Πρέμιερ Λιγκ: «Χ»αρά στη Λίβερπουλ από το «King Power» (vids)

Γκέλαρε η Λέστερ, στο +10 οι «κόκκινοι»

Όλα τα ωραία κάποτε τελειώνει κι έτσι τελείωσε και το φοβερό σερί των 8 νικών της Λέστερ. Οι «αλεπούδες κόλλησαν στο 1-1 με τη Νόριτς και πλέον η Λίβερπουλ ξέφυγε με δέκα βαθμούς.

Στο 6ο μόλις λεπτό ο Πράε έκανε το σουτ αλλά ο Κρουλ έσωσε ενώ στο 14’ ο Τσίλγουελ με φοβερό σουτ τράνταξε το δοκάρι της Νόριτς. Τα «καναρίνια» προειδοποίησαν τη Λέστερ στο 16’ και στο 19’ καθώς ο Πούκι απείλησε εις διπλούν και τελικά στο 26’ ο Φινλανδός φορ πάγωσε το «King Power». Ο Μπουενδιά έκανε την κάθετη μπαλιά, ο Πούκι νίκησε στο σπριντ του Σογιουντσού και από δεξιά πλάσαρε τον Σμάιχελ για το 0-1.

Ωστόσο στο 38’ μετά από κόρνερ από δεξιά ο Βάρντι με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι έκανε το 1-1 και σκόραρε για 9ο συνεχόμενο παιχνίδι!

Στο 48’ η Λέστερ άγγιξε την ανατροπή αλλά ο Βάρντι παρότι απέφυγε και τον Κρουλ, από πλάγια θέση σημάδεψε το δοκάρι, ενώ στο 71’ ο Κρουλ έσωσε μετά από σουτ του Βάρντι και στο 75’ το σουτ του Εντιντί πέρασε λίγο έξω. Στο 79’ ο Σογιουντσού έσωσε με εντυπωσιακό τάκλιν προ του Τσίμερμαν, ενώ στο 87’ και στο 88’ η Νόριτς έχασε δύο ακόμη ευκαιρίες.

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Τσίλγουελ, Σογιουντσού, Έβανς, Περέιρα, Εντιντί, Τίλεμανς, Πράε (46’ Μπαρνς), Μάντισον, Ιεανάτσο (39’ Γκρέι), Βάρντι.

ΝΟΡΙΤΣ: Κρουλ, Άαρονς, Μπιράμ, Γκόντφρεϊ, Τσίμερμαν, Τράιμπουλ (86’ Στίπερμαν), ΜακΛίν, Τετέι, Μπουενδιά (90+2’ Βράνσιτς), Κάντγουελ (84’ Ερνάντες), Πούκι

ΤΣΕΛΣΙ-ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: 1-0

Γήπεδο: Στάμφορντ Μπριτζ

Ήττα σοκ μέσα στην έδρα της γνώρισε η Τσέλσι με 1-0 από την Μπόρνμουθ και πλέον η τετράδα μόνο σίγουρη δεν πρέπει να θεωρείτε.

Στο 5ο λεπτό ο Κέπα είπε όχι σε σουτ του Φρέιζερ ενώ στο 9’ ήταν η σειρά του Ράμσντεϊλ να σώσει εντυπωσιακά μετά από Μέισον Μάουντ. Το ματς είχε φοβερό ρυθμό και στο 12ο λεπτό ο Έμερσον από ιδανική θέση πλάσαρε πάνω στον Ράμσντεϊλ ενώ στο 17’ η προσπάθεια του Άμπραχαμ σταμάτησε στο πλαϊνό δίχτυ της Μπόρνμουθ.

Στο 52’ ο Ρίντιγκερ έσωσε με προβολή μετά από σουτ του Κινγκ, ενώ στο 59’ ο Μάουντ έκανε το μακρινό σουτ με την μπάλα να κοντράρει και να περνά ελάχιστα έξω.

Στο 73ο λεπτό ο Αθπιλικουέτα έκανε το γύρισμα για τον Έμερσον που από πολύ κοντά έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Ράμσντεϊλ είπε όχι και στο 84’ μετά από διώξιμο της άμυνας των «μπλε» ο Σολάνκε γέμισε και πάλι με κεφαλιά και ο Γκόσλινγκ από οριακή θέση γύρισε και πλάσαρε για το 0-1.

Στο 90+4' ο Ράμσντεϊλ έσωσε δύσκολα μετά από σουτ του Κόβασιτς.

ΤΣΕΛΣΙ: Κέπα, Έμερσον, Ρίντιγκερ, Ζουμά, Αθπιλικουέτα, Ζορζίνιο (78’ Μπατσουαγί), Καντέ, Γουίλιαν (65’ ΧάντσονΟντόι), Πούλισικ (65’ Κόβασιτς), Μάουντ, Άμπραχαμ

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Ράμσντεϊλ, Στέισι, Φράνσις, Μεπάμ, Ρίκο, Φρέιζερ, Λέρμα, Μπίλινγκ, Λ.Κουκ, Γκόσλινγκ, Κινγκ (75’ Σολάνκε)

ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΙΟΥΝ.-ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ: 2-0

Γήπεδο: Μπράμαλ Λέιν

Την εκπληκτική της φετινή πορεία συνεχίζει η Σέφιλντ, που κέρδισε την Άστον Βία με 2-0 κι έπιασε πεντάδα.

Πάρα πολύ σκληρό και κακό ματς στο πρώτο μέρος, αλλά με την έναρξη της επανάληψης η Σέφιλντ άνοιξε το σκορ στο 50ο λεπτό.

Ο Μπάσαμ πάτησε με φοβερό τακουνάκι στον Λούντστραμ, εκείνος σέντραρε με τη μία από δεξιά και ο Φλεκ με πλασέ εξ επαφής έκανε το 1-0. Στο 58ο λεπτό ο Γκρίλις αστόχησε με κοντινή κεφαλιά ενώ στο 73’ ο ΜακΓκόλντρικ άνοιξε δεξιά στον Φλεκ που γύρισε με τι μία και πλάσαρε για το 2-0.

Στο 78’ η Βίλα κέρδισε πέναλτι αλλά ο Γκρίλις το έχασε και στο 90’ ο Στίβενς αστόχησε από κοντά.

ΣΕΦΙΛΝΤ: Χέντερσον, Μπάσαμ, Ίγκαν, Ο’Κόνελ, Μπάλντοκ, Λούντστραμ, Νόργουντ (87’ Μπέσιτς), Φλεκ, Στίβενς, ΜακΓκόλντρικ (90’ Όσμπορν), Μουσέτ (61’ ΜακΜπέρνι)

ΒΙΛΑ: Χίτον, Ζιλμπέρ, Ένχελς, Χαουζ, Τάργκετ, Λέινσμπουρι (66’ Ντάγκλας Λουίζ), Νακαμπά, ΜακΓκίν, Ελ Γκαζί (80’ Τρεζεγκέ), Γκρίλις, Γουέσλεϊ (69’ Κοντζιά)

ΜΠΕΡΝΛΙ-ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: 1-0

Γήπεδο: Ταρφ Μουρ

Στις νίκες επέστρεψε η Μπέρνλι που μετρούσε τρεις σερί ήττες αλλά κέρδισε με 1-0 τη Νιούκαστλ και πήρε βαθμολογική ανάσα.

Στο 5ο μόλις λεπτό, ο Χέιντεν έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Κάρολ πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε σχεδόν σε κενό τέρμα, ενώ στο 11’ ο Ντουμπράβκα έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του ΜακΝέιλ και από το κόρνερ ο Μι πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε.

Στο 15’ και ο Ταρκόβσκι έχασε μεγάλη ευκαιρία με κεφαλιά ενώ στο 25’ το σουτ του Χέιντεν έφυγε λίγο έξω.

Η Μπέρνλι μπήκε καλύτερα στην επανάληψη και στο 58’ μετά από κόρνερ του Γουέστγουντ, ο Ντουμπράβκα δε βγήκε και ο Γουντ εξ επαφής με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στο 65’ ο Κάρολ απείλησε με κεφαλιά και πάλι αλλά αστόχησε για λίγο, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Ντουμπράβκα έπεσε και απομάκρυνε το συρτό σουτ του Κορκ.

Στο 81ο λεπτό η Νιούκαστλ άγγιξε την ισοφάριση αλλά ο Γκέιλ αστόχησε σε μοναδικό τετ α τετ με τον Πόουπ.

ΜΠΕΡΝΛΙ: Πόουπ, Μπάρντσλεϊ, Ταρκόβσκι, Μι, Πίτερς, Χέντρικ, Κορκ, Γουέστγουντ, ΜακΝέιλ, Γουντ (85’ Ροντρίγκες), Μπαρνς

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Ντουμπράβκα, Μανκίγιο, Ντάμετ, Σερ, Φερνάντεθ, Βίλεμς (71’ Γκέιλ), Ατσού (80’ Μούτο), Χέιντεν, Σ.Λόνγκσταφ, Κάρολ, Ζοέλιντον

Πηγή: aek365.gr

Πρέμιερ Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση