Ακέφαλο... τέρας η Τσέλσι, κλείδωσε τη θέση στα προημιτελικά! (vid)

Πέρασε με δεύτερη νίκη επί της Λιλ

Κάνοντας γκολ τις... 2,5 ευκαιρίες της, η -υπό πώληση και κυρώσεις- Τσέλσι έκανε την ανατροπή (1-2) κόντρα στη Λιλ και σε συνδυασμό με το υπέρ της 2-0 από το πρώτο ματς έκλεισε θέση για τους «8».

Στο… μυαλό των κόουτς:

Ο Ζοσλέν Γκουρβενέκ παρέταξε τη Λιλ με σύστημα 3-5-2 και τον Ζαρντίμ κάτω από τα δοκάρια. Την τριάδα των στόπερ συνέθεταν οι Φόντε, Μπότμαν και Ντζαλό, με τον Τσέκα να παίζει ως «εξάρι» μπροστά τους. Οι Μπαμπά και Αντρέ άρχισαν ως εσωτερικοί μέσοι, με τους Τσελίκ και Γκούντμουντσον να είναι τα δύο μπακ-χαφ, δεξιά κι αριστερά αντίστοιχα. Δίδυμο φορ οι Ντέιβιντ και Γιλμάζ.

Από την άλλη, ο Τόμας Τούχελ επέλεξε το 5-3-2 για την Τσέλσι. Σταθερά κάτω από τα γκολπόστ ο Μεντί, με τους Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Τιάγκο Σίλβα, Ρίντιγκερ και Αλόνσο να αποτελούν την άμυνα, από δεξιά προς τα αριστερά. Οι Καντέ, Ζορζίνιο και Κόβασιτς κινούνταν στα χαφ, ενώ οι Πούλισικ και Χάβερτς άρχισαν στα φορ, με τον Λουκάκου να μην συμπεριλαμβάνεται για ακόμα ένα παιχνίδι στην αρχική ενδεκάδα.

Το ματς:

Κακός ο ρυθμός στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου μέρους, το οποίο είχε ελάχιστες καλές στιγμές. Κυριαρχούσε η τακτική, με τη Λιλ να έχει την κατοχή ψάχνοντας να βρει διαδρόμους και την Τσέλσι να περιμένει κατά βάση πίσω από την μπάλα.

Το σουτ που έπιασε εκτός περιοχής ο Γιλμάζ στο 7' κόντραρε στο στήθος του Τιάγκο Σίλβα, ενώ η απευθείας εκτέλεση φάουλ από καλό σημείο (στο όριο του ημικυκλίου της μεγάλης περιοχής της Τσέλσι) έφυγε αρκετά πάνω από την εστία.

Για να φτάσουμε στο 34', όταν ο νεοεισελθών Τσαλόμπαχ (πέρασε στη θέση του τραυματία Κρίστενσεν) υπέπεσε σε φάουλ σε πλεονεκτικό σημείο για τους γηπεδούχους. Μια στατική φάση που σε πρώτο χρόνο πέρασε ανεκμετάλλευτη για τους Γάλλους, η οποία όμως σε δεύτερο τους έφερε το πέναλτι: Ο Ζορζίνιο βρήκε την μπάλα με απλωμένο χέρι (σε θέση που μεγάλωνε την έκταση του σώματός του), με τον Νταβίντε Μάσα να συμβουλεύεται το βίντεο και να δίνει την παράβαση. Την ευθύνη ανέλαβε ο Γιλμάζ που με δυνατή εκτέλεση στο αριστερό παράθυρο έγραψε το 1-0 στο 38'.

Παρόλα αυτά, η Τσέλσι κατάφερε να ισοφαρίσει πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, στην πρώτη της φάση στην αναμέτρηση! Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ζορζίνιο -διορθώνοντας το προηγούμενο λάθος του- έβγαλε με υπέροχη κάθετη σε θέση τετ-α-τετ τον Πούλισικ, ο οποίος με πλασέ από διαγώνια θέση έφερε το ματς στα ίσα (1-1).

Ούσα εκείνη που χρειαζόταν το γκολ, η Λιλ ήταν εκείνη που μπήκε πιο επιθετικά και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 52' η κεφαλιά του Γιλμάζ πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι, με τον Ρίντιγκερ να απαντά στο 60' με μονοκόμματη σουτάρα που είχε ανάλογη κατάληξη.

Στο 63' οι «Λιλουά» έφτασαν μια ανάσα από το 2-1, όμως η κεφαλιά του Τσέκα προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι. Κι όμως το γκολ το βρήκε η Τσέλσι στο 71', όταν ο Μάουντ έκανε το παράλληλο γύρισμα από τα αριστερά, με τον Αθπιλικουέτα να πετάγεται στην απέναντι γωνία της μικρής περιοχής διαμορφώνοντας το 1-2. Κάπου εκεί το παιχνίδι έσβησε με το σκορ να μένει ως είχε μέχρι και το τέλος.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Λιλ (Ζοσλέν Γκουρβενέκ): Ζαρντίμ - Φόντε, Μπότμαν (58' Ονάνα), Ντζαλό - Τσελίκ (58' Γουεά), Μπαμπά (77' Γκόμες), Τσέκα, Αντρέ, Γκούντμουντσον (77' Μπράνταριτς) - Ντέβιντ (77' Μπεν Αρφά), Γιλμάζ.

Στον πάγκο για τους γηπεδούχους έμειναν: Γκρμπιτς, Ροξ, Λιχαντζί, Σέγκροβα.

Τσέλσι (Τόμας Τούχελ): Μεντί - Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν (34' Τσαλόμπαχ), Τιάγκο Σίλβα, Ρίντιγκερ, Αλόνσο - Καντέ, Ζορζίνιο (74' Λόφτους-Τσικ), Κόβασιτς (46' Μάουντ) - Πούλισικ (74' Λουκάκου), Χάβερτς (83' Ζιγές).

Στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους έμειναν: Κέπα, Μπετινέλι, Βέρνερ, Κένεντι, Σαρ, Βέιλ.

Ο Ιταλός Νταβίντε Μάσα ήταν ο διαιτητής της αναμέτρησης. Ο συμπατριώτης του, Μασιμιλιάνο Ιράτι, στο VAR.