Ζωντανή στη μάχη της Ευρώπης η Άρσεναλ

Νίκες για Νιουκάστλ και Έβερτον

Βρίσκει ρυθμό η Άρσεναλ, που κέρδισε τη Νόριτς με 4-0, μετρά τρεις σερί νίκες και μπήκε για τα καλά στο κόλπο της Ευρώπης. Οι «κανονιέρηδες βρίσκονται στην 7η θέση, που αν η Σίτι τιμωρηθεί (αλλά και λόγω Κυπέλλου), οδηγεί στα προκριματικά του Europa και κυνηγά και κάτι καλύτερο αφού απέχει 6 βαθμούς από Γουλβς (παίζουν το Σάββατο) και Γιουνάιτεντ. Δεν προλαβαίνει να σώσει τη χρονιά η Νόριτς.

Στο 8ο λεπτό ο Μπεγερίν βρέθηκε σε ιδανικό σημείο από δεξιά αλλά κόπηκε από τον Τετέι και στο 10’ ο Ομπαμεγιάνγκ έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής αλλά ο Κρουλ έσωσε. Στο 29’ ο Κρουλ μπλόκαρε την κεφαλιά του Ομπαμεγιάνγκ, ενώ στο 20’ ο Γκόντφρεϊ έπιασε απίθανο σουτ από 35 μέτρα με την μπάλα να τραντάζει το δοκάρι της Άρσεναλ.

Το ματς είχε αποκτήσει ρυθμό και στο 23’ ο Λακαζέτ πήρε την κεφαλιά, με τον Κρουλ να λέει και πάλι όχι ενώ στο 33’ ο Κρουλ έκανε απίστευτη γκάφα και ο Ομπαμεγιάνγκ έκλεψε και πλάσαρε σε κενό τέρμα για το 1-0.

Και στο 38ο λεπτό, ο Ομπαμεγιάνγκ έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Τζάκα με πλασέ στην κίνηση από το πέναλτι, έγραψε το 2-0. Μάλιστα στο 40’ ο Ελβετός έκανε το σουτ από το ημικύκλιο αλλά η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό της Νόριτς.

Στο 46’ ο Μαρτίνεθ έσωσε μετά από σουτ του Ίντα, ενώ στο 53’ το σουτ Ερνάντεθ έφυγε λίγο έξω και στο 66’ ο Γουΐλοκ αστόχησε από ιδανικό σημείο.

Τελικά στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Ντρμιτς έκανε λάθος γύρισμα, που έβγαλε τον Ομπαμεγιάνγκ σε θέση βολής και ο Γαμπονέζος πλάσαρε ιδανικά για το 3-0.

Στο 81ο λεπτό ο Σέντρικ Σοάρες με όμορφο σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 4-0, λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς και στο 85’ το πλασέ του Γου΅΄ιλοκ έξυσε τα δοκάρια της Νόριτς.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Μαρτίνεθ, Τίρνεϊ, Λουίζ, Μουστάφι (46’ Χόλντινγκ), Μπεγερίν (76’ Σέντρικ Σοάρες), Κολάσινατς, Τζάκα, Θεμπάγιος, Νέλσον (58’Γουΐλοκ), Ομπαμεγιάνγκ (82’ Πεπέ), Λακαζέτ (76’ Ενκέτια)

ΝΟΡΙΤΣ: Κρουλ, Γκόντφρεϊ, Τετέι, Άαρονς, Λιούις, Ρουπ (75’ Στίπερμαν), ΜακΛίν, Τρίμπουλ (46’ Ντρμιτς), Μπουενδιά (46’ Ερνάντεθ), Κάντγουελ (75’ Βράντσιτς), Πούκι (46’ Ίντα)

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ-ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: 1-4

Γήπεδο: Vitality Stadium

Η Νιούκαστλ πέρασε με 4-1 από την έδρα της Μπόρνμουθ, κλείδωσε την παραμονή της και άφησε τα «κεράσια» στην προτελευταία θέση.

Στο 5ο μόλις λεπτό, ο Λέρμα γλίστρησε, ο Λόνγκσταφ πήρε, έδωσε στον Σεν Μαξιμέν που με τη μία βρήκε τον Γκέιλ, ο οποίος από κοντά πλάσαρε για το 0-1.

Στο 7’ το σουτ του Μπίλινγκ πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 22’ ο Σολάνκε προσπάθησε να σκοράρει με το στήθος αλλά αστόχησε και στο 30’ ο Σεν Μαξιμέν έκανε απίστευτη ενέργεια και γύρισμα από αριστερά και ο Λόνγκσταφ πλάσαρε από το πέναλτι για το 0-2.

Στο 45+2’ ο ΜακΛίν εκτέλεσε από μακριά το φάουλ με τον Μαρτίνεθ να απογειώνεται και να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 46ο λεπτό το σουτ του Σολάνκε σταμάτησε στο δοκάρι της Νιούκαστλ και στην επαναφορά ο Κινγκ σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ, ενώ στο 52’ ο Ράμσντεϊλ έβγαλε δύσκολα μετά από σουτ του Σεν Μαξιμέν.

Ωστόσο στο 57ο λεπτό, ο Αλμιρόν πάτησε περιοχή ανενόχλητος και με δεξί πλασέ έκανε το 0-3. ενώ στο 77’ ο Σέλβεϊ έβγαλε κάθετα στον Λατσάρο που εκτέλεσε τον Ράμσντεϊλ για το 0-4.

Στο 79ο λεπτό ο Λατσάρο με απίθανο σουτ έξω από την περιοχή τράνταξε το δοκάρι της Μπόρνμουθ και στην επαναφορά ο Χέιντεν έχασε την ευκαιρία της χρονιάς σε κενό τέρμα.

Στο 90+4' μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Ακέ πήρε την κεφαλιά και ο Γκόσλινγκ με προβολή εξ επαφής έκανε το 1-4.

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Ράμσντεϊλ, Σ.Κουκ (81’ Μεπάμ), Ακέ, Κέλι, Λέρμα (75’ Γκόσλινγκ), Σμιθ, Μπίλινγκ (46’ Λ.Κουκ), Μπρουκς (62’ Γουΐλσον), Κινγκ, Σολάνκε, Γκρούνεφελντ (62’ Στάνισλας)

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Ντουμπράβκα, Μανκίγιο (73’ Χέιντεν), Λασέλς, Κραφτ, Φερνάντεθ, Μπενταλέμπ, Σέλβεϊ, Σεν Μαξιμέν (62’ Κάρολ), Σ.Λόνγκσταφ (33’ Αλμιρόν), Γκέιλ (62’ Λατσάρο), Ζοέλιντον (73’ Γέντλιν)

ΕΒΕΡΤΟΝ-ΛΕΣΤΕΡ: 2-1

Γήπεδο: Γκούντισον Παρκ

Πριν τη διακοπή η θέση της Λέστερ στην τετράδα θεωρούταν σχεδόν σίγουρη, αλλά αυτό δε συμβαίνει πλέον. Οι «αλεπούδες» έχασαν με 2-1 στην έδρα της Έβερτον, βρίσκονται στο +3 από Γουλβς και Γιουνάιτεντ και από το restart μετρούν 2 ισοπαλίες και μία ήττα.

Στο 10ο μόλις λεπτό, ο Ντιν άνοιξε αριστερά στον Γκόρντον, που σέντραρε και ο Ριτσάρλισον με πλασέ από κοντά έγραψε το 1-0.

Με τη σέντρα, ο Πράε έκανε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει λίγο έξω ενώ στο και μάλιστα στο 14’ η Έβερτον κέρδισε πέναλτι για χέρι του Εντιντί και ο Σίγκουρντσον εκτέλεσε εύστοχα, κάνοντας το 2-0.

Στο 34ο λεπτό ο Τζάστιν έσωσε μετά από πλασέ του Ιβόμπι, ενώ στο 37’ το σουτ του Τίλεμανς κόντραρε σε σώματα και η μπάλα στρώθηκε στον Έβανς που εξ επαφής δεν μπόρεσε να νικήσει τον Πίκφορντ.

Στο 48’ ο Σμάιχελ είπε όχι σε σουτ του Ντιν και στο 51’ ο Ιεανάτσο κέρδισε τις κόντρες κι έκανε το 2-1. Ωστόσο από εκεί και πέρα η Έβερτον έριξε το ρυθμό και κράτησε τη νίκη χωρίς να απειληθεί περεταίρω.

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Ντιν, Κόουλμαν, Χολγκέιτ, Κιν, Σίγκουρντσον, Γκόμες, Ιβόμπι (68’ Μίνα), Κάλβερτ Λιούιν, Ριτσάρλισον (56’ Ντέιβις), Γκόρντον (79’ Μπερνάρντ)

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Τσίλγουελ, Έβανς, Σογιουντσού, Τίλεμανς (81’ Αγιόθε Πέρρεθ), Πράε (46’ Μάντισον), Τζάστιν, Ολμπράιτον (81’ Γκρέι), Εντιντί, Μπαρνς (46’ Ιεανάτσο), Βάρντι

Πηγή: aek365.org