Σε ρεβάνς η πρόκριση για Γουλβς και Γιουνάιτεντ, εύκολα Σίτι και Λέστερ

Όλα τα αποτελέσματα του κυπέλλου

Γουλβς και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ οδηγούνται σε ρεβάνς προκειμένου να ξεκαθαριστεί ποια εκ των δύο θα πάρει το εισιτήριο για τον 4ο γύρο του Κυπέλλου.

Οι δύο ομάδες κόλλησαν στο 0-0 στο «Μολινό», σε μια αναμέτρηση δίχως πολλές φάσεις. Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο οι «κόκκινοι διάβολοι» έγιναν την πιο κλασική ευκαιρία στο 70’, με τον Ράσφορντ να σημαδεύει το δοκάρι σε τετ-α-τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στο 77’, οι «λύκοι» βρήκαν γκολ με τον Ντόχερτι, όμως ακυρώθηκε καθώς ο σκόρερ βρήκε την μπάλα με το χέρι. Τέσσερα λεπτά αργότερα, η ομάδα του Νούνο είχε δοκάρι, σε σουτ του Χιμένες από δύσκολη γωνία.

Στο «Έτιχαντ», η Μάντσεστερ Σίτι -με πολλές αλλαγές στη σύνθεσή της- συνέτριψε 4-1 την Πορτ Βέιλ (ομάδα League Two) και πήρε με άνεση το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Ο Ζιντσένσκο στο 20’ έβαλε μπροστά την ομάδα του Γκουαρδιόλα, που ισοφαρίστηκε στο 35’ από τον Πόουπ.

Εντούτοις, οι πρωταθλητές πάτησαν το γκάζι και επέβαλαν την ανωτερότητά τους στη συνέχεια, με τους Αγουέρο (42’), Χάργουντ-Μπέλις (58’) και Φόντεν (76’) να διαμορφώνουν το τελικό σκορ.

Στο… ρελαντί η Λέστερ επιβλήθηκε 2-0 εντός έδρας της Γουίγκαν (ομάδα Τσάμπιονσιπ) και συνεχίζει στο θεσμό. Οι «αλεπούδες» ευτύχησαν να προηγηθούν στο 19’ με αυτογκόλ του Πιρς, ενώ σφράγισαν την επικράτησή τους στο 40’ με τον Μπαρνς.

Στον 4ο γύρο της διοργάνωσης προκρίθηκε και η Μπόρνμουθ, που «ξεπάστρεψε» τη Λούτον (4-0 εντός). Στο 8’ ο Μπίλινγκ άνοιξε το σκορ, με την ομάδα της Τσάμπιονσιπ να χάνει την ευκαιρία για να ισοφαρίσει, καθώς αστόχησε σε πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Με τρία τέρματα σε 15 λεπτά (67’ Κ. Γουίλσον, 79’ Μπίλινγκ, 82’ Σολάνκε), τα «κεράσια» καθάρισαν την υπόθεση-πρόκριση.