«Ζωντανή» με Τρεζεγκέ και... VAR η Βίλα!

H Άστον Βίλα επέστρεψε στις νίκες μετά από 10 παιχνίδια στην Premier League

Σπουδαία νίκη, στην προσπάθειά της να διατηρηθεί στην Premier League και τη νέα σεζόν, πήρε σήμερα η Άστον Βίλα, που επικράτησε με 2-0 της Κρίσταλ Πάλας στο «Βίλα Πάρκ» για την 35η αγωνιστική του αγγλικού πρωταθλήματος.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «χωριάτες» αναδείχθηκε ο Τρεζεγκέ, με τον Αιγύπτιο εξτρέμ να σκοράρει στις καθυστερήσεις του πρώτου 45λεπτου, όντας αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι με διαγώνιο σουτ, για το 1-0.

Ενώ ήταν εκείνος που σημείωσε και το 2-0 για την Άστον Βίλα, λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, μετά από προσπάθεια του Χούριχεϊν κι ενώ ο Τρεζεγκέ είχε σκοράρει… τρεις φορές συνολικά μέσα σε όλη τη σεζόν!

Βέβαια, το παιχνίδι ενδεχομένως να είχε πάρει άλλη τροπή αν μετρούσε το τέρμα του Σακό με τον… ώμο, μόλις στο 6ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους, το οποίο ωστόσο ακυρώθηκε -κακώς- με τη χρήση VAR…

Γενικώς, η διαιτησία του ρέφερι Άτκινσον θα έλεγε κανείς πως υπήρξε «προβληματική», αφού νωρίς στην επανάληψη καταλόγισε πέναλτι υπέρ του Γκρίλις, για υποτιθέμενη ανατροπή του από τον Φαν Άανχολτ, το οποίο εν τέλει πήρε πίσω σωστά.

Ενώ στην τελική ευθεία της αναμέτρησης, ενδεχομένως θα έπρεπε να καταλογιστούν από μια παράβαση για κάθε ομάδα…

Σε κάθε περίπτωση, με το εν λόγω αποτέλεσμα, η Άστον Βίλα επέστρεψε στις νίκες μετά από 10 παιχνίδια στην Premier League και παρέμεινε μέσα στον στόχο της, την ώρα που η αδιάφορη Κρίσταλ Πάλας γνώρισε την πέμπτη διαδοχική της ήττα και είδε τον Μπεντέκε να δέχεται κόκκινη κάρτα μετά τη λήξη.