Όσο ζει ελπίζει η Μπέρνλι

Μέχρι το τέλος θα δώσει τη μάχη της η Μπέρνλι για την κατάκτηση της έβδομης θέσης στην τελική βαθμολογία της Premier League. Η συγκεκριμένη θέση θα δώσει ευρωπαϊκό εισιτήριο, αν η ομάδα που θα κατακτήσει το Κύπελλο, τερματίσει στην πρώτη εξάδα.

Αγωνιστικά, οι «κλάρετς» νίκησαν 2-0 εκτός έδρας την ουραγό Νόριτς, στο παιχνίδι που άνοιξε την 37η αγωνιστική, έφτασαν τους 54 βαθμούς, (όσους και η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ) και μείωσαν στον έναν βαθμό τη διαφορά από την 7η Τότεναμ. Αμφότερες έχουν αγώνα λιγότερο.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις στο πρώτο ημίωρο, με τη Μπέρνλι να έχει την κατοχή, αλλά να αδυνατεί να διασπάσει την άμυνα της Νόριτς. Στο 36’ άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες, καθώς αποβλήθηκε ο Μπουεντία από πλευράς γηπεδούχων, οι οποίοι δέχθηκαν και δεύτερο πλήγμα με την αποβολή του Ντρίμιτς στο 45’. Με το πλεονέκτημα που απέκτησαν, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στις καθυστερήσεις με τον Γουντ.

Το δεύτερο μέρος ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για τους «κλάρετς», οι οποίοι, όμως, δεν μπορούσαν να πετύχουν δεύτερο γκολ. Τα «καναρίνια» δεν είχαν πολλές δυνατότητες, παίζοντας με εννιά παίκτες και κατάφεραν να μπουν στη μικρή περιοχή του αντιπάλου για πρώτη φορά στο 70’. Τελικά, η νίκη για τη Μπέρνλι «κλείδωσε» στο 81’ με το αυτογκόλ του Γκόντφρεϊ, ο οποίος άθελά του διαμόρφωσε το τελικό 2-0.