Πρόκριση από… ημίχρονο η Σίτι, «καθάρισαν» Λέστερ και Έβερτον

Μέρα Καραμπάο Καπ

Πέρασε και εύκολα η Μάντσεστερ Σίτι, πρόκριση και για Έβερτον και Λέστερ. Οι «Πολίτες» επικράτησαν 3-1 της Σαουθάμπτον, κάνοντας τη μισή και βάλε δουλειά από πρώτο μέρος και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του Λιγκ Καπ. Δύο τέρματα σημείωσε για τους πρωταθλητές Αγγλίας ο Αγουέρο, ενώ οι φιλοξενούμενοι έδωσαν αργά… σημάδια ζωής.

Ο Οταμέντι με κεφαλιά άνοιξε το σκορ, έπειτα από γέμισμα του Μπερνάντο Σίλβα από τα αριστερά, άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό. Ο Αργεντινός φορ «χτύπησε» για πρώτη φορά στο 38’ με πλασέ από τη μικρή περιοχή, μετά από γύρισμα του Γουόκερ. Ο ίδιος παίκτης είδε την μπάλα να του στρώνεται μετά από κόντρα και με προβολή νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Σε «μάχη» αλά… Premier League, η Έβερτον επικράτησε 2-0 της Γουότφορντ και σφράγισε το εισιτήριο για την επόμενη φάση, γέρνοντας την πλάστιγγα υπέρ της στο τελευταίο εικοσάλεπτο. Ο Χόλγκειτ έδωσε προβάδισμα στα «ζαχαρωτά» στο 72ο λεπτό με εκτέλεση έπειτα από πάσα του Γουόλκοτ, ενώ ο Ριτσάρλισον σκόραρε στις καθυστερήσεις για την ομάδα του Μάρκο Σίλβα.

Πιο χαμηλό εμπόδιο είχαν οι «μπλε» της Λέστερ, οι οποίοι πέρασαν με 3-1 από την έδρα της Μπάρτον. Ο Ιχεανάτσο σκόραρε στο 7’ με πλασέ έπειτα από γύρισμα του Τίλεμανς, που εκτέλεσε από το σημείο του πέναλτι στο 20ο λεπτό. Σε μια φάση διαρκείας, «μίλησε» στο τέλος ο Μπόισε με δυνατό σουτ, το οποίο… πήρε μέσα τα χέρια του Γουόρντ. Ο Μάντισον στο 89’ «κλείδωσε» τη νίκη των φιλοξενούμενων.

Πρέμιερ Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση