Αϊντχόφεν-Τότεναμ 2-2: Ματσάρα στο «Φίλιπς Στάντιον» (vid)

Οι Άγγλοι καρατούσαν τη νίκη μέχρι το 87ο λεπτό

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, η Αϊντχόφεν και η Τότεναμ έμειναν στο 2-2 και πήραν αμφότερες τον πρώτο τους βαθμό, αλλά παράλληλα έμειναν πολύ πίσω σχετικά με τη διεκδίκηση της πρόκρισης.

Στο 3’ ο Λούκας Μόουρα δοκίμασε ένα σουτ από 25 μέτρα με την μπάλα να περνά λίγο άουτ, ενώ στο 15’ ο Κέιν έκανε το σουτ με τον Ζουτ να αποκρούει ασταθώς και τον Αντζελίνιο να διώχνει και στο 17’ ο Άγγλος φορ γύρισε από το ύψος του πέναλτι αλλά η μπάλα βρήκε στον Ντε Γιονγκ κι έφυγε λίγο έξω. Και μάλιστα στο επόμενο λεπτό μετά από κόρνερ, ο Κέιν πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της Αϊντχόφεν.

Στο 21ο λεπτό ο Περέιρο εκτέλεσε το φάουλ από καλό σημείο με την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ, ενώ στο 30’ ήρθε το γκολ για τους Ολλανδούς. Ο Αλντερβάιρελντ έκανε τραγικό λάθος, ο Λοσάνο του έκλεψε, μπήκε στην περιοχή, ο Βέλγος τον πρόλαβε και έβαλε την κόντρα αλλά η μπάλα πήρε ψηλοκρεμαστή τροχιά, πέρασε πάνω από τον Γιορίς και κατέληξε στα δίχτυα.

Στο 34’ ο Σάντσες βρήκε δίχτυα για την Τότεναμ αλλά ο ρέφερι ακύρωσε το γκολ, χωρίς κάποιο προφανή λόγο, ενώ στο 39’ ο Έρικσεν πέρασε κάθετα στον Τριπιέ, εκείνος σέντραρε από δεξιά και ο Λούκας Μόουρα με σουτ από το ύψος του πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 44’ το σουτ του Λούκας πέρασε ελάχιστα έξω και στο 45’ ο Περέιρο έμεινε όρθιος στην περιοχή και πλασάρε με το μυτάκι με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Γιορίς

Στο 53ο λεπτό ο Έρικσεν άλλαξε όμορφα με το Κέιν κι έκανε σουτάρα από το πέναλτι αλλά ο Ζουτ έσωσε εντυπωσιακά και στο 54’ ο Έρικσεν συνεργάστηκε όμορφα με τον Σον, σέντραρε από αριστερά και ο Κέιν εξ επαφής με κεφαλιά έγραψε το 1-2. Στο 66ο λεπτό ο Κέιν έπιασε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή αλλά ο Ζουτ έσωσε με τα πόδια, ενώ στο 73’ ο Κέιν βρήκε τον Λαμέλα που από το ύψος της περιοχής έκανε το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Και στο 79’ ο Γιορίς βγήκε από την περιοχή ρου και ανέτρεψε τον Λοσάνο, με τον ρέφερι να τον αποβάλλει. Από το φάουλ η Αϊντχόφεν άγγιξε το γκολ με τον Ντε Γιονγκ να εκτελεί και τον Φορμ να σώζει στη γωνία, αλλά στο 87’ ο Ροσάριο έκανε το αδύναμο σουτ και ο Ντε Γιονγκ με κοντινή προβολή ισοφάρισε σε 2-2.

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ: Ζουτ, Αντζελίνιο, Φιεργκέφερ, Σβάαμπ, Ντάμφρις, Χέντριξ, Ροσάριο, Περέιρο (83’ Γκάπκο), Μαλέν, Ντε Γιονγκ, Λοσάνο

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Τριπιέ, Αλντερβάιρελντ, Σάντσες, Ντέιβις, Ντεμπελέ (74’ Γουίνκς), Ντάιερ, Έρικσεν, Σον (81’ Φορμ), Λούκας Μόουρα (64’ Λαμέλα), Κέιν

Champions League: Τελευταία Ενημέρωση