Ο Πέρεζ «καθάρισε» την παραμονή της Νιούκαστλ (vid)

Σε άβολη θέση η Σαουθάμπτον που θα παλέψει για την σωτηρία

Ένα χατ-τρικ από τον Πέρεζ Αγιόθε (27΄, 31΄, 86΄) οδήγησε την Νιούκαστλ στην εντός έδρας νίκη επί της Σαουθάμπτον με 3-1, για την 35η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. Οι «Άγιοι» μείωσαν στο 59ο λεπτό προσωρινά σε 2-1 με τον Λεμινά. Με την επιτυχία της αυτή η Νιούκαστλ ξέφυγε 10 βαθμούς από την ζώνη του υποβιβασμού, αφήνοντας την Σαουθάμπτον 5 βαθμούς πιο κάτω της.

Και τώρα η Σαουθάμπτον έμπλεξε. Ο Αγιόθε, καθάρισε με συνοπτικές διαδικασίες τους «Αγίους» και χάρισε τη νίκη με 3-1 στη Νιουκάστλ, σφραγίζοντας ουσιαστικά την παραμονή, για την ομάδα του Μπενίτεθ.

Αντίθετα, η Σαουθάμπτον μπαίνει σε περιπέτειες για την παραμονή της στην Πρέμιερ Λιγκ, αφού βρίσκεται οριακά πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο 25χρονος Αγιόθε, που ξεκίνησε τα πρώτα του βήματα στην Τενερίφη, έγινε μάλιστα ο πρώτος παίκτης της Νιουκάστλ μετά το 2015 που πετυχαίνει χατ-τρικ, με τον τελευταίο που το είχε κάνει να είναι ο Βαϊνάλντουμ.

Επί της ουσίας, ο Ισπανός καθάρισε το ματς σε ένα τρίλεπτο. Στο 27’ έκανε το 1-0, ενώ στο 30ο λεπτό έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του.

Ο Λεμινά στο 59’ μείωσε σε 2-1 για την ομάδα του Χάισενχουτλ, αλλά με το τρίτο γκολ του στο 86ο λεπτό, ο Αγιόθε διαμόρθωσε το τελικό 3-1 για τη Νιουκάστλ.