Έρικσεν… το τείχος η Τότεναμ! (vid)

Σημαντικό βήμα τετράδας για την ομάδα του Ποκετίνο

Της βγήκε το λάδι αλλά ο Έρικσεν της έδωσε τη λύση. Με τρομερό σουτ ο Δανός στο 88’ λύτρωσε την Τότεναμ που παραμένει μόνη στην 3η θέση.

Στο… τσακ την γλίτωσε η Τότεναμ. Η Μπράιτον έβαλε τείχος στο Λονδίνο, όμως ο Έρικσεν το «έσπασε» στο φινάλε και κράτησε τους spurs μόνους στην 3η θέση της Premier League.

Απόλυτο αφεντικό της αναμέτρησης (εξ αναβολής για την 33η αγωνιστική) ήταν η ομάδα του Ποκετίνο. Οι γηπεδούχοι ήταν σταθερά στην επίθεση και πολιορκούσαν την άμυνα του Ράιαν, που όμως κρατούσε το «μηδέν». Όσο περνούσαν τα λεπτά η πίεση αυξανόταν και ενώ η τύχη δεν ήταν με το μέρος των spurs που είχαν και δοκάρι. Τελικά, ο Έρικσεν πήρε πάνω του την κατάσταση και με εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή στο 88ο λεπτό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και η Τότεναμ έφτασε τους 70 βαθμούς.

Από την άλλη η Μπράιτον έχασε την ευκαιρία να πάρει έναν σημαντικό βαθμό, ωστόσο, είδε με χαρά και την Γουότφορντ να ισοφαρίζει την Σαουθάμπτον στο φινάλε της εξ αναβολής για την 31η αγωνιστική αναμέτρηση στο Vicarage Road (1-1) και να την κρατάει κοντά στην ουρά.

Πηγή:sport-fm.gr