Τότεναμ – Άγιαξ 0-1: Ασταμάτητος ο «Αίαντας» έκανε έδρα του την Ευρώπη (vid)

Μεγάλο διπλό για τον Άγιαξ

Μεγάλο διπλό για τον Άγιαξ μέσα στο Λονδίνο απέναντι στην Τότεναμ με τέρμα του Φαν Ντε Μπεκ στο 15ο λεπτό. Τα εκπληκτικά παιδιά του Τεν Χαγκ δεν σταματούν και με ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο έφεραν την πρόκριση να κρίνεται από τα πόδια τους. Τα πάντα πλέον θα κριθούν σε 7 βράδια στην Ολλανδία όπου θα κριθεί και η ομάδα που θα πάει στον τελικό. Η Τότεναμ από πλευράς της πλήρωσε τις απουσίες που είχε.

Α’ ημίχρονο

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να κρατούν την μπάλα και να προσπαθούν να ελέγξουν το χώρο του κέντρου. Ο Άγιαξ ήταν η ομάδα που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και είχε πιο επιθετικό προσανατολισμό στο παιχνίδι. Και οι δυο ομάδες έβαλαν αρκετή πίεση από ψηλά θέλοντας να εκμεταλλευτούν λάθη. Ο Άγιαξ απείλησε πρώτος στο 13ο λεπτό με τον Ζίγετς να κάνει ένα δυνατό σουτ στην εστία του Λιορίς με την μπάλα να χτυπά πάνω στα σώματα των αμυντικών της Τότεναμ και να απομακρύνεται. Ο Άγιαξ που μετά την φάση του 13ου λεπτού έλεγχε πλήρως τον αγώνα κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 15ο λεπτό. Μετά από μια εκπληκτική κάθετη πάσα του Ζίγετς ο Βαν Ντε Μπεκ έκανε το 0-1 με υποδειγματικό πλασέ μπροστά στον ανήμπορο να αντιδράσει Λιορίς. Τα επόμενα λεπτά ήταν αρκετά δύσκολα για την άμυνα της Τότεναμ με τους νεαρούς του Άγιαξ να κάνουν ότι θέλουν. Στο 24ο λεπτό και πάλι ο Φαν Ντε Μπεκ προσπάθησε να νικήσει τον Λιορίς πλάγια από την άμυνα της Τότεναμ με τον Γάλλο τερματοφύλακα να κερδίζει αυτή την φορά τον Ολλανδό και να κρατά την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι. Η Τότεναμ είπε να επιτεθεί και της βγήκε ξινό. Ο Βερτόνχεν σε σύγκρουση που είχε με τον Αλντερβάιρελντ αναγκάστηκε να αποχωρήσει τραυματίας. Στο 43ο λεπτό ο Αγιαξ βγήκε στην αντεπίθεση με τον Νέρες, αλλά ο Σάντσες σεμιναριακή άμυνα σταμάτησε τον Βραζιλιάνο που ήταν έτοιμος να σκοράρει. Η Τότεναμ έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων μετά την κεφαλιά του Αλντερβάιρελντ που πέρασε εκατοστά από το δοκάρι του Ονάνα.

Β΄ ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Τότεναμ να βγαίνει από τα αποδυτήρια αφηνιασμένη. Οι ποδοσφαιριστές του Ποκετίνο ήταν αποφασισμένοι να φέρουν το ματς στα ίσα αλλά η αστοχία και ο Ονάνα δεν τους άφησαν. Μόλις στο 46ο λεπτό ο Άλι με μια περίτεχνη ενέργεια μέσα από την περιοχή προσπάθησε να κάνει το σουτ, η μπάλα φτάνει στον Λιορέντε που έκανε το σουτ αλλά ο Ονάνα δήλωσε παρόν και σταμάτησε την μπάλα. Ο Άγιαξ απάντησε με ένα δυνατό σουτ από τον Ταγκλιαφίκο με την μπάλα να περνά ξηστά από το δοκάρι του Λιορίς. Στο 55ο λεπτό ο Τρίπιερ έκανε την σέντρα με τον Λιορέντε να κάνει την κεφαλιά και τον Ονάνα να σταματά την μπάλα ξανά. Ο Άγιαξ που ήταν αρκετά επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις έφτασε κοντά στο δεύτερο τέρμα σε δυο περιπτώσεις. Αρχικά ο Ντάντιτς πάτησε περιοχή μετά από αλλεπάλληλες προσποιήσεις έκανε το σουτ με την μπάλα να χτυπά στον Αλντερβάιρελντ και να απομακρύνεται. Η μεγαλύτερη φάση όμως ήρθε από τον Νέρες. Ο Άγιαξ σε ακόμη μια αντεπίθεση με τον Μαζραουί που έδωσε στον Ντάντις που έδωσε με την μια στον Νέρες. Ο Βραζιλιάνος έκανε το σουτ με το δοκάρι να στέκεται σύμμαχος του Λιορίς.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Ακόμη ένα εκπληκτικό παιχνίδι από όλη την ομάδα του Άγιαξ. Οι πιτσιρικάδες του Ντε Χάνγκ έκαναν επίδειξη δύναμης στο πρώτο ημίχρονο, σε ένα ξέσπασμα 15 λεπτών πήραν ένα μεγάλο διπλό. Ξεχώρισαν οι Φαν Ντε Μπεκ και Νέρες.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Δεν μπορούμε να μην πούμε ότι δεν απογοήτευσε η Τότεναμ. Ήταν εντελώς ακίνδυνη και σε καμία περίπτωση δεν έβαλαν δύσκολα στην άμυνα του Άγιαξ πλην μερικών φάσεων. Καθόλου καλός ο Λιορέντε και ο Μόουρα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Τότεναμ (Ποτσετίνο): 3-1-4-2 από πλευράς της Τότεναμ. Τριάδα στην άμυνα με τους Σάντες, Αλντερβάιρελντ και Βερτόνχεν. Μπακ χαφ οι Τρίπιερ και Ρόουζ με τον Γουανιάμα σαν αμυντικό χαφ. Στο χώρο του κέντρου οι Έρικσεν και Άλι και τους Λιορέντε και Μόουρα στην κορυφή. Λιγοστές επιλογές από τον Αργεντινό που δεν μπορούσε να κάνει και πολλά.

Άγιαξ (Τεν Χαγκ): 4-2-3-1 για την ομάδα του Τεν Χαγκ. Τετράδας στη άμυνα με Ταγκλιαφίκο, Μπλιντ, Ντε Λιγκτ και Βέλτμαν. Ντε Γιονγκ και Σον στο χώρο του κέντρου. Τριάδα πίσω από τον Τάντιτς οι Νέρες, Ντε Μπεκ και Ζίγετς. Διαχειρίστηκε τον αγώνα εξαιρετικά για ακόμη μια φορά. Δέχτηκε αρκετή πίεση στο δεύτερο ημίχρονο και άντεξε.