Νίκη στο… παρά τρία για τη Μπόρνμουθ

Με πέναλτι του Σάνισλας στο 87’, η Μπόρνμουθ νίκησε 2-1 την Κρίσταλ Πάλας και σκαρφάλωσε στην έκτη θέση της βαθμολογίας της Premier League

Την τέταρτη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα της Premier League πανηγύρισε η Μπόρνμουθ, που επικράτησε 2-1 της Κρίσταλ Πάλας, στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε την 7η αγωνιστική και σκαρφάλωσε στην 7η θέση της βαθμολογίας, όπου ισοβαθμεί με τη Γουότφορντ. Από την άλλη, αυτή ήταν η τέταρτη ήττα για τους φιλοξενούμενους, για τους οποίους αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά ο Λούκα Μιλιβόγεβιτς.

Η Μπόρνμουθ ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με τον Μπρουκς μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης και έχασε κι άλλες ευκαιρίες για να «κλειδώσει» τη νίκη στο πρώτο ημίχρονο. Η Κρίσταλ Πάλας προσπάθησε να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις και από τη στιγμή που δεν δέχθηκε δεύτερο γκολ, διατηρούσε τις ελπίδες της για κάτι καλύτερο.

Αυτό το καλύτερο ήρθε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 55ο λεπτό με τον Φαν Άνχολτ, που ισοφάρισε σε 1-1. Βέβαια, το τέρμα δεν θα έπρεπε να μετρήσει, αφού ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ. Μετά το γκολ, το ματς «άνοιξε», με τις δύο ομάδες να χάνουν εκατέρωθεν ευκαιρίες, στην προσπάθειά τους να φτάσουν στη νίκη. Στο 83’ και στο 85’, ο Χένεσεϊ σταμάτησε τους γηπεδούχους, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο στο 87’, αφού ο Στάνισλας με πέναλτι έκανε το 2-1, που έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα.