Έβερτον-Τσέλσι: Χαστούκι και η τετράδα κινδυνεύει(vid)

Επανήλθε στις κακές εμφανίσεις

Είχε μια πρώτης τάξεως ευκαιρία να πιάσει την Άρσεναλ στους 60 βαθμούς και να μπει για τα καλά στο παιχνίδι της πρόκρισης του Τσάμπιονς Λιγκ. Όμως η Τσέλσι, όπως συνηθίζει φέτος, έδειξε για ακόμα μια φορά κακό πρόσωπο και γνώρισε την ήττα με 2-0 από την Έβερτον στο «Γκούντισον Παρκ».

Η κυριαρχία της ομάδας του Μαουρίτσιο Σάρι, κράτησε μόλις για 15 λεπτά στο ξεκίνημα απέναντι στα «ζαχαρωτά» του Μάρκο Σίλβα και μετά... χάος!

Στο 6ο λεπτό του ματς, ο Αζάρ σημάδεψε το δοκάρι και έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, ενώ στην αμέσως επόμενη φάση ο Ιγκουαίν που βγήκε στην πλάτη της άμυνας δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα, αφού ο Κιν έδιωξε στη γραμμή το πλασέ του «Πιπίτα».

Από εκείνο το σημείο και μετά, η Έβερτον έκλεισε εξαιρετικά τους χώρους, πάγωσε τον ρυθμό και δεν άφησε την ομάδα του Σάρι να δημιουργήσει ευκαιρίες.

Μάλιστα, στο ξεκίνημα της επανάληψης, με μια στατική φάση πήρε το προβάδισμα, με τον Ριτσάρλισον με κοντινή κεφαλιά μετά από κόρνερ να νικά τον Κέπα για το 1-0, πετυχαίνοντας το 12ο γκολ του στο πρωτάθλημα.

Η Τσέλσι, έχασε σπουδαία ευκαιρία να απαντήσει με τον «Πιπίτα» στο 60’, αλλά ο Πικφορντ ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε εντυπωσιακά.

Και αφού «μπλε» του Λονδίνου δεν βρήκαν δίχτυα, η Έβερτον αποφάσισε να καθαρίσει το ματς. Ο Ριτσάρλισον κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή από τον Αλόνσο στο 72', ο Σίγκουρτσον δεν μπόρεσε αρχικά να νικήσει τον Κέπα από την άσπρη βούλα, αλλά στη συνέχεια πήρε το ριμπάουντ και με το 2-0 κλείδωσε τη νίκη για τα «ζαχαρωτά».