Γιουβέντους - Άγιαξ 1-2: Ένας Άγιαξ να τον πιείς στο ποτήρι σου! (vid)

Άλλη μια σπουδαία πρόκριση για τον «Αίαντα»

Άλλη ένα διπλό, άλλη μια παλικαρίσια πρόκριση για τον Άγιαξ μιας και επικράτησε της Γιουβέντους με 2-1 και μάλιστα με ανατροπή μέσα στο Allianz Stadium για την ρεβάνς του Άμστερνταμ για την φάση των «8» του Champions League. Το σκορ άνοιξε για τους Μπιανκονέρι ο Ρονάλντο, αλλά τα γκολ των Βαν Ντε Μπεκ και Ντε Λιγκτ έδωσαν στους Ολλανδούς μια πανάξια πρόκριση! Μετριότατη Γιουβέντους στο 2ο ημίχρονο, πιθανότατα τέλος εποχής για τον Αλέγκρι στον πάγκο της.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η Γιουβέντους ήταν η ομάδα που ξεκίνησε πιο δυνατά, πιέζοντας ψηλά και ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ. Αρχικά στο 3ο λεπτό ο Ντε Σίλιο έκανε κάτι σαν σέντρα-σουτ, ωστόσο ο Μπερναρντέσκι αιφνιδιάστηκε και έτσι χάθηκε η όποια προϋπόθεση υπήρχε. Στο 20ο λεπτό ο Άγιαξ απείλησε για πρώτη φορά, με τον Βαν Ντε Μπεκ ο οποίος βρέθηκε μόνος με τον Σέζνι και έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια! Στο 22’ ο Ντιμπάλα έκανε το σουτ εκτός περιοχής, αλλά μάζεψε ο Ονάνα. Στο 28’ μετά από εκτέλεση κόρνερ για την Γιουβέντους, ο Ρονάλντο έπιασε την καρφωτή κεφαλιά και έγραψε το 1-0, σκοράροντας για 6ο συνεχόμενο παιχνίδι ενάντια στον Άγιαξ! Στο 32’ ο Ρονάλντο έγινε και πάλι απειλητικός, αυτή τη φορά με διαγώνιο σουτ, αλλά η μπάλα πήγε πάνω από τα δοκάρια. Στο 34ο λεπτό ο Άγιαξ έκανε το 1-1 με τον Βαν Ντε Μπεκ. Αρχικά ο Ζίγετς έκανε το σουτ, η μπάλα έφτασε στον Βαν Ντε Μπεκ κι αυτός με άψογο πλασέ ισοφάρισε το σκορ του 1ου αγώνα. Στο επόμενο δεκάλεπτο δεν είδαμε κάποια άλλη καλή στιγμή και έτσι το 1-1 ήταν το σκορ του 1ου μέρους.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το 2ο μέρος ξεκίνησε με την Γιούβε να κάνει αναγκαστική αλλαγή καθώς ο Ντιμπάλα δεν μπόρεσε να συνεχίσει και την θέση του πήρε ο Κεν. Στο 52’ ο Άγιαξ έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Ο Βαν Ντε Μπεκ έδωσε στον Ζίγετς, ο οποίος ήταν μόνος απέναντι από τον Πολωνό τερματοφύλακα και δεν κατάφερε να τον κερδίσει! Στο 58ο λεπτό ο Βαν Ντε Μπεκ έκανε εξαιρετικό μακρινό σουτ, αλλά ο Σέζνι απάντησε με μια εξίσου εξαιρετική απόκρουση γι άλλη μια φορά! Στο 61’ ο Ρονάλντο έδωσε στον Κεν, ο νεαρός Ιταλός έκανε το σουτ, αλλά δεν βρήκε στόχο. Στο 62’ ο Τάντιτς έκανε το γύρισμα, ο Ζίγετς περίμενε ολομόναχος στο 2ο δοκάρι, αλλά προτού η μπάλα φτάσει στον Μαροκινό, ο Πιάνιτς έσωσε την ομάδα του με επέμβαση. Στο 67’ η πίεση του Άγιαξ καρποφόρησε, με τον Σόνε να εκτελεί κόρνερ και τον Ντε Λιγκτ να νικάει με άλμα όλη την άμυνα της Γιούβε, στέλνοντας με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-2, δίνοντας σκορ πρόκρισης στον Αίαντα. Στο 73’ ο Ζίγετς έδωσε καταπληκτική μπαλιά στον Νέρες, ο οποίος αν και ολομόναχος με τον Σέζνι έκανε τραγικό πλασέ και σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία! Ο Άγιαξ δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα μέχρι το τέλος και έτσι πήρε μια πανάξια πρόκριση!

Διακριθέντες:

Γιουβέντους: Δεν διακρίθηκε κάποιος, αλλά εάν έπρεπε να επιλέξουμε θα λέγαμε τους Πιάνιτς και Ρονάλντο, ήταν από τους μόνους που το πάλεψαν. Παράλληλα, ο Σέζνι έκανε δύο σπουδαίες αποκρούσεις.

Άγιαξ: Άλλη μια μεγάλη Ευρωπαϊκή παράσταση από τους Τάντιτς και Ζίγετς, με κάθετες πάσες και εξαιρετικές στιγμές. Πολύ καλή εμφάνιση και από τους σκόρερς, Βαν Ντε Μπεκ και Ντε Λιγκτ.

Απογοήτευσαν:

Γιουβέντους: Πολύ μέτριο παιχνίδι από τον Μπερναρντέσκι, καμία σχέση με το παιχνίδι που έκανε με την Ατλέτικο όπου ήταν καθοριστικότατος. Μέτριος και ο Ντιμπάλα, ο οποίος αγωνίστηκε μόνο στο 1ο ημίχρονο καθώς αποχώρησε με τραυματισμό.

Άγιαξ: Αναμφίβολα δεν υστέρησε κάποιος με την απόδοση του.

Κοουτσάρισμα:

Γιουβέντους (Αλέγκρι): Για άλλη μια χρονιά η ομάδα του δεν έφτασε στον μεγάλο της στόχο, μοιάζει το τέλος εποχής για τον Ιταλό προπονητή... Απογοήτευσε στο 2ο ημίχρονο η Γιουβέντους, ήταν από τις χειρότερες της εμφανίσεις.

Άγιαξ (Τεν Χαγκ): Τι να πρωτοπείς για την ομαδάρα που έστησε! Άλλη μια μεγάλη και πανάξια πρόκριση, πλέον περιμένει μια εκ των Σίτι/Τότεναμ.

Διαιτησία ( Clement Turpin): Σωστός στις αποφάσεις του ο Γάλλος διαιτητής.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Γιουβέντους:  Σέζνι, Ντε Σίλιο (Κανσέλο 64'), Ρουγκάνι, Μπονούτσι, Σάντρο, Τσαν, Πιάνιτς, Ματουϊντί, Μπερναρντέσκι (Μπετανκούρ 80'), Ντιμπάλα (Κεν 46'), Ρονάλντο

Άγιαξ:  Ονάνα, Βέλτμαν, Ντε Λιγκτ, Μπλιντ, Μαζραουϊ (Σινκράβεν 11') (Μαγκαγιάν 81') , Σόνε, Ντε Γιονγκ, Ζίγετς, Βαν Ντε Μπεκ, Νέρες, Τάντιτς

Σκόρερς: Ρονάλντο / Βαν Ντε Μπεκ, Ντε Λιγκτ

Κίτρινες Κάρτες:  Τσαν /-