Τότεναμ - Μαν. Γιουνάιτεντ 0-1: Τεράστια νίκη με απόλυτο ήρωα τον ανίκητο Ντε Χέα! (vid)

Πολύ μεγάλη νίκη για την ομάδα του Σόλσκιερ με τον Ντε Χέα να κατεβάζει τα ρολά!

Τεράστιας σημασίας νίκη για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μιας και επικράτησε με 0-1 στο Wembley, ενάντια στην Τότεναμ με το γκολ του Μάρκους Ράσφορντ στο 43ο λεπτό. Ο τερματοφύλακας των «Κόκκινων Διαβόλων» Ντάβιντ Ντε Χέα, ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής έτσι ώστε η Γιουνάιτεντ να κάνει το 6 στα 6 με τον Νορβηγό τεχνικό στον πάγκο. Πλέον πιάνει την Άρσεναλ στην 5η θέση και τους 41 βαθμούς, ενώ η Τότεναμ παραμένει 3η και στους 48 βαθμούς.

Α’ΗΜΙΧΡΟΝΟ:
Όπως αναμενόταν οι δύο ομάδες μπήκαν με διάθεση στον αγωνιστικό χώρο, προσπαθώντας να δημιουργήσουν τις όποιες αξιώσεις. Η πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση ήταν για την γηπεδούχο Τότεναμ στο 8ο λεπτό με τον Γουίνκς, ο οποίος πήρε την πάσα από τον Σον, όμως το πλασέ του εντός περιοχής δεν ήταν καλό. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο ίδιος ποδοσφαιριστής έκανε το μακρινό σουτ αλλά η μπάλα πήγε ψηλά. Στο 11ο λεπτό, το διώξιμο του Αλντερβάιρελντ δεν ήταν καλό, με αποτέλεσμα η μπάλα να βρεθεί στον Λίνγκαρντ, αλλά το σουτ του δεν απείλησε την εστία του Γιορίς. Στο 17’ ο Μαρσιάλ έκανε την κούρσα από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή αλλά το πλασέ του αποκρούστηκε από τον συμπατριώτη του, Γιορίς. Στο 31’ ο Κέιν σκόραρε αλλά το γκολ του ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ. Στο 44ο λεπτό η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε το 0-1 με τον Ράσφορντ, ο οποίος πλάσαρε τον Γιορίς μετά την εξαιρετική μακρινή μπαλιά του Πογκμπά.

Β’ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η Τότεναμ ξεκίνησε το 2ο μέρος με στόχο να βρει το γκολ για να ισοφαρίσει το παιχνίδι και είχε το πρώτο σουτ με τον Σον, αλλά ο Ντε Χέα μάζεψε πολύ εύκολα. Στο 48ο λεπτό η Τότεναμ απείλησε εκ νέου, αυτή τη φορά με τον Κέιν, ο οποίος έκανε το δυνατό σουτ εντός περιοχής αλλά ο Ντε Χέα έδιωξε με τα πόδια. Οι γηπεδούχοι πίεζαν αφόρητα και στο 50’ ο Τρίπιερ έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά, ο Άλι έπιασε την κεφαλιά και ανάγκασε τον Ντε Χέα σε εντυπωσιακή απόκρουση. Στο 54’ ο Πογκμπά έπιασε την κεφαλιά από κόρνερ, όμως ο Γιορίς μάζεψε με εκτίναξη την μπάλα. Στο 56ο λεπτό ο Πογκμπά έκανε αρχικά το σουτ, η μπάλα κόντραρε και στην επαναφορά πήγε να κρεμμάσει τον Γιορίς, αλλά ο Γάλλος τερματοφύλακας έσωσε την ομάδα του από ένα 2ο γκολ. Στο 62’ ο Πογκμπά απείλησε εκ νέου, με χαμηλό σουτ εκτός περιοχής αλλά ο Γιορίς τον νίκησε και πάλι. Στο 66’ ο Άλι βγήκε μόνος από τα δεξιά, έκανε το σουτ αλλά ο Ντε Χέα ήταν ασταμάτητος και απέκρουσε και πάλι. Στο 70’ ο Ντε Χέα ήταν και πάλι ανίκητος μιας και έδιωξε με τα πόδια το κοντινό πλασέ του Αλντερβάιρελντ από την εκτέλεση κόρνερ του Έρικσεν. Στο 74ο λεπτό ο Άλι βρέθηκε στην περιοχή, έκανε το πλασέ αλλά ο Ντε Χέα τον σταμάτησε και πάλι. Στο 86’ ο Ντε Χέα για πολλοστή φορά έσωσε την ομάδα του, στο σουτ του Κέιν στην περιοχή. Με ήρωα τον Ντε Χέα το 0-1 παρέμεινε μέχρι τέλους και η Γιουνάιτεντ πήρε άλλο ένα τρίποντο.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Τότεναμ: Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν με κάθε τρόπο να φτάσουν στο γκολ αλλά ο ανίκητος Ντε Χέα, σταμάτησε κάθε επιθετική τους προσπάθεια. Ήταν και οι 4 μπροστά πολύ δραστήριοι αλλά δεν έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα.

Μαν. Γιουνάιτεντ: Ποιος άλλος θα μπορούσε να ήταν εκτός από τον τρομερό για άλλη μια φορά Ντε Χέα; Ο Ισπανός τερματοφύλακας ήταν ανίκητος και υπέγραψε το 2πλό της ομάδας του. Εννοείται και ο Ράσφορντ, ο οποίος σκόραρε για 1η φορά ενάντια στην Τότεναμ.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Τότεναμ: Κακός σήμερα ο Γουίνκς, ο οποίος είχε κάποια άσχημα σουτ, φέρουν ευθύνη και οι Κέιν, Άλι, Σον που δεν ολοκλήρωσαν με γκολ τις πολλές ευκαιρίες που είχαν.

Μαν. Γιουνάιτεντ: Δεν υστέρησε κάποιος, χωρίς όμως οι φιλοξενούμενοι να θέλξουν με την απόδοση τους.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Τότεναμ (Ποκετίνο): Δεν τα κατάφερε η ομάδα του, παρ’ όλα αυτά παραμένουν 3οι, ωστόσο γνωρίζουν πολύ καλά πως είναι αρκετά δύσκολο να πιάσουν τις Λίβερπουλ-Σίτι.

Μαν. Γιουνάιτεντ (Σόλσκιερ): 6 στα 6 για τη Γιουνάιτεντ με τον Νορβηγό στον πάγκο και πλέον βλέπει την συνέχεια θετικά και μπορεί να κτυπήσει την 4αδα.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ (Mike Dean): Δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα ο Άγγλος διαιτητής.

Τότεναμ: Γιορίς, Τρίπιερ, Αλντερβάιρελντ, Βερτόνγκεν, Ντέιβις, Σισσοκό (Λαμέλα 42΄), Γουίνκς (Γιορέντε 80'), Έρικσεν, Άλι, Σον, Κέιν

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Γιάνγκ, Τζόουνς, Λίντελοφ, Σο, Μάτιτς, Ερέρα, Λίνγκαρντ (Νταλότ 82'), Πογκμπά (Μακτόμινεϊ 92'),  Μαρσιάλ (Λουκάκου 72'), Ράσφορντ

Σκόρερς: -/ Ράσφορντ

Κίτρινες Κάρτες: Άλι / Πογκμπά, Ερέρα