Απίθανη παράσταση της Σίτι στο Μπριζ (vid)

Άνετη νίκη με 5-1 πέτυχαν οι «πολίτες» στην έδρα της Μπριζ κι έφτασαν τους 6 βαθμούς

Η Σίτι άφησε πίσω της την ήττα από την Παρί, πέρασε με 5-1 από την έδρα της Μπριζ κι έφτασε τους 6 βαθμούς στον όμιλο. Στους τέσσερις πόντους έμειναν οι Βέλγοι.

Στο 7ο λεπτό ο Μπερνάρντο Σίλβα έκανε το γύρισμα από δεξιά αλλά ο Ντε Μπρόινε δεν βρήκε για λίγο την μπάλα και στο 10’ σωστά ακυρώθηκε το γκολ του Γκρίλις για επιθετικό φάουλ.

Στο 11’ ο Μπερνάρντο σέντραρε από αριστερά αλλά ο Ενσοκί έδιωξε σωτήρια προ του Φόντεν ενώ στο 12’ ακυρώθηκε και γκολ του Ρίδρι για οριακό οφσάιντ. Στο 29’ ο Γκρίλις έκανε το γύρισμα από αριστερά αλλά ο Σόμπολ πρόλαβε ξανά τον Φόντεν αλλά στο επόμενο λεπτό ο Φόντεν σήκωσε όμορφα για τον Κανσέλο που κατέβασε ιδανικά στα αριστερά και με πλασεδάκι κάτω από τα πόδια του Μινιολέ, έκανε το 0-1.

Μάλιστα στο 42’ ο Ενσοκί έκανε πέναλτι στον Μαχρέζ, ο Αλγερινός το εκτέλεσε εύστοχα κι έκανε το 0-2 ενώ στο 45+3’ ο Φόντεν έστρωσε στον Μαχρέζ που έκανε το σουτ από κοντά αλλά είδε τον Μινιολέ να σώζει.

Η Σίτι πίεσε και στην επανάληψη και στο 53’ ο Ντε Μπρόινε πέρασε κάθετα στον Γουόκερ που γύρισε με τη μία από δεξιά και σούταρε για το 0-3.

Στο 58’ ο Μινιολέ πρόλαβε τον Φόντεν και στο 61’ το φάουλ του Ντε Μπρόινε έφυγε λίγο έξω ενώ στο 67’ ο Στέρλινγκ από αριστερά έστρωσε έξω στον Πάλμερ, που με άψογο πλασέ έγραψε το 0-4.

Στο 72’ το σουτ του Στέρλινγκ πέρασε μόλις έξω ενώ στο 74’ ο Έντερσον πρόλαβε τον Λανγκ ενώ στο 75’ ο Γουόκερ από δεξιά δεν βρήκε τον Μαχρέζ και στο 77’ ο Μινιολέ είπε όχι σε σουτ του Στέρλινγκ.

Στο 79’ ο Έντερσον έσωσε εντυπωσιακά μετά από κεφαλιά ψαράκι του Ντε Κετελάρ, ενώ στο 81’ ο Φανάκεν με πλασέ από κοντά έκανε το 1-4 και στο 84' ο Φερναντίνιο έβγαλε κάθετη στον Μαχρέζ που έφυγε μόνος με τον Μινιολέ και τον πλάσαρε από κοντά για το 1-5. Στο 85' το σουτ του Ντοστ πέρασε μόλις έξω και στο επόμενο λεπτό και ο Στέρλινγκ αστόχησε από κοντά ενώ στο 89' ο Έντερσον σταματησε τον Φορμέρ.

ΜΠΡΙΖ: Μινιολέ, Σόμπολ, Μπαλάντα (68’ Μουάντα), Ενσοκί (79’ Μέχελε), Χέντρι, Μάτα, Φανάκεν, Ντε Κετελάρ (79’ Ντοστ), Ριτς (56’ Φαν ντερ Μπρεμτ), Σοβά (56’ Φορμέρ), Λανγκ

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Ρούμπεν Ντίας, Λαπόρτ (57’ Ακέ), Κανσέλο, Ρόδρι (72’ Φερναντίνιο), Ντε Μπρόινε (65’ Πάλμερ), Μπερνάρντο Σίλβα (57’ Γκιντογκάν), Γκρίλις, Φόντεν (64’ Στέρλινγκ), Μαχρέζ