Πρέμιερ Λιγκ: Νίκη-παραμονής για Σαουθάμπτον, γκέλα για Έβερτον

Η δράση στην Αγγλία

Ήταν τελικός και η Σαουθάμπτον τον αντιμετώπισε ως τέτοιο, εξασφαλίζοντας σε μεγάλο βαθμό την παραμονή της στην Premier League.

Οι «Άγιοι» επικράτησαν 3-1 της Γουλβς, φτάνοντας στους 36 βαθμούς και αποσπάστηκαν 6 από τη ζώνη του υποβιβασμού και συγκεκριμένα την Κάρντιφ, που από την πλευρά της, όπως όλα δείχνουν θα δώσει μάχη με την Μπράιτον για να μην ακολουθήσουν τη μοίρα των Φούλαμ και Χάντερσφιλντ.

Το σκορ άνοιξε ο Ρέντμοντ μόλις στο 3', με τον Μπολί να ισοφαρίζει στο 28' για τους «λύκους», ωστόσο μέχρι εκεί! Η Σαουθάμπτον ξαναπάτησε το γκάζι και ανέκτησε το προβάδισμα δύο λεπτά αργότερα (30') με σκόρερ και πάλι τον Ρέντμοντ, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 71' με γκολ του Σέιν Λονγκ,που υπέγραψε τη νίκη της ομάδας του.

Το μεγάλο σοκ υπέστη η Έβερτον στην προσπάθειά της για το ευρωπαϊκό εισιτήριο, αφού μπορεί να προερχόταν από τη νίκη κόντρα στην Άρσεναλ, αλλά την πάτησαν στο Λονδίνο από την υποβιβασμένη εδώ και καιρό, Φούλαμ! Η ομάδα του Μάρκο Σίλβα ηττήθηκε με 2-0, δεχόμενη και τα δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και έτσι έχασε την ευκαιρία να προσπεράσει τη Λέστερ και τη Γουλβς.

Ωστόσο, τη νίκη της αγωνιστικής πέτυχε η Μπόρνμουθ που επικράτησε 5-0 εκτός έδρας της Μπράιτον, αφήνοντας τους γηπεδούχους στο άγχος της μάχης της παραμονής. Μάλιστα, η ομάδα του Έντι Χάουι είχε πέντε διαφορετικούς σκόρερ, φτάνοντας με πανηγυρικό τρόπο στη νίκη που τους εξασφαλίζει και για τη φετινή σεζόν την Premier League.