Ευάλωτες αμυντικά δείχνουν γκολ

Στοιχηματίστε από το κινητό σας και πάρτε έξτρα μπόνους!

Μπορούσια Ντόρτμουντ και Λάτσιο αναμετρώνται απόψε στο «Signal Iduna Park» για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

0847: Borussia Dortmund - Lazio Roma 22:00 («Signal Iduna Park»)

Μπορούσια Ντόρτμουντ: Μετά την πεντάρα στην εκτός έδρας νίκη επί της Χέρτα αλλά και τη νίκη με μηδέν παθητικό κόντρα στη Μπριζ εντός, ήρθε η ήττα στην έδρα της από τη Κολωνία το περασμένο Σάββατο (28/11), προσγειώνοντας την απότομα. Έμεινε πίσω από νωρίς (9') στο σκορ με το γκολ του Σκιρί με κοντινή προβολή, μετά από εκτέλεση κόρνερ, σε ένα κακό πρώτο ημίχρονο που το μόνο που είχε να επιδείξει ήταν ένα δοκάρι και τη κατοχή της μπάλας. Στην επανάληψη η Ντόρτμουντ ανέβηκε, δημιουργώντας κάποιες φάσεις, όμως η Κολωνία με τον ίδιο τρόπο και παίκτη διπλασίασε τα τέρματα της στο 60'. Βλέποντας την ομάδα του να βρίσκεται πίσω στο σκορ με δύο γκολ, ο Λουτσιάν Φαβρ έριξε στον αγώνα αρχικά τον Αζάρ (61') και στη συνέχεια τους Μουκόκο (67') και Ρέινα (68'), θέλοντας να κάνει την ομάδα του πιο επιθετική. Εν μέρη το κατάφερε με τη μείωση του σκορ στο 74' με τον Αζάρ, όμως στις επόμενες φάσεις που έφτιαξε δεν κατάφερε να βρει την ισοφάριση με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα. Στο Τσάμπιονς Λιγκ προηγείται του ομίλου της με 9 βαθμούς, έναντι 8 της σημερινής αντιπάλου της.

Αγωνιστικά νέα: Προστέθηκαν στους απόντες οι Μενιέ (μπακ) και Τσαν (αμυντικός). Τρίτο συνεχόμενο που μένει εκτός ο Ρεϊνιέρ (μεσοεπιθετικός). Υπάρχει πιθανότητα επιστροφής των Γκερέιρο (μπακ) και Ζαγκαντού (αμυντικός). Ο πρώτος έχασε τον τελευταίο αγώνα με την Κολωνία, ενώ ο δεύτερος δεν αγωνίστηκε καθόλου στη φετινή χρονιά.

Πιθανή ενδεκάδα: Μπούρκι, Πάσλακ, Ακάνζι, Χούμελς, Γκερέιρο, Ντιλέινι, Μπέλιγχαμ, Σάντσο, Ρόις, Ρέινα, Χάαλαντ.

Λάτσιο: Μετά από 8 σερί παιχνίδια σε πρωτάθλημα και Τσάμπιονς Λιγκ, το αήττητο σερί που κουβαλούσε έλαβε τέλος στην εντός έδρας ήττα με 1-3 από την Ουντινέζε. Στο 18' ο Αρσλάν με σουτ εκτός περιοχής έβαλε την Ουντινέζε μπροστά στο σκορ και ο Πουσέτο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Στο 71' η Ουντινέζε βρήκε και τρίτο τέρμα, αυτή τη φορά με το κοντινό βολέ του Φορεστιέρι, με την Λάτσιο απλά να μειώνει σε 3-1 στο 74' με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ιμόμπιλε. Όσο αφορά την συγκομιδή της στο Τσάμπιονς Λιγκ, βρίσκεται στη δεύτερη θέση του 6ου ομίλου, ένα μόλις βαθμό πίσω από την σημερινή της αντίπαλο Ντόρτμουντ και τέσσερις μπροστά από την Κλαμπ Μπρίζ.

Αγωνιστικά νέα: Εκτός λίστας βρίσκονται οι Βάβρο (αμυντικός), Μπάστος (αμυντικός) και Λούλιτς (μέσος). Τραυματίας ο Μουρίκι (επιθετικός), ενώ αγώνα δρόμου για να προλάβουν κάνουν οι Λουίζ Φελίπε (αμυντικός) και Καϊσέδο (επιθετικός). Μετά από δύο αγώνες απουσίας επέστρεψε στην αποστολή με την Ουντινέζε, χωρίς να πάρει λεπτά συμμετοχής ο Μιλίνκοβιτς (μέσος). Παρ' όλα αυτά στον αποψινό αγώνα δηλώνει πανέτοιμος και διεκδικεί θέση στο αρχικό σχήμα.

Πιθανή ενδεκάδα: Στρακόσα, Λουίζ Φελίπε (Γκάμπαρον), Χόετ, Ατσέρμπι, Μάρουσιτς, Μιλίνκοβιτς, Λούκας Λέιβα, Λουίς Αλμπέρτο, Φάρες, Κορέα, Ιμόμπιλε.

Προϊστορία: Μπορούσια Ντόρτμουντ και Λάτσιο έχουν συναντηθεί άλλες δύο φορές στη Γερμανία. Μία σε φιλικό αγώνα και άλλη μία σε παιχνίδι για το Europa League. Και στις δύο αναμετρήσεις η Ντόρτμουντ πήρε τη νίκη, χωρίς μάλιστα να δεχθεί γκολ.