Τότεναμ – Μάντσεστερ Σίτι 1-0: Γουρλίδικο το νέο της γήπεδο (vid)

Ιστορική νίκη για τους «πετεινούς»

Σε ένα παιχνίδι που καμία από τις δυο ομάδες δεν θέλει να θυμάται για την ποιότητα και τις φάσεις η Τότεναμ πήρε μια πολύ σημαντική νίκη όσο αφορά την συνέχεια της διοργάνωσης αλλά παράλληλα μια ιστορική νίκη αφού νίκησε το πρώτο παιχνίδι για το Τσάμπιονς Λιγκ στο καινούργιο της γήπεδο. Άγχος για τον Ποκετίνο ο τραυματισμός του Κέιν που είδε τον Σον να παίρνει την ομάδα στους ώμους του και να σκοράρει το νικητήριο τέρμα. Από την άλλη η Μάντσεστερ Σίτι δεν έθελξε με την απόδοση της και περιμένει τον επαναληπτικό αγώνα για να διεκδικήσει την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Α’ ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με την Μάντσεστερ Σίτι να κρατά την μπάλα και να βάζει ψηλά πίεση στην άμυνα της Τότεναμ. Πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση ήταν για την Τότεναμ. Ο Σισοκό έκανε το γύρισμα στην γραμμή της περιοχής με τον Άλι να κάνει εν κινήσει το σουτ και να στέλνει την μπάλα πάνω από την εστία του Έντερσον. Η Τότεναμ έβγαλε απάντηση με μια γρήγορη αντεπίθεση. Ο Σισοκό βρήκε τον Άλι στην γραμμή της περιοχής με τον Άγγλο να κάνει το σουτ στην κίνηση και να στέλνει την μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Έντερσον. Στην συνέχεια της αναμέτρησης είδαμε ακόμη μια φορά τι μπορεί να μας προσφέρει το VIR. Η Σίτι κέρδισε κόρνερ, αλλά ο διαιτητής είχε άλλη άποψη. Μετά από την βοήθεια του επαναληπτικού βίντεο έδωσε χέρι και πέναλτι για την παράβαση του Ρόουζ μέσα στην περιοχή. Ο Αγκουέρο ανέλαβε την εκτέλεση με τον Λιορίς να ψαρώνει τον Αργεντινό σούπερ σταρ της Σίτι και να κρατά το μηδέν στην άμυνα του. Στο 24ο λεπτό ο Χάρι Κέιν έφτασε πολύ κοντά στο να σκοράρει. Πήρε την μπάλα από την πάσα του Σισοκό, γύρισε το σώμα του και πλάσαρε τον Έντερσον αναγκάζοντας τον σε μια εκπληκτική απόκρουση. Στο 30ο λεπτό ο Οταμέντι έπιασε την δυνατή κεφαλιά με τον Λιορίς να αποκρούει σταθερά την μπάλα.

Β’ ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε δυνατά με τις δυο ομάδες να μπαίνουν με όρεξη για επιτεθούν. Αρχικά ο Στέρλινγκ έκανε την προσποίηση στην περιοχή με τον Λιορίς να αποκρούει την μπάλα. Η Τότεναμ απάντησε απευθείας με δυνατό σουτ από τον Σον αλλά η μπάλα πέρασε ξυστά από την εστία του Έντερσον. Η Σίτι στο επόμενο λεπτό βγήκε με αξιώσεις στην επίθεση με τον Σισοκό να βάζει την κόντρα και να απομακρύνει τον κίνδυνο από την εστία της ομάδας του. Η Τότεναμ απάντησε αμέσως βγάζοντας ξανά μια γρήγορη αντεπίθεση. Ο Σον με πλάτη τον Έντερσον κατάφερε να κάνει το σουτ ωστόσο ήταν αδύναμο και έτσι ο κήπερ της Σίτι απέκρουσε την μπάλα χωρίς πρόβλημα. Στο 78ο λεπτό ο Σον δικαιώθηκε για την επιμονή του και σκόραρε. Έχασε αρχικά το κοντρόλ στην αρχή της φάσης ο άσσος της Τότεναμ. Στην συνέχεια κράτησε την μπάλα πριν αυτή περάσει την γραμμή και με δυνατό σουτ νίκησε τον Έντρσον για το 1-0. Αυτή ήταν και η τελευταία μεγάλη ευκαιρία της αναμέτρησης.

Πλέον οι δυο ομάδες θα αναμετρηθούν στον επαναληπτικό για ένα εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Τότεναμ: Εξαιρετικό παιχνίδι από τον Σον που έκανε για ακόμη μια φορά την διαφορά στην ομάδα της Τότεναμ. Καλή εμφάνιση και από τον Λούκας που δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην Σίτι από την στιγμή που μπήκε στην αναμέτρηση.

Μάντσεστερ Σίτι: Καλή εμφάνιση έκανε ο Οταμέντι που ήταν αρκετά σταθερός στα μετόπισθεν. Κράτησε τον Κέιν μακριά από την εστία του Έντερσον.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Τότεναμ: Δεν ήταν και στα καλύτερα του σήμερα ο Κέιν, μακριά από τον καλό του εαυτό.

Μάντσεστερ Σίτι: Μοιραίος ο Αγκουέρο στην φάση του πέναλτι. Ο εγκέφαλος της ομάδας του Πεπ ο Νταβίντ Σίλβα ήταν στην σκιά του καλού του εαυτού.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Τότεναμ (Μαουρίσιο Ποκετίνο): Αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα μέχρι να τελειώσει ο αγώνας με μεγαλύτερο αυτό με τον τραυματισμό του Κέιν. Πλέον έχει τον επαναληπτικό για να υπερασπιστεί αυτό το πολύτιμο 1-0.

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρντιόλα): 4-3-3 για την Σίτι με τον Γκουαντιόλα να παίζει με άκρος επιθετικό σχήμα απέναντι σε μια επιθετική ομάδα. Δεν ήταν αρκετά καλή η απόδοση της ομάδας του παρά τις αλλαγές που έκανε κατά την διάρκεια του αγώνα.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Σωστός σε όλες του τις αποφάσεις ο Ολλανδός διαιτητής.