Έδειξε τη φανέλα η Ίντερ – Όλα ανοιχτά στον Β’ όμιλο (vid)

Την πόρτα της πρόκρισης στους 16 του Champions League άνοιξε η Ίντερ, που νίκησε 3-2 τη Γκλάντμπαχ...

Στην αυλαία της 9ης Δεκεμβρίου θα κριθούν οι δύο θέσεις που οδηγούν στους «16» του Champions League στον Β’ όμιλο.

Η Ίντερ, σε ένα ματς επιβίωσης γι’ αυτήν, έδειξε ότι έχει βαριά φανέλα και νικώντας με 3-2 τη Γκλάντμπαχ στο «Μπορούσια Παρκ», διατήρησε τις ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Οι «νερατζούρι» πέτυχαν την πρώτη νίκη τους στον όμιλο και παρότι παραμένουν στην τελευταία θέση, κρατούν την τύχη στα χέρια τους. Κι αυτό γιατί με νίκη επί της Σαχτάρ Ντόνετσκ στο Μιλάνο, παίρνουν την πρόκριση ανεξάρτητα με το αποτέλεσμα του άλλου αγώνα.

Από την άλλη, η Γκλάντμπαχ, η οποία θα μπορούσε από σήμερα να σφραγίσει την πρόκριση, κινδυνεύει να μείνει εκτός συνέχειας, παρότι εξακολουθεί να βρίσκεται στην κορυφή. Η Μπορούσια χρειάζεται θετικό αποτέλεσμα στη Μαδρίτη κόντρα στη Ρεάλ, ειδάλλως, αν χάσει, θα πρέπει να λήξει ισόπαλο το ματς του Μιλάνου.

Το ματς:

Η Ίντερ μπήκε με μεγαλύτερη διάθεση στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί στο 17’. Ο Νταρμιάν πήρε τη μπάλα εντός περιοχής από τον Γκαλιαρντίνι και με συρτό σουτ αιφνιδίασε τον Ζόμερ, περνώντας τη μπάλα κάτω από τα πόδια του, κάνοντας το 1-0. Η Γκλάντμπαχ ήταν εγκλωβισμένη και δεν μπορούσε να απειλήσει. Μετά το ημίωρο ανέβασε στροφές και το έκανε στο 36’ έχοντας τριπλή ευκαιρία με τους Λάινερ, Στιντλ και Τουράμ. Όμως, σε όλες ο Χαντάνοβιτς αντέδρασε σωστά και κράτησε το μηδέν. Δεν συνέβη, όμως, το ίδιο στις καθυστερήσεις, καθώς ο Πλέα εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Λαζάρο, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Η Μπορούσια έχασε τεράστια ευκαιρία να φτάσει στην ανατροπή στο 51’ με την κεφαλιά του Τουράμ, που πέρασε άουτ. Και το «πλήρωσε», αφού στο 64’ η Ίντερ ήταν αυτή που σκόραρε με τον Λουκάκου, παίρνοντας εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ. Εννιά λεπτά αργότερα, ο Βέλγος πέτυχε και δεύτερο γκολ (όπως στο ματς του Μιλάνου), κάνοντας το 3-1. Όμως, τρία λεπτά αργότερα, οι Γερμανοί ξαναμπήκαν στο ματς και πάλι με τον Πλέα, που μπήκε στην περιοχή και με ωραίο πλασέ, μείωσε σε 3-2. Μάλιστα, στο 84’ σκόραρε για τρίτη φορά, αλλά το γκολ ακυρώθηκε, καθώς ο Εμπολό ήταν οριακά σε θέση οφσάιντ και επηρέαζε τη φάση. Τίποτε δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και η Ίντερ πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη.