3ος όμιλος: Νίκησε και… πέρασε ο Άγιαξ, μια ακόμα τεσσάρα η Σπόρτινγκ! (vids)

Έκλεισε θέση στους «16» ο Αίαντας, έκαναν το 2x3 οι Πορτογάλοι

Το τέσσερα στα τέσσερα έκανε ο Άγιαξ που επικράτησε με 3-1 της Μπορούσια Ντόρτμουντ, η οποία έπαιζε για πάνω από μια ώρα με παίκτη λιγότερο, στο ντέρμπι του 3ου ομίλου κι εξασφάλισε ένα «εισιτήριο» για τους «16» του φετινού Champions League!

Οι Βεστφαλοί ξεκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση με τον Μπέλιγχαμ να χάνει την ευκαιρία να τους βάλει μπροστά στο σκορ μόλις στο 8’ και τον Αζάρ να τον… μιμείται, πέντε λεπτά μετάμ, κάνοντας καθυστερημένα την προβολή. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν αισθητή την παρουσία τους στο 18’, με το σουτ του Αλέ να μην καταλήγει ωστόσο σε τελική, ενώ μετά από μια μάλλον αυστηρή απόφαση του διαιτητή Όλιβερ, που δεν διορθώθηκε ούτε με την χρήση VAR, πηραν αριθμητικό πλεονέκτημα.

Με την απευθείας κόκκινη κάρτα που είδε ο Χούμελς στο 29’, για καθυστερημένο αλλά όχι βάναυσο φάουλ στον Αντονι. Ωστόσο, ακόμα και με δέκα παίκτες, ήταν η Ντόρτμουντ αυτή που πέτυχε το γκολ, από μια ακόμα αμφισβητούμενη απόφαση στην αναμέτρηση… Όταν στο 34ο λεπτό ο Μπέλιγχαμ έπεσε κάτω σε φάση με τον Μαζραουί, ο Άγγλος ρέφερι έδειξε αρχικά να συνεχιστεί το ματς, αλλά με την βοήθεια της τεχνολογίας τελικά καταλόγισε πέναλτι!

Με τον Ρόις να ευστοχεί από την άσπρη βούλα στο 37’, καθώς ο Πάσφερ ναι μεν μάντεψε σωστά αλλά δεν μπόρεσε να αποκρούσει την μπάλα. Ενώ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου 45λέπτου, ο Κόμπελ είπε «όχι» στον Μπερχούις, διατηρώντας το 1-0 υπέρ της ομάδας του.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα, με την Μπορούσια να προσπαθεί λογικά να προστατεύσει το προβάδισμά της και τον Άγιαξ να θέλει να ισοφαρίσει αλλά… να μην μπορεί. Τελικά, ο «Αίαντας» έφτασε στο 1-1 στην πρώτη του αξιόλογη φάση, με τον Άντονι να σεντράρει από δεξιά, τον Πόνγκρατσιτς να διώχνει με κεφαλιά πίσω, αλλά να «στρώνει» ουσιαστικά την μπάλα στον Τάντιτς, που σκόραρε με προβολή στο δεύτερο δοκάρι στο 72’!

Η συνέχεια ωστόσο ήταν ακόμα καλύτερη για τον Άγιαξ, ο οποίος κόντρα στην ροή του αγώνα πέτυχε το 1-2 στο 83ο λεπτό, με τον Αλέ να κερδίζει τον Ακάνζι στον αέρα με πολύ δύσκολη κεφαλιά. Μάλιστα, οι Ολλανδοί εκμεταλλεύθηκαν την -ψυχολογική και σωματική- κούραση των γηπεδούχων και έφτασαν και σε τρίτο τέρμα, με τον Κλάασεν να διαμορφώνει το τελικό 1-3 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων!

Στο έτερο ματς του γκρουπ, η Σπόρτινγκ Λισαβόνας έκανε το 2x3 απέναντι στην Μπεσίκτας, μέσα στο «Ζοσέ Αλβαλάδε», σκοράροντας ξανά τέσσερις φορές απέναντι της, αυτή την φορά νικώντας με 4-0 μάλιστα! Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, έχοντας δοκάρι στο 9’ σε σουτ του Παουλίνιο από τα έξι μέτρα και μια ακόμα μεγάλη χαμένη ευκαιρία στο 11’, με τον ίδιο παίκτη.

Οι Τούρκοι απείλησαν πρώτη φορά στο 28ο λεπτό, με τον Λαριν, όμως δύο λεπτά μετά είδαν τον Γιλμάζ να ανατρέπει τον Γκονσάλβες και τον διαιτητή να καταλογίζει την παράβαση με λίγη σκέψη. Το «θύμα» ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε, στέλνοντας την μπάλα χαμηλά αριστερά και έδωσε το προβάδισμα στην Σπόρτινγκ λίγο μετά το ημίωρο!

Μάλιστα, ο σκόρερ έκανε και το 2-0, «αδειάζοντας» τον Γιλμάζ και σουτάροντας στην δεξιά γωνία του Ντεστάνογλου στο 37’, ενώ η καθολική ανωτερότητα της Σπόρτινγκ επιβεβαιώθηκε στο 41ο λεπτό. Όταν με φοβερό μακρινό σουτ, ο Παουλίνιο «καθάρισε» τη νίκη για την ομάδα του… από ημίχρονο!

Τα «λιοντάρια» δεν… κατέβασαν ταχύτητα ούτε και στο δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να ξεκινήσουν με δοκάρι στο 48’, σε προσπάθεια του Σαράμπια. Ενώ ο Ισπανός μέσος ήταν αυτός που σημείωσε και το 4-0 για την Σπόρτινγκ, οκτώ λεπτά αργότερα, σκοράροντας αμράρκαριστος στο δεύτερο δοκάρι!

Η Μπεσίκτας έφτασε κοντλά στο... γκολ της τιμής στο 71’ με την κεφλαιά του Γκεζάλ να περνάει ελάχιστα άουτ, ο Καμπράλ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 5-0 στο 77ο λεπτό. Ενώ οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Σόουζα με δεύτερη κίτρινη κάρτα, στο 90’.

Συνοπιτκά τα σημερινά αποτελέσματα:
Μπορούσια Ντόρτμουντ-Άγιαξ 1-3 (37’ πεν. Ρόις – 72’ Τάντιτς, 84’ Αλέ, 90’+3’ Κλάασεν)
Σπόρτινγκ Λισαβόνας-Μπεσίκτας 4-0 (31’ πεν., 38’ Γκονσάλβες, 41’ Παουλίνιο, 56’ Σαράμπια)