Τσέλσι - Μαν. Γιουνάιτεντ 0-2: Πογκμπά λαμπρός την οδηγεί...στους «8» (vid)

Άλλη μια εξαιρετική εμφάνιση του Πογκμπά στέλνει την Γιουνάιτεντ στα προημιτελικά του FA CUP

Χάρις το γκολ αλλά και την ασίστ του Πολ Πογκμπά η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με 0-2 ενάντια στην Τσέλσι για τη φάση των «16» του FA CUP. Ένα εξαιρετικό 1ο ημίχρονο ήταν αρκετό για τους ποδοσφαιριστές του Σόλσκιερ και περιμένουν πλέον τον επόμενο τους αντίπαλο. Άλλη μια μέτρια εμφάνιση για την Τσέλσι, με τον Σάρι και τους ποδοσφαιριστές να αποδοκιμάζονται.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η φιλοξενούμενη σήμερα Γιουνάιτεντ ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και μόλις στο 4’ απείλησε για 1η φορά με τον Λουκάκου, ο οποίος έκανε το σουτ εντός περιοχής αλλά η μπάλα πήγε ψηλά έξω. Στο 11ο λεπτό και αφού πρώτα η Τσέλσι ισορρόπησε το παιχνίδι, ο Λουίζ εκτέλεσε απευθείας το φάουλ με τον Ρομέρο αρχικά να αποκρούσει και στη συνέχεια να μαζεύει το σουτ που έγινε από τον Πέδρο. Στο 17’ η Τσέλσι έγινε και πάλι απειλητική, με την κεφαλιά του Ιγκουαϊν να πηγαίνει λίγο έξω, από τη σέντρα του Αθπιλικουέτα. Στο 31’ η ομάδα του Σόλσκιερ έκανε το 0-1. Αρχικά ο Πογκμπά έβγαλε εξαιρετική σέντρα προς το μέρος του Ερέρα, με τον Βάσκο χαφ να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Κέπα. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, λίγο πριν το τέλος του 1ου μέρους και συγκεκριμένα στο 45ο λεπτό, ο Ράσφορντ έβγαλε πολύ ωραία σέντρα κι αυτή τη φορά ο Πογκμπά έγινε «εκτελεστής», αφού με κεφαλιά έκανε το 0-2, με τον Κέπα πάντως να φέρει ευθύνη.

Β’ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Το 2ο μέρος ξεκίνησε με την Τσέλσι να προσπαθεί για ένα γρήγορο γκολ έτσι ώστε να επιστρέψει στη μάχη για την πρόκριση. Στο 48’ ο Ιγκουαϊν επιχείρησε το σουτ εντός περιοχής αλλά μπλόκαραν την μπάλα οι Σμόλινγκ-Λίντελοφ. Στο επόμενο δεκάλεπτο η Τσέλσι ήταν πιο απειλητική αλλά δυσκολευόταν στην τελική προσπάθεια, μιας και η άμυνα των φιλοξενουμένων σταματούσε την κάθε τους προσπάθεια. Στο 64’ ο Αζάρ μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά ο Λίντελοφ έκοψε αποτελεσματικά. Στο 70’ ο Γουίλιαν εκτέλεσε απευθείας το φάουλ που κέρδισε ο Αζάρ, όμως η μπάλα πήγε ψηλά έξω. Στο 75’ η Γιουνάιτεντ απείλησε μετά από ώρα και συγκεκριμένα με τον Ράσφορντ αλλά το σουτ του ανακόπηκε από τον Ρούντιγκερ. Η ομάδα του Σόλσκιερ δεν αντιμετώπισε την όποια δυσκολία και έτσι το 0-2 έμεινε μέχρι τέλους.

Διακριθέντες:

Τσέλσι: Ότι καλό προσπαθούσε να δημιουργήσει η Τσέλσι περνούσε από τα πόδια του Αζάρ, αλλά δεν το βοήθησαν οι συμπαίχτες του.

Μαν. Γιουνάιτεντ: Εξαιρετικός ο Πογκμπά με γκολ και ασσίστ, πολύ καλός ο Ερέρα όπως και ολόκληρη η αμυντική λειτουργία των «Κόκκινων Διαβόλων».

Απογοήτευσαν:

Τσέλσι: Οι περισσότεροι ήταν απογοητευτικοί, με τους Καντέ-Ζορζίνιο σε κακή βραδιά, τον Πέδρο να μην προσφέρει, τον Ιγκουαϊν να μην παίρνει πολύ την μπάλα και τον Κέπα να φέρει ευθύνη στο 2ο γκολ.

Μαν. Γιουνάιτεντ: Δεν πήρε πολλές μπαλιές ο Λουκάκου, ήταν γενικά όμως εκτός παιχνιδιού.

Κοουτσάρισμα:

Τσέλσι (Σάρι): Άλλη μια προβληματική εμφάνιση για την ομάδα του, με το κλίμα να μην είναι καθόλου καλό. Παρ’ όλα αυτά την Κυριακή η Τσέλσι θα βρεθεί αντιμέτωπη με την άλλη ομάδα του Μάντσεστερ, την Σίτι για τον τελικό του Λιγκ Καπ.

Μαν. Γιουνάιτεντ (Σόλσκιερ): Άλλο ένα εξαιρετικό αποτέλεσμα με τον Νορβηγό στον πάγκο, πλέον μετράει 3 «διπλά» με Τότεναμ (πρωτάθλημα), Άρσεναλ και Τσέλσι.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Τσέλσι: Κέπα, Αθπιλικουέτα (Ζαπακόστα 82'), Λουίζ, Ρούντιγκερ, Αλόνσο, Καντέ, Ζορζίνιο, Κόβασιτς (Μπάρκλεϊ  71'), Πέδρο (Γουίλιαν 58'), Αζάρ, Ιγκουαϊν

Μαν. Γιουνάιτεντ: Ρομέρο, Γιανγκ, Λίντελοφ, Σμόλινγκ, Σο, Ερέρα, Μάτιτς, Πογκμπά, Μάτα (Περέιρα  75'), Λουκάκου (Σάντσες 73'), Ράσφορντ (Μακτόμινεϊ 93')

Σκόρερς: -/ Ερέρα, Πογκμπά

Κίτρινες Κάρτες:  Ρούντιγκερ, Καντέ / Μάτιτς, Γιανγκ