Τρένο η Έβερτον του Αντσελότι

Τρία στα τρία για τα «ζαχαρωτά»

Φουριόζα έχει ξεκινήσει στη φετινή σεζόν η Έβερτον η οποία κέρδισε με 2-1 στην έδρα της Κρίσταλ Πάλας κι έκανε το 3Χ3.

Στο 10ο λεπτό ο Κόουλμαν από δεξιά έκανε το γύρισμα και ο Κάλβερτ Λιούιν από κοντά πλάσαρε για το 0-1 αλλά στο 27’ μετά από κόρνερ του Τάουνσεντ, ο Κουγιατέ με κεφαλιά έκανε το 1-1. Στο 30’ η μπάλα βρήκε στο χέρι του Γουόρντ μέσα στην περιοχή αλλά ο Φρεντ δεν έδωσε κάτι και σωστά καθώς είχε τραβήξει το χέρι του αλλά στο 37’ ο ίδιος παίκτης βρήκε ξανά την μπάλα με τα χέρια στην περιοχή του και αυτή τη φορά δόθηκε το πέναλτι.

Ο Ριτσάρλισον εκτέλεσε το πέναλτι εύστοχα κι έκανε το 1-2.

Στο 48ο λεπτό ο Πίκφορντ έβγαλε δύσκολα το απ’ ευθείας φάουλ του Τάουνσεντ από πλάγια θέση και στο 51’ μετά από κόρνερ του Χάμες, ο Κάλβερτ Λιούιν έχασε φοβερή ευκαιρία με προβολή από τη μικρή περιοχή. Στο 55’ ο Κάλβερτ Λιούιν πήρε την κεφαλιά μετά από νέο κόρνερ του Χάμες αλλά η άμυνα της Πάλας απομάκρυνε και στο 65’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Τάουνσεντ από δεξιά, ο Κουγιατέ πήρε την κεφαλιά που σταμάτησε στο δοκάρι του Πίκφορντ.

Στο 78’ ο Κάλβερτ Λιούιν κόπηκε την τελευταία στιγμή από τον Κουγιατέ.

ΠΑΛΑΣ: Γκουαΐτα, Γουόρντ, Σακό, Μίτσελ, ΜακΆρθουρ (88’ Ρίντεβαλντ), ΜακΚάρθι, Κουγιατέ, Τάουνσεντ, Εζέ (75’ Μπατσουαγί), Αγιού (82’ Μπεντεκέ), Ζαχά. ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Κόουλμαν, Μίνα, Κιν, Ντιν, Άλαν, Ντουκουρέ, Χάμες Ροντρίγκες (86’ Ιβόμπι), Γκόμες (75’ Σίγκουρντσον), Κάλβερτ Λιούιν, Ριτσάρλισον (90’ Ντέιβις)

Πηγή: aek365.org