Οι Λύκοι... δάγκωσαν τα όνειρα τίτλου της Τότεναμ

Τρελή ανατροπή με 1-3 μέσα στο «Γουέμπλεϊ»

Οι Spurs προηγήθηκαν, σκέφτηκαν το -3 από την κορυφή, αλλά η απίθανη Γουλβς τους έκανε τρελή ανατροπή και το 1-3 στο «Γουέμπλεϊ». Νίκη για Μπράιτον με Εβερτον, διπλό η Κάρντιφ στη Λέστερ.

Το φινάλε της προηγούμενης αγωνιστικής τη βρήκε 2η και στο -6 να μπαίνει δυνατά στην κουβέντα για τον τίτλο. Ειδικά από τη στιγμή που η αγωνιστική εικόνα που έβγαζε ήταν σούπερ και η πρωτοπόρος Λίβερπουλ είχε διαδοχικά ντέρμπι. Ο Κέιν έβαλε γκολάρα νωρίς (22'), ο Ρουί Πατρίσιο κράτησε το σκορ στο ημίχρονο στο 1-0, αλλά η επανάληψη έφερε τα πάνω κάτω και μαζί την τρομερή ανατροπή της Γουλβς με το απίθανο 1-3.

Η κεφαλιά του Μπολί (72'), το πλασέ στη γωνία του Ραούλ Χιμένες (83') και το τελείωμα στην κόντρα του Ελεντερ Κόστα (87') διέλυσαν τα όνειρα των γηπεδούχων, οι οποίοι ηττήθηκαν πρώτη φορά από νεοφώτιστη έπειτα από το 2012 (36 νίκες, 3 ισοπαλίες). Οσο για τους νικητές, κάνουν φοβερή χρονιά και είναι αήττητοι φέτος σε πέντε επισκέψεις στο Λονδίνο, ενώ έχουν νικήσει αντίστοιχα Τσέλσι, Τότεναμ και έχουν ισοπαλίες με Σίτι, Αρσεναλ και Γιουνάιτεντ.

Τότεναμ (Μαουρίτσο Ποκετίνο): Γιόρις, Ντάβινσον Σάντσες, Αλντερβαϊρελντ, Τρίπιερ, Ντέιβις, Γουίνκς, Σισοκό, Ντέλε Αλι (68' Μόουρα), Ερικσεν, Σον, Κέιν

Γουλβς (Νούνο Εσπίριτο Σάντο): Ρουί Πατρίσιο, Μπένετ, Κόουντι, Μπόλι, Ντόχερτι, Ντεντόνκερ (68' Ζοάο Μουτίνιο), Νέβες, Οτο, Τραορέ (59' Ελντερ Κόστα), Καβαλέιρο (85' Γκιμπς-Γουάιτ), Χιμένες.

ΤΟΤΕΝΑΜ: Τελευταία Ενημέρωση