.

Μόλις στο 4ο λεπτό ο έμπειρος συμπατριώτης του, Μαρσέλο σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι με τον νεαρό επιθετικό να κάνει μια κίνηση για να φέρει την μπάλα στο αριστερό και το σουτ του, έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία του Μουσλέρα για να γίνει το 1-0. Έπειτα από τρία λεπτά το έργο επαναλήφθηκε, με τον Μαρτσέλο να σεντράρει και τον Ροντρίγκο Γκόες με απίθανη κεφαλιά να γράφει το 2-0. Στο 13’ η «βασίλισσα» θα αδράξει την ευκαιρία για ένα ακόμα τέρμα, με το πέναλτι που κέρδισε ο Κροος από μαρκάρισμα του Ενζονζί και εκτέλεσε με σκαφτό σουτ ο Ράμος που στο 15’ έγραψε το 3-0. Από κλέψιμο του Ροντρίγκο ξεκίνησε η φάση του 4-0, με τον νεαρό Βραζιλιάνο να σερβίρει στον Μπενζεμά το 4-0 στο φινάλε του πρώτου μέρους. Με αυτό το γκολ ο έμπειρος στράικερ έγινε μόλις ο 2ος που έχει σκοράρει τουλάχιστον ένα γκολ σε 15 συνεχόμενα Champions League.

Στην επανάληψη, οι Μπενζεμά και Κροος απείλησαν πολλές φορές την εστία του Μουσλέρα, όμως ο Ουρουγουανός πορτιέρε κράτησε το ματς σε αξιοπρεπή επίπεδα, μέχρι το 80’ που ο Μπενζεμά με το δεύτερο προσωπικό του γκολ για να φτάσει τα 50 γκολ με τη φανέλα της «βασίλισσας» στην κορυφαία διοργάνωση.