Ο Αγιόθε κάρφωσε τη... Νιούκαστλ

Αυτό παίρνεις όταν βάζεις δυο ομάδες μετρ των αντεπιθέσεων να παίξουν μεταξύ τους! Νιούκαστλ και Λέστερ όργωσαν το γήπεδο του “St. James’ Park”

Φάνηκε από την αρχή ότι το ματς θα είχε πολύ ζουμί και το αυτό επιβεβαιώθηκε και με κάθε λεπτό που περνούσε. Σκασμένοι από το τρέξιμο, οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων έσφιγγαν διαρκώς τα δόντια για να συνεχίσουν στον τρελό ρυθμό της αναμέτρησης, με το 2-2 στο τελευταίο δεκάλεπτο να κάνει το παιχνίδι τους εντελώς άναρχο.

Ήταν δεδομένο πως δεν θα έμενε στο Χ το ματς, με τους χώρους να είναι πολλοί, για να έρθει η φάση του τελευταίου πεντάλεπτου (86’) και να το επιβεβαιώσει. Ο Σίντζι Οκαζάκι έκοψε την μπάλα στο κέντρο, έκανε την κατεβασιά αφού την είχε πασάρει και πήρε θέση για να την ξανά πάρει από τον Τζέιμι Βάρντι, ωστόσο δεν πρόλαβε να της (σ.σ της μπάλας) ξανά κάνει επαφή μιας και ο Αγιόθε στην προσπάθειά του να την απομακρύνει την κάρφωσε στο «Γ».

Για να φτάσουμε μέχρι εκεί, η Νιούκαστλ είχε πάρει προβάδισμα με τον Χοσέλου μόλις στο 4ο λεπτό, για να έρθει σε ανύποπτο χρόνο και το 1-1, με τον Μάχρεζ να σκοράρει για λογαριασμό των φιλοξενούμενων και να βάζει τις βάσεις για την ανατροπή που θα ακολουθούσε. Με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Ντιμάρι Γκρέι έβαλε κι αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερς, μέχρι να έρθει η σειρά του Ντουάιτ Γκέιλ και με τέρμα στο 73’ να παρατείνει την αγωνία.

Στα αξιοσημείωτα, γκολ του κρύου απογεύματος ήταν αυτό του Μάχρεζ, που με χαρακτηριστική κίνηση συνέκλινε προς τον άξονα και «πυροβόλησε» τον Ντάρλοου. Διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι που δεν πήραν οι γηπεδούχοι.

Στους 23 βαθμούς η Λέστερ, πέντε πίσω από την πεντάδα, μόλις στους 2 από την επικίνδυνη ζώνη η Νιούκαστλ.
Πηγή: england365.gr