Πάτησε… Τζόλη, Γιαννούλη και κορυφή η Έβερτον

Η Έβερτον επικράτησε 2-0 της Νόριτς και έπιασε κορυφή

Έβερτον με υψηλές βλέψεις! Η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ «πάτησε» την Νόριτς των Τζόλη, Γιαννούλη (μπήκαν αμφότεροι ως αλλαγή) και δημιούργησε ένα… τρενάκι πέντε ομάδων στην κορυφή με 13 βαθμούς (αλλά την Λίβερπουλ να έχει ματς λιγότερο).

Την ίδια ώρα, η Νόριτς παρέμεινε στον πάτο της βαθμολογίας με μηδέν βαθμούς μετά από 6 αγωνιστικές και πρέπει άμεσα να αλλάξει πρόσωπο, αν θέλει να ελπίζει!

Ο Τάουνσεντ στο 29ο λεπτό με πέναλτι έδωσε προβάδισμα στα «ζαχαρωτά» για να έρθει στο 77’ ο Ντουκουρέ να βάλει το… κερασάκι στην τούρτα και να κλειδώνει την επιστροφή στις νίκες για την ομάδα του, μετά την ήττα από την Άστον Βίλα με 3-0 την περασμένη αγωνιστική.

Στο -2 από τους πρώτους πέντε η Γουέστ Χαμ, που πέρασε με ανατροπή από την έδρα της Λιντς (1-2) και συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία από πέρυσι. Η ομάδα του Μπιέλσα είχε πάρει προβάδισμα με τον Ραφίνια στο 19’, κρατώντας το και μάλιστα σχετικά άνετα ως το ημίχρονο.

Ωστόσο, το δεύτερο μέρος είχε εντελώς διαφορετική εικόνα, με την Γούεστ Χαμ να κυριαρχεί σε ένα ματς υψηλού ρυθμού και να το φέρνουν… τούμπα. Αρχικά, στο 67’ ο Φίρπο με αυτογκόλ έφερε το σκορ στα ίσα, με τον Αντόνιο στο 90’ να… τεζάρει τα «παγώνια» για την ανατροπή.

Νέα απώλεια βαθμών για τη Λέστερ, η οποία έμεινε στο 2-2 με την Μπέρνλι! Ο Βάρντι σκόραρε στο 12ο λεπτό αλλά στο τέρμα της ομάδας του για το προβάδισμα των φιλοξενούμενων, αλλά πήρε το… αίμα του πίσω μετά από 25 λεπτά ισοφαρίζοντας σε 1-1. Η χαρά των γηπεδούχων κράτησε μόλις τρία λεπτά, αφού ο Κορνέ με τρομερό βολέ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Μπέρνλι! Το ματς είχε πολύ… ψωμί ακόμα, με τον Βάρντι να σκοράρει εκ νέου στο 85’ για το 2-2, με τον Γουντ να μοιράζει «εγκεφαλικά» στις καθυστερήσεις αλλά το τέρμα του να μην μετράει τελικά για οφσάιντ, μετά από υπόδειξη του VAR.

Τέλος, στο 1-1 κόλλησε η Γουότφορντ με τη Νιούκαστλ! Ο Λόνγκσταφ με τρομερό σουτ στο 23ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τον Σαρ στο 72’ να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Πρέμιερ Λιγκ: Τελευταία Ενημέρωση