Λίβερπουλ - Τσέλσι 1-2: Ανατροπή με Βελγική ζωγραφιά (vid)

Η Τσέλσι σε ένα συναρπαστικό αγώνα πήρε τη νίκη στο Άνφιλτ

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Εντέρ Αζάρ, η Τσέλσι, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε στα τελευταία 10 λεπτά του αγώνα να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα και να φύγει με την πρόκριση από την έδρα της Λίβερπουλ. Ατραξιόν της βραδιάς ήταν ο Βέλγος αστέρας των μπλε ο οποίος σε ένα παιχνίδι που έδειχνε ότι θα κατέληγε στα πέναλτι, πήρε πάνω του την ομάδα του και με φοβερή σόλο ενέργεια πέτυχε στο 85΄ το 1-2. Οι κόκκινοι άνοιξαν το σκορ με τον Στάριτζ στο 57΄, για να ισοφαρίσει στο 79΄ ο Έμερσον για την Τσέλσι.

Ο Αγώνας

Α' Hμίχρονο:

Ισορροπημένα κύλησαν τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού καθώς οι δυο ομάδες προσπάθησαν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα και ανέβουν ψηλά, χωρίς ωστόσο να καταφέρνουν να φτιάξουν κάτι το αξιόλογο. Στο 4΄ ο Κεϊτά σούταρε από μακριά για να μαζέψει εύκολα ο Καμπαγιέρο, ενώ από τη πλευρά της, η Τσέλσι προσπάθησε να απειλήσει με μακρινά σουτ των Μπάρκλεϊ (8΄) και Γουίλιαν (8΄ και 13΄). Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του παιχνιδιού ήρθε από τους φιλοξενούμενους όταν στο 18΄ ο Φάμπρεγας βρήκε στη πλάτη της άμυνας τον Μοράτα ο οποίος εκτέλεσε τον Μινιολέ με τον τελευταίο να αποκρούει με το ένα χέρι και στη συνέχεια ο Ισπανός να επαναφέρει τη μπάλα η οποία πέρασε παράλληλα από την εστία. Στο 20΄ ο Μοράτα απείλησε ξανά όταν μετά από κλειστή ντρίπλα στη περιοχή ανάγκασε τον Μινιολέ να διώξει σε κόρνερ. Από το 35΄ η Λίβερπουλ άρχισε να ανεβαίνει βρίσκοντας 2 μεγάλες ευκαιρίες στο 37΄ και στο 39΄. Στο 37΄μετά από σέντρα του Σακίρι στο 2ο δοκάρι ο Μανέ πήρε τη καρφωτή κεφαλιά την οποία απέκρουσε ο Καμπαγιέρο.  Στο 39΄ πάλι ο Καμπαγιέρο εξουδετέρωσε σουτ του Κεϊτά που προήλθε από αντεπίθεση των γηπεδούχων.

Β' Ημίχρονο:

Φάσεις με το καλημέρα είχε το 2ο μέρος. Αρχικά, στο 46΄ ο Στάριτζ εκμεταλλευόμενος το λάθος γύρισμα του Κρίστιανσεν στον Καμπαγιέρο και αφού πέρασε τον τερματοφύλακα, δεν κατάφερε να σκοράρει απέναντι σε κενή εστία. Στο 47΄ η Τσέλσι απάντησε με την κεφαλιά του Μοράτα η οποία κατέληξε λίγο πάνω από την εστία. Στο 52΄ από κοντά ο Μανέ δεν κατάφερε με πλασέ να νικήσει για ακόμη μια φορά τον Καμπαγιέρο. Τελικά, η Λίβερπουλ εξαργύρωσε το καλό ξεκίνημα της στο 2ο ημίχρονο με το τέρμα του Στάριτζ στο 57΄. Μετά από σουτ του Κεϊτά εντός περιοχής ο Στάριτζ με γυριστό στον αέρα έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα του Καμπαγιέρο και εξιλεώθηκε για τη χαμένη ευκαιρία που είχε 10 λεπτά νωρίτερα. Στο 79΄ η Τσέλσι μέσω στημένης φάσης πέτυχε την ισοφάριση με κοντινή προβολή του Έμερσον μετά από απόκρουση του Μινιολέτ σε κεφαλιά των μπλε. Η είσοδος του Αζάρ στο 73΄ άλλαξε τα δεδομένα δίνοντας ψυχολογία και ποιότητα στους φιλοξενούμενους. Ο διεθνής Βέλγος, με εκπληκτική ατομική ενέργεια από πλάγια δεξιά, μπήκε στη περιοχή και με διαγώνιο σουτ γύρισε το παιχνίδι κάνοντας το 1-2 το οποίο κράτησε μέχρι το τέλος παρά τη πίεση της Λίβερπουλ.

Κοουτσάρισμα

Λίβερπουλ (Κλοπ): Με αρκετό ροτέισον ξεκίνησε το παιχνίδι ο Γερμανός τεχνικός, πραγματοποιώντας συνολικά 8 αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος της Λίβερπουλ. Μοναδικοί που διατήρησαν τη θέση τους ήταν οι Μάτιπ, Σακίρι και Σανέ. Δεν παρουσιάστηκε έτοιμη η ομάδα στο πρώτο ημίχρονο αφού χρειάστηκε να περάσουν 37΄ για δημιουργήσουν οι ρεντς την πρώτη και μοναδική εντός της περιοχής, καλή τους ευκαιρία. Στην επανάληψη τα πράγματα άλλαξαν και η Λίβερπουλ κατάφερε να βγει μπροστά πιο απειλητικά, να συνδυαστεί και να πετύχει το γκολ. Ο Κλοπ μετά την ανατροπή του σκορ εις βάρος του, έριξε τον Σαλάχ στο παιχνίδι αλλά ήταν πλέον αργά.

Τσέλσι (Σάρι): Μπόλικες αλλαγές ετοίμασε και ο Ιταλός προπονητής της Τσέλσι διατηρώντας στη βασική του ενδεκάδα μόνο τους Γουίλιαν, Κόβασιτς και Αθπιλικουέτα. Η κίνηση του να ρίξει από νωρίς τον Αζάρ στον αγώνα έδειξε το πόσο πολύ ήθελε το παιχνίδι και αποδείχθηκε σωτήρια μιας και ο Βέλγος άλλαξε επίπεδο την ομάδα και σκόραρε το νικητήριο τέρμα.

Διακριθέντες

Οι δυο τερματοφύλακες ήταν από τους διακριθέντες στον σημερινό αγώνα καθώς πραγματοποίησαν, σε αρκετές περιπτώσεις, σπουδαίες αποκρούσεις κρατώντας τις ομάδες τους στο παιχνίδι. Φυσικά την παράσταση έκλεψε ο Αζάρ ο οποίος με την είσοδο του στον αγώνα έδειξε την μεγάλη του ποιότητα συνδυάζοντας την με ουσία (γκολ στο 85΄).

Απογοητεύσαντες

Είναι παράδοξο και όχι και τόσο συχνό να συμπεριλαμβάνουμε σε αυτή τη κατηγορία ποδοσφαιριστές της νικήτριας ομάδας, αλλά ο Κρίστιανσεν με την απόδοσή του μας οδηγεί σε αυτό. Παρόλο που ξεκίνησε καλά τον αγώνα και είχε κάποιες θετικές στιγμές όπου έβγαινε πρώτος στη μπάλα και έκανε κάποια σωστά μαρκαρίσματα, στη συνέχεια υπέπεσε σε αρκετά λάθη τα οποία συνεχώς φαίνεται πως τον «βύθιζαν» ψυχολογικά με συνέπεια να φτάσουμε στην αντικατάστασή του στο 73΄.

Διαιτησία

Θετική κρίνεται η παρουσία του Άγγλου ρεφ καθώς ήταν σωστός τόσο στις μη υποδείξεις πέναλτι που ζήτησαν οι δυο ομάδες, όσο και στις κάρτες που έδειξε.

Λίβερπουλ (Κλοπ): Μινιολέτ, Κλάιν, Λόβρεν, Μάτιπ, Μορένο, Φαμπίνιο (86΄ Σαλάχ), Μίλνερ (58΄ Χέντερσον), Κεϊτά, Σακίρι, ,Μανέ (70΄ Φιρμίνιο), Στάριτζ

Τσέλσι (Σάρι): Καμπαγιέρο, Αθπιλικουέτα, Κρίστιανσεν (73΄ Λουίζ), Κέιχιλ, Έμερσον, Φάμπρεγας, Κόβασις (64΄ Καντέ), Μπάρκλεϊ, Μόουσες, Γουίλιαν (56΄ Αζάρ), Μοράτα

Σκόρερ: Στάριτζ (58΄) / Έμερσον (79΄), Αζάρ (85΄)

Κίτρινες: Μίλνερ, Μάτιπ, Φαμπίνιο, Κεϊτά, Χέντερσον / Κόβασιτς, Μόουζες, Μοράτα

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Κέβιν Φρεντ (Αγγλία)