Τσέλσι - Μάντσεστερ Σίτι 3-4 (πεν.): Στους «πολίτες» και 2ος τίτλος της χρονιάς (vid)

Στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι κρίθηκε ο μεγάλος τελικός

Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν η νικήτρια του τελικού κυπέλλου Αγγλίας που διεξήχθη απόψε στο Γουέμπλεϊ. Οι «πολίτες» επικράτησαν με 3-4 στα πέναλτι της Τσέλσι και κατάκτησαν το τρόπαιο.Για την Σίτι ευστόχησαν οι Γκουντογκάν, Αγκουέρο, Μπερνάντο Σίλβα και Στέρλινγκ και αστόχησε ο Σανέ. Για την Τσέλσι είδαν δίκτυα οι Αθπιλικουέτα, Έμερσον και Αζάρ και μοιραίοι ήταν οι Ζορνίνιο και Λουίζ. Στην κανονική του διάρκεια ο αγώνας έμεινε στο 0-0.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Ελάχιστες οι καλές στιγμές στο Α΄ μέρος του αγώνα. Χρειάστηκε να περάσουν 22 λεπτά παιχνιδιού για να δούμε τη πρώτη φάση στο παιχνίδι. Ο Μπερνάντο πέρασε στον Αγκουέρο εντός περιοχής ο οποίος σταμάτησε τη μπάλα με το στήθος και έκανε το γυριστό σουτ αλλά αυτό έφυγε εκτός εστίας. Πέντε λεπτά αργότερα πάλι ο Αργεντινός έστρωσε εκτός περιοχής και έκανε το σουτ στο οποίο έπεσε και μάζεψε ο Κεπά. Στο 43΄ ο Οταμέντι κατάφερε να κάνει το γύρισμα, μετά από σέντρα στο 2ο δοκάρι το οποίο ωστόσο δεν ανησύχησε τον Κεπά που μάζεψε. Στο 44΄ ο Αζάρ έφυγε στην αντεπίθεση, μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και έκανε το σουτ το οποίο αποκρούστηκε από τους αμυντικούς της Σίτι.

Β΄ Ημίχρονο: Η πρώτη φάση στην επανάληψη ανήκε στην Σίτι. Στο 48΄ ο Φερναντίνιο έκανε το σουτ εκτός περιοχής αλλά αυτό έφυγε ψηλά από την εστία. Στο 59΄ ο Λουίζ εκτέλεσε απευθείας το φάουλ αλλά η μπάλα έφυγε πάρα πολύ ψηλά από την εστία. Στο 66΄ η Τσέλσι είχε καλή ευκαιριά όταν ο Αζάρ ντρίπλαρε τον Κομπανί και γύρισε εντός περιοχής στον Καντέ, αλλά το σουτ του τελευταίου με τη μία δεν βρήκε στόχο. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπάρκλεϊ έκανε το φαλτσαριστό πλασέ από την γωνιά της περιοχής, εκτός εστίας η μπάλα. Στο 72΄ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντε Μπρούινε κατέληξε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κεπά. Στο 76΄ ο Πέδρο σπατάλησε μεγάλη προϋπόθεση για γκολ όταν από πλεονεκτική θέση εντός περιοχής, επέλεξε να γυρίσει την μπάλα αντί να εκτελέσει με αποτέλεσμα να χάσει την κατοχή της μπάλας η ομάδα του. Στο 92΄ ο Γουίλιαν εκτέλεσε απευθείας το φάουλ από πλάγια θέση το οποίο έδιωξε δύσκολα ο Κεπά.

Παράταση:

Α΄ μέρος: Καλύτερα πατούσε στο γήπεδο η Τσέλσι που κράτησε μπάλα και ήταν πιο επικίνδυνη. Στο 103΄ ένα σουτ του Αζάρ εκτός περιοχής έφυγε ψηλά, πάνω από την εστία.

Β΄ μέρος: Τεράστια ευκαιρία για την Σίτι είχαμε στο 110΄. Ο Αγκουέρο πλάσαρε από πολύ κοντά, μετά από ωραία ενέργεια του Στέρλινγκ, αλλά ο Αθπιλικουέτα έσωσε με προβολή. Στο 116΄ η Σίτι έφυγε στην κόντρα και ο Αγκουέρο βρήκε χώρο εκτός περιοχής και έκανε το πλασέ, αλλά ο Κεπά ήταν σε ετοιμότητα και επέκρουσε στη γωνιά.

Κοουτσάρισμα:

Σάρι (Τσέλσι): Ο αμυντικός προσανατολισμός με τον οποίο κατέβασε τους μπλε ο Σάρι ήταν εμφανής. Σε σχηματισμό 4-1-4-1 ήταν στημένοι οι ποδοσφαιριστές της Τσέλσι στη φάση άμυνας. Έδωσε την μπάλα στην Σίτι και έψαξε την δημιουργία στην κόντρα στα πρώτα 45 λεπτά. Στην επανάληψη οι μπλε παρουσιάστηκαν καλύτεροι και έφτασαν με περισσότερες αξιώσεις κοντά στο γκολ. Με την πάροδο του χρόνου συμβιβάστηκαν με την ιδέα της παράτασης και των πέναλτι και δεν ρίσκαραν ιδιαίτερα.

Γκουαρντιόλα (Μαν. Σίτι): Με 4-3-3 παρέταξε τους ποδοσφαιριστές του ο Ισπανός τεχνικός. Είχε την συντριπτική κατοχής της μπάλας στο Α΄ μέρος και με αρκετή υπομονή έψαξε την κατάλληλη στιγμή για να παίξει κάθετα. Η σωστή λειτουργία του αντιπάλου δεν της επέτρεψε να φτιάξει τις φάσεις που έχει συνηθίσει με αποτέλεσμα να μην καταφέρει να σκοράρει. Έδειξε και αυτός με τη σειρά του να μη τον χαλά το να πάρει την αναμέτρηση στην παράταση και στην διαδικασία των πέναλτι.

Διακριθέντες:

Τσέλσι: Καλό παιχνίδι πραγματοποίησαν στο αμυντικό κομμάτι όλοι οι παίχτες των μπλε. Ξεχώρισαν οι Λουίζ, Καντέ και Αζάρ. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα ο εκνευρισμός του Σάρι εξαιτίας της άρνησης του Κεπά να περάσει εκτός αγώνα, λίγό πριν την διαδικασία των πέναλτι και αφού είχε νιώσει κάποιες ενοχλήσεις, παρά το γεγονός ότι ο τεχνικός των μπλε έδωσε οδηγίες στον Καμπαγιέρο να περάσει ως αλλαγή.

Μάν. Σίτι: Καλό παιχνίδι από τον Μπερνάντο Σίλβα που βοήθησε πολύ τους πολίτες στη δημιουργία των φάσεων.

Απογοητεύσαντες:

Τσέλσι: Αν έπρεπε να επιλέξουμε ένα που περιμέναμε περισσότερα ήταν ο Ζορζίνιο που υστέρησε στο να πάρει μπάλα και να δώσει μπροστά.

Μάν. Σίτι: Δεν μπόρεσε να βοηθήσει όσο θα ήθελε ο Νταβίντ Σίλβα και γι αυτό αντικαταστήθηκε από τον Γκουαρντιόλα.

Διαιτησία: Χωρίς κάποιο μεγάλο λάθος έβγαλε την αναμέτρηση ο Μος που ήταν σωστός στις υποδείξεις των κίτρινων καρτών

Τσέλσι (Σάρι): Κεπά, Αθπιλικουέτα, Λουίζ, Ρούντιγκερ, Έμερσον, Ζορζίνιο, Καντέ, Μπάρκλεϊ (Τσίκ 90΄), Πέδρο (Πέδρο 79΄), Γουίλιαν (Ιγκουαίν 95΄), Αζάρ.

Μάνστεστερ Σίτι (Γκουαρντιόλα): Έντερσον, Ζιτσένκο, Οταμέντι, Γουόκερ, Λαπόρτε (Κομπανί 46΄), Φερναντίνιο (Ντανίλο 91΄), Ντε Μπρούινε (Σανέ 85΄), Νταβίντ Σίλβα (Γκουντογκάν 79΄), Μπερνάντο Σίλβα, Στέρλινγκ και Αγκουέρο.

Σκόρερ (πεν.):  Αθπιλικουέτα, Έμερσον, Αζάρ / Γκουντογκάν, Αγκουέρο, Μπερνάντο Σίλβα, Στέρλινγκ

Κίτρινες κάρτες: Λουίζ, Ρούντιγκερ, Ζορζίνιο / Φερναντίνιο, Οταμέντι