Τσέλσι: Ανατροπή με γκολ-οφσάιντ και ζωντανή για Champions League!

Οι μπλε έφυγαν αλώβητοι από την Ουαλία! Ισοφαρίζοντας με γκολ-οφσάιντ στο 84’ και με κεφαλιά του Λόφτους-Τσικ στο 91’ επικράτησε 2-1 της Κάρντιφ και παραμένει ζωντανή για 4άδα

Από το... καναβάτσο στον παράδεισο η Τσέλσι, με τη διαιτησία να βάζει το χέρι της τη στιγμή που χρειάστηκε.

Οι «μπλε» απέδρασαν με τη νίκη από την Ουαλία (1-2) κάνοντας την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, αλλά το γκολ της ισοφάρισης στο 84' από τον Αθπιλικουέτα σημειώθηκε από ξεκάθαρη θέση οφσάιντ, με τον Ισπανό να είναι εκτεθειμένος και μάλιστα αρκετά μέτρα από τον τελευταίο αμυντικό των γηπεδούχων.

inner

Έπειτα από ένα πρώτο ημίχρονο που δεν συνέβη τίποτα το αξιοσημείωτο, το δεύτερο άρχισε με γκολ των γηπεδούχων και συγκεκριμένα του Καμαράσα. Με εκπληκτικό πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής άφησε... άγαλμα τον Κέπα κάνοντας το 1-0 και δίνοντας πολύ ισχυρό προβάδισμα σε μία αναμέτρηση που φαινόταν ότι θα κριθεί στις λεπτομέρειες.

Όσο περνούσε η ώρα, οι οπαδοί της Τσέλσι φώναζαν για την απόλυση του Μαουρίτσιο Σάρι, ωστόσο οι παίκτες του Ιταλού τεχνικού εντός αγωνιστικού χώρου έκαναν τη δουλειά τους. Στο 84' ο Αθπιλικουέτα με κεφαλιά και από θέση οφσάιντ ισοφάρισε δίνοντας άγριο σασπένς στα εναπομείναντα λεπτά και τελική η πίεση των Λονδρέζων δικαιώθηκε.

Από σέντρα του Γουίλιαν και κεφαλιά του Λόφτους-Τσικ, η Τσέλσι στο 91' ολοκλήρωσε την ανατροπή των φιλοξενούμενων και πλέον έφτασε στους 60 βαθμούς, απέχοντας μόλις 1 βαθμό από την 4η θέση.