Τζέραρντ και με… ανατροπή, ξέρανε τη Λέστερ η Άστον Βίλα!

Τρίτωσε το… καλό για την Άστον Βίλα!

Οι «χωριάτες» πρόσθεσαν άλλη μία εντυπωσιακή εμφάνιση υπό τις οδηγίες του Στίβεν Τζέραρντ και φέρνοντας «τούμπα» τη Λέστερ (2-1), πανηγύρισαν την 3η τους νίκη με τον Άγγλο στον πάγκο τους!

Το σκορ άνοιξε ο Χάρβεϊ Μπαρνς στο 14ο λεπτό, με τη Λέστερ να πατάει καλύτερα στο γήπεδο και να παίρνει το προβάδισμα εκτός έδρας, για πρώτη φορά μετά τα τέλη Οκτωβρίου! Η συνέχεια, ωστόσο, δεν ήταν ανάλογη…

Η χαρά των φιλοξενούμενων δεν κράτησε για πολύ, με την ανασταλτική τους λειτουργία να τους προδίδει για 14η συνεχόμενη φορά σε επίπεδο πρωταθλήματος, 170 δευτερόλεπτα αργότερα, με τον Κονσά (17') να φέρνει το ματς στα ίσα! Ο ίδιος παίκτης, μάλιστα, σκόραρε και πάλι, στο 53ο λεπτό, καθώς εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του ΜακΓκιν και πέτυχε για πρώτη φορά στην καριέρα του περισσότερα από ένα γκολ στο ίδιο ματς!

Το 2-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος, με τους «χωριάτες» να φτάνουν τους 19 βαθμούς, «πιάνοντας» τις «αλεπούδες».