Ερυθρός Αστέρας-Λίβερπουλ 2-0: Ιστορική επικράτηση Μιλόγεβιτς επί Κλοπ

Σπουδαίο τρίποντο επί των «Reds» πήρε ο πρωταθλητής Σερβίας

Με ηγέτη και σκόρερ τον 24χρονο Μίλαν Πάφκοφ, η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς πήρε μιαν ιστορική νίκη απέναντι στη Λίβερπουλ η οποία δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα αντίπαλα δίκτυα για μόλις τρίτη φορά στη φετινή σεζόν, φεύγοντας από το καυτό «Rajko Mitić» με άδεια χέρια. Οι Σέρβοι καρπώθηκαν το πρώτο τρίποντο ανεβαίνοντας στους τέσσερις βαθμούς, διεκδικώντας πλέον ακόμα και μια από τις δύο θέσεις που οδηγούν πέραν από τη φάση των ομίλων της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Από την άλλη πλευρά, οι «Reds» γνώρισαν δεύτερη εκτός έδρας ήττα και απώλεσαν την ευκαιρία να πάρουν μαξιλαράκι ασφαλείας από τους διώκτες τους.

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Τις επιθέτικες του διαθέσεις από το ξεκίνημα της αναμέτρησης έδειξε ο Ερυθρός Αστέρας πραγματοποιώντας την πρώτη επίσκεψη στην αντίπαλη περιοχή μόλις στο 2ο λεπτό με τον Φαν Ντάικ να απομακρύνει τη σέντρα του Στοίκοβιτς από δεξιά. Ο χορός των κερδισμένων... κόρνερ για τους Σέρβους ξεκίνησε ένα λεπτό αργότερα με τον Μάριν να στέλνει το προμήνυμα με την Λίβερπουλ να απειλεί στο 9ο λεπτό με ένα σουτ του Μίλνερ από το ύψος της μεγάλης περιοχής να φεύγει πάνω από τα δοκάρια.

Στο 15ο λεπτό ο Φαν Ντάικ ενήργησε θετικά στην προσπάθεια του Στοίκοβιτς να σημαδέψει τον Ναμπουάνε στο ύψος της μικρής περιοχής, με τον Σάβιτς ένα λεπτό αργότερα να μη μπορεί να μετουσιώσει σε γκολ την εκτέλεση κόρνερ του Μάριν. Ο Γερμανός ανέλαβε δράση και στο 22ο λεπτό καθώς με νέα εκτέλεση κόρνερ σημάδεψε το κεφάλι του Πάφκοφ ο οποίος νίκησε άπαντες στον αέρα κάνοντας το 1-0.

Ο 24χρονος Σέρβος επιθετικός ξεδίπλωσε το ταλέντο του και εφτά λεπτά αργότερα όταν μετά από ατομική προσπάθεια, επιχείρησε σουτ από απόσταση 20 μέτρων αιφνιδιάζοντας τον Άλισον ο οποίος είδε το δείκτη του σκορ να ανεβαίνει στο 2-0. Οι Άγγλοι προσπάθησαν να αντιδράσουν ωστόσο το σουτ του Σαλάχ στο 31ο λεπτό ήταν άστοχο, όπως και η εξ επαφής κεφαλιά του Λαλάνα δύο λεπτά αργότερα.

Στο 40ο λεπτό ο Μανέ δεν μπόρεσε να συνδυαστεί με τον Λαλάνα καθώς ο τελευταίος κινήθηκε από θέση οφσάιντ, όπως και τρία λεπτά αργότερα με τον Μπόριαν να κερδίζει στην έξοδο τον Μανέ.

ΔΕΥΤΕΡΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Πέναλτι ζήτησαν οι Σέρβοι στο 47ο λεπτό όταν ο Μίλνερ ανέκοψε με το χέρι πλασέ του Μάριν ωστόσο ο Ισπανός διαιτητής όταν η απόσταση μεταξύ των δύο παικτών ήταν μικρή και ο Άγγλος δεν είχε περιθώρια αντίδρασης. Στο 53ο λεπτό Φιρμίνιο και Λαλάνα συνδυάστηκαν με τη μπάλα να φτάνει στον Σαλάχ ο οποίος δεν κατάφερε να σημαδέψει εστία, ενώ το δοκάρι σημάδεψε ο Ρόμπερτσον τρία λεπτά αργότερα με σέντρα-σουτ από αριστερά.

Οι ποδοσφαιριστές του Γιούργκεν Κλοπ άσκησαν ασφυκτική πίεση κλείνοντας τους γηπεδούχους στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου με το ποσοστό κατοχής της μπάλας να ξεπερνά το 60%. Στο 62ο λεπτό ο Μπόριαν απόκρουσε σέντρα του Μίλνερ, ενώ μια κατά μέτωπο επίθεση του Σαλάχ εφτά λεπτά αργότερα, σταμάτησε στον Σάβιτς.

Ο Αιγύπτιος επιθετικός έφτασε κοντά στο γκολ στο 71ο λεπτό ωστόσο ο Καναδός τερματοφύλακας των γηπεδούχων παραχώρησε κόρνερ με εκτίναξη, ενώ πέντε λεπτά αργότερα οι Σέρβοι φλέρταραν με τρίτο γκολ ωστόσο η προβολή του Γκόμπελιτς δεν κατέληξε στο πλεκτό. Στο 79ο λεπτό ο Μπόριαν είχε ξανά το αντίδοτο σε πλασέ του Σαλάχ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, με τους δύο ποδοσφαιριστές να πρωταγωνιστούν και τρία λεπτά αργότερα με το ίδιο αποτέλεσμα.

Μια κεφαλιά του Φαν Ντάικ στο 85ο λεπτό ήταν άστοχη όπως και ένα σουτ του Βαϊνάλντουμ δύο λεπτά αργότερα με την κατοχή της μπάλας να αποδεικνύεται ανούσια για τους Άγγλους, οι οποίοι εν τέλει έμεναν άσφαιροι για τρίτη φορά στη φετινή σεζόν.

ΔΙΑΚΡΙΘΗΚΕ

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης δεν θα μπορούσε να ήταν άλλος πέραν του Μίλαν Πάφκοφ ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ των γηπεδούχων, συνεισφέροντας τα μέγιστα στην ιστορική νίκη επί της Λίβερπουλ. Ο 24χρονος Σέρβος επιθετικός σκόραρε και με το κεφάλι και με το δεξί πόδι δείχνοντας το μεγάλο ρεπερτόριό του, τον οποίον ο Ερυθρός Αστέρας απέκτησε για μόλις... 300 χιλιάδες ευρώ από τη Ρατνίσκι Νις το καλοκαίρι του 2017.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΕ

Αν και ουδείς ποδοσφαιριστής της Λίβερπουλ κατάφερε να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων, αδύναμος κρίκος θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ο Ντάνιελ Στάριτζ. Ο Άγγλος επιθετικός πήρε την ευκαιρία να αγωνιστεί στην κορυφή της επίθεσης ωστόσο δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης να εμπλακεί είτε στο δημιουργικό, είτε στο εκτελεστικό κομμάτι για την ομάδα του.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Απαρατήρητος πέρασε ο έμπειρος Αντόνιο Ματέου ο οποίος όμως ελέγχεται για μια φάση η οποία εκτυλίχθηκε στη μεγάλη περιοχή της Λίβερπουλ στα πρώτα στάδια του δεύτερου ημιχρόνου. Συγκεκριμένα στο 47ο λεπτό ο Μάρκο Μάριν έκανε το σουτ με τον Τζέιμς Μίλνερ να σταματά την πορεία της μπάλας με το χέρι, ωστόσο ο Ισπανός διαιτητής έκρινε ότι η απόσταση ήταν τέτοια που δεν επέτρεπε στον Άγγλο να αντιδράσει.

Αστέρας (Β. Μιλόγεβιτς): Μπόριαν, Ντεγένεκ, Κρστίτσιτς (73' Γιόβιτσιτς), Πάφκοφ, Σρνιτς, Μάριν (64' Τσάουσιτς), Ρόντις, Γιοβάνοβιτς, Στοίκοβιτς (60' Γκόμπελιτς), Ναμπουάνε, Σάβιτς

Λίβερπουλ (Γ. Κλοπ): Άλισον, Φαν Ντάικ, Βαϊνάλντουμ, Μίλνερ, Μανέ, Σαλάχ, Στάριτζ (46' Φιρμίνιο), Λαλάνα (81' Οριγκί), Ρόμπερτσον, Μάτιπ, Άρνολντ (46' Γκόμες)

Σκόρερς: 22', 29' Πάφκοφ

Στάδιο: Rajko Mitić

Διαιτητής: Αντόνιο Ματέου (Ισπανία)

Κίτρινες κάρτες: Μάριν/Λαλάνα

Champions League: Τελευταία Ενημέρωση