Γλίτωσε από την Αταλάντα με τερματοφύλακα τον… Γουόκερ η Σίτι

Απίστευτα θρίλερ στον 3ο όμιλο

Παιχνίδια για τα οποία η λέξη «συγκλονιστικά» μοιάζει λίγη να τα περιγράψει έγιναν στον 3ο όμιλο του Champions League!

Την ώρα που η Μάντσεστερ Σίτι αποτύγχανε να καθαρίσει το ματς με την Αταλάντα και έπαιζε με τερματοφύλακα τον… Γουόκερ στο τέλος πριν αποσπάσει το 1-1, το Ντιναμό Ζάγκρεμπ-Σαχτάρ έληγε 3-3, με δυο γκολ να σημειώνονται από το 93’ και μετά!

Αρχικά στο «Μεάτσα» η ομάδα του Γκουαρντιόλα ξόδεψε την ευκαιρία να κλειδώσει το τρίποντο, όταν προηγήθηκε νωρίς με γκολ του Στέρλινγκ, αλλά ο Ζεσούς πέταξε απελπιστικά άουτ πέναλτι λίγο αργότερα.

Έτσι, η Αταλάντα κατάφερε αρχικά να ισοφαρίσει με κεφαλιά του Πάσαλιτς (49’) και έπειτα να στριμώξει άσχημα τους «πολίτες» στο 82’: Τότε που ο Μπράβο (ο οποίος είχε αντικαταστήσει στο ημίχρονο τον τραυματία Έντερσον) ανέτρεψε εκτός περιοχής τον Ίλιτσιτς και αποβλήθηκε.

Κάτι που ανάγκασε τον Γκουαρντιόλα να δώσει τα γάντια στον Γουόκερ και εκείνον να κάνει μάλιστα μια καλή επέμβαση πριν η λήξη σφραγίσει το τελικό 1-1.

Την ίδια ώρα στο Ζάγκρεμπ εκτυλισσόταν ακόμα μεγαλύτερο θρίλερ. Διότι μέχρι το 83’ η Ντιναμό με τη Σαχτάρ είχαν σκοράρει από μια φορά (οι Ουκρανοί προηγήθηκαν με τον Πάτρικ και οι Κροάτες ισοφάρισαν με τον Πέτκοβιτς), ενώ είχαν χάσει και από έναν παίκτη με αποβολή (Μόρο και Μάρλος αντίστοιχα).

Και κάπου εκεί άρχισε ο… χαμός! Πρώτα ο Ιβάνουσεκ έδωσε προβάδισμα στη Ντιναμό και στο 89’ ο Αντέμι φάνηκε να δίνει τη χαριστική βολή στη Σαχτάρ. Έλα όμως που εκείνη ήταν αποφασισμένη να μην παραιτηθεί!

Πρώτα λοιπόν μείωσε με κεφαλιά του Μοράες στο 93’ και τρία λεπτά αργότερα κέρδισε πέναλτι με τον προωθημένο… γκολκίπερ Πιατόφ, το οποίο εκτέλεσε ψύχραιμα ο Τετέ!

Έτσι γράφτηκε το τελικό 3-3 που κράτησε τις δυο ομάδες ισόβαθμες πίσω από τη Σίτι, να παλεύουν στα ίσια για το δεύτερο εισιτήριο στους «16» του Champions League.