Το μαγικό come-back της Νιούκαστλ και το γκολ του αδικοχαμένου Τιοτέ... (vid)

Μια από τις μεγαλύτερες ανατροπές και από τα πιο τρελά παιχνίδια στην ιστορία της Πρέμιερ Λιγκ ήταν αυτό που διεξήχθη στο St. James' Park πριν από ακριβώς 8 χρόνια.

Το St. James' Park, ίσως να μην έχει ξαναζήσει τέτοιες στιγμές και να μην έχει βιώσει ξανά τέτοια δόνηση και τέτοιο παλμό από τον κόσμο, όσο εκείνη την 5η του Φλεβάρη του 2011, στην αναμέτρηση απέναντι στους «κανονιέρηδες».

Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ είχε πάρει προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων από το 26ο λεπτό (!) και φυσικά, πόσοι μπορεί να πίστευαν σ' ένα τέτοιο θαύμα, όπως αυτό που εν τέλει εκτυλίχθηκε και έγραψε ιστορία, πριν από ακριβώς 8 χρόνια;

Ο Γουόλκοτ μόλις στο 1ο λεπτό είχε ανοίξει το σκορ, ο Τζουρού στο 3' έγραψε το 2-0 και τα δυο τέρματα του Φαν Πέρσι στο 10' και το 26' είχαν... ισοπεδώσει κάθε ελπίδα για τις «καρακάξες».

Η ώρα περνούσε και όλα συνέβησαν στα τελευταία 25 λεπτά. Η Νιούκαστλ, σαν να της έδωσε δύναμη, αποτελεσματικότητα, έμπνευση και μαγεία και όλα άλλαξαν...

Ο Μπάρτον με δυο πέναλτι, ο Μπεστ με ένα δικό του γκολ και ο Τιοτέ με «κεραυνό» στο 87' διαμόρφωσαν αυτό το ιστορικό 4-4 στο St. James' Park.

Ο σκόρερ του τελευταίου γκολ εκείνη της αναμέτρησης, «έσβησε» το καλοκαίρι του 2017 σε ηλικία 30 ετών, όταν σε προπόνηση της κινεζικής ομάδας Biejing Enterprises Group κατέρρευσε, δεν υπήρχε έτοιμος και διαθέσιμος απινιδωτής και ο ποδοσφαιριστής χάθηκε τελείως άδοξα.

Πηγή: england365.gr

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Τελευταία Ενημέρωση