Μπόρνμουθ-Τότεναμ 1-0: Λύγισαν στο τέλος οι Λονδρέζοι (vid)

Tα «σπιρούνια» αγωνίστηκαν με 9 παίκτες για ένα ολόκληρο ημίχρονο

Έτσι όπως πήγε το ματς με την Μπόρνμουθ και η ισοπαλία θα ήταν ένα πολύ καλό αποτέλεσμα για την Τότεναμ, ωστόσο τα «κεράσια» πήραν τη νίκη με 1-0 χάρις σε γκολ του Ακέ στο 90+1’. Τα «σπιρούνια» αγωνίστηκαν με 9 παίκτες για ένα ολόκληρο ημίχρονο αλλά λύγισαν στις καθυστερήσεις.

Με την Έβερτον αγωνίζονται την τελευταία αγωνιστική τα «σπιρούνια» που βρίσκονται τέσσερις βαθμούς μπροστά από την Άρσεναλ (έχει ένα ματς λιγότερο).

Στο 8ο λεπτό ο Λούκας προσπάθησε να «κρεμάσει» από το κέντρο τον Τράβερς, με την μπάλα να περνά μόλις έξω και στο 14’ ο κίπερ της Μπόρνμουθ έσωσε εντυπωσιακά μετά από μακρινό σουτ του Ντέλε Άλι.

Η πίεση της Τότεναμ αυξανόταν σταδιακά και στο 20’ ο Λούκας έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής με τον Τράβερς να λέει ξανά όχι και στο 25’ νίκησε ξανά τον Βραζιλιάνο σε μοναδικό τετ α τετ. Στο 31’ ο Σον έκανε την κούρσα και το σουτ από αριστερά αλλά αστόχησε για λίγο, ενώ στο 33’ ο Τράβερς πραγματοποίησε νέα μεγάλη επέμβαση σε κεφαλιά του Άλι.

Η Μπόρνμουθ παραλίγο να κάνει τη ζημιά στο 38’, αλλά μετά το λάθος του Αλντερβάιρελντ, ο Γιορίς βγήκε σωτήρια και πρόλαβε τον Κινγκ, ενώ στο 41’ ο Ντάιερ κλώτσησε τον Γουίλσον μέσα στην περιοχή αλλά ο ρέφερι δεν έδωσε το πέναλτι. Και στο 44’ ο Σον έσπρωξε τον Λέρμα και ο Πόουσον τον απέβαλλε.

Ο Ποκετίνο έριξε τον Φόιθ στο ημίχρονο και ο Αργεντινός στο 48ο λεπτό έκανε δολοφονικό μαρκάρισμα στον Φρέιζερ και ο Πόουσον τον απέβαλλε κι έτσι η Τότεναμ συνέχισε με 9 παίκτες!

Στο 70’ ο Φρέιζερ σέντραρε από δεξιά και ο Γουίλσον από κοντά πλάσαρε άστοχα ενώ στο 80’ ο Γιορίς μπλόκαρε την κεφαλιά του Μουσέ. Στο 88’ οι Μουσέ και Άκε δεν μπόρεσαν να σκοράρουν σε μια φάση διαρκείας στα καρέ του Γιορίς και από το κόρνερ ο Γιορίς αναγκάστηκε να διώξει με τα πόδια.

Και στο 90+1’ μετά από κόρνερ, ο Ακέ με κεφαλιά έγραψε το 1-0, ενώ στο 90+6' ο Λούκας απείλησε με ψαλιδάκι που έφυγε λίγο έξω.

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Τράβερς, Κλάιν, Σμιθ, Κουκ, Σίμπσον, Ακέ, Φρέιζερ, Άιμπ (76’ Μουσέ), Λέρμα, Κινγκ, Γουίλσον

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Ρόουζ, Αλντερβάιρελντ (46’ Φόιθ), Τριπιέ, Σισοκό (81’ Ντέιβις), Σάντσες, Έρικσεν, Λούκας Μόουρα, Σον, Άλι, Ντάιερ (46’ Βανιάμα)