Προβάδισμα για την Σουόνσι στα πλέι-οφ

Θυμίζουμε ότι το άλλο ζευγάρι των ημιτελικών είναι Φούλαμ – Κάρντιφ

Νίκη 1-0 για τη Σουόνσι απέναντι στην Μπρέντφορντ για τον πρώτο ημιτελικό των πλέι-οφ που δίνουν την άνοδο στην Πρέμιερ Λιγκ.

Οι Ουαλοί πήραν το προβάδισμα χάρη σε ένα τέρμα του Αγιου στο 82ο λεπτό. Βέβαια ο ίδιος παίκτης θα μπορούσε να είναι και ο μοιραίος καθώς στο 64ο λεπτό δεν είχε ευστοχήσει σε πέναλτι.

Λίγο αργότερα, στο 66ο λεπτό ο Ανρί αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα αφήνοντας την Μπρεντφορντ με δέκα παίκτες.

Θυμίζουμε ότι το άλλο ζευγάρι των ημιτελικών είναι Φούλαμ – Κάρντιφ. Τα παιχνίδια στη φάση αυτή είναι διπλά χωρίς να βρίσκεται σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ.

Εάν μετά τη λήξη του επαναληπτικού οι δύο ομάδες έχουν πετύχει το ίδιο άθροισμα τερμάτων, τότε ακολουθεί ημίωρη παράταση και στη συνέχεια, εάν δεν έχει αλλάξει κάτι, πέναλτι. Οι νικητές προκρίνονται στον τελικό του Γουέμπλεϊ (27/05) όπου θα διεκδικήσουν την άνοδο στην Πρέμιερ Λιγκ.